ITU:‌ شبکه 5G سرعتی تا 20Gbps را به کاربران ارائه خواهد داد

با وجود محبوبیت رو به رشد 4G LTE-A در کشورهای توسعه‌یافته هنوز مدت زمان زیادی باقی مانده تا این تکنولوژی به استانداردی در سطح جهانی تبدیل شود. اما با این حال رشد تکنولوژی ثابت نمی ماند و اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) در حال کار بر روی نسل بعدی در ارتباطات موبایل است.

در تاریخ 10 تا 18 سال جاری، 12 نماینده در مورد مشخصات شبکه 5G به بحث پرداختند. در نهایت ITU تصمیم گرفت که شبکه 5G حداکثر سرعت 20Gbps( بیست برابر سرعت شبکه‌های 4G LTE)، یعنی 1Gbps، را خواهد داشت.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که این سرعت‌ها، داده‌هایی تئوری هستند و اولین نسل از شبکه‌های 5G سرعتی به مراتب کمتر خواهد داشت. در حال حاضر سریع‌ترین استاندارد LTE، استاندارد LTE Cat 9 است که سرعتی بالغ بر 300Mbps، (سرعتی به مراتب کمتر از سرعت 1Gbps متعلق به شبکه‌های 4G) را فراهم می‌کند. این به این معنی است که با این که انتظار سرعت‌ های شگفت‌انگیزی می‌رود، مشترکان 5G قادر نخواهند بود فیلم‌های با وضوح بسیار بالا (ultra high-definition) را در یک ثانیه دانلود کنند، کاری که با سرعت دانلود 20Gbps ممکن خواهد بود!

همچنین شبکه‌های 5G با در نظر گرفتن «اینترنت اشیا (internet-of-things)» ساخته خواهند شد، ITU تصمیم گرفته است که شبکه‌های 5G قادر به ارتباط با بیش از 1 میلیون دستگاه دارای «اینترنت اشیا» در شعاعی 1 کیلومتری با سرعت متوسط 100Mbps‌ باشند.

اگر دنبال اسم رسمی این استاندارد می‌گردید، ITU‌ پیشنهاد داده است که 5G‌ با نام IMT-2020 نام‌گذاری شود، اما رای‌گیری نهایی این نام‌گذاری در اکتبر اتفاق خواهد افتاد. استاندارد شبکه 4G با نام IMT-Advanced و استاندارد 3G با نام IMT-2000 نام‌گذاری شده بودند.

ITU‌ انتظار دارد که اولین استفاده تجاری از شبکه‌ی 5G برای استفاده‌ عمومی در سال 2020 راه‌اندازی شود، با این حال نمونه‌ای از این شبکه برای بازی‌های المپیک 2018 پیونگ‌چانگ در حال راه‌اندازی است.

نظر شما در مورد شبکه‌ی 5G چیست ؟

منبع:phonearena

نظرات بسته شده است.