خرید از ترندیول

تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین تصاویر خود از یک ستاره را ثبت کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب بالاخره اولین تصویر یا بهتر بگوییم مجموعه تصاویر خود از یک ستاره را ثبت کرد. ناسا امروز تصویری موزاییکی از یک ستاره را که با استفاده از 18 بخش آینه اصلی جیمز وب گرفته شده، به اشتراک گذاشته است. این تصویر (تصویر زیر) به ظاهر مجموعه‌ای تصادفی از نقاط تار به نظر می‌رسد، اما این دقیقاً همان چیزی است که توسعه دهندگان تلسکوپ انتظارش را داشتند. ثبت چنین تصاویری به دانشمندان کمک می‌کند تا فرایند طولانی تراز کردن آینه تلسکوپ را با استفاده از دوربین مادون قرمزی موسوم به NIRCam که نزدیک آن نصب شده، تکمیل کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

این تصاویر نتیجه یک تلاش 25 ساعته است که در آن تلسکوپ فضایی جیمز وب در 156 موقعیت مختلف اقدام به ثبت 1560 تصویر با استفاده از حسگرهای NIRCam کرده است. در نهایت، تیم دانشمندان ناسا تصویر موزاییکی نهایی را با قرار دادن تصاویر هر بخش از آینه در یک قاب ایجاد کردند. البته، چیزی که در اینجا مشاهده می‌کنید تصویر کامل نیست و این تصویر در اصل وضوحی بیش از دو گیگاپیکسل دارد!

ناسا همچنین با استفاده از دوربین NIRCam یک عکس سلفی هم از آینه اصلی (وسط) تلسکوپ گرفته است! این تصویر هم با وجود اینکه تار و مبهم به نظر می‌رسد، اما در فرایند تنظیم تلسکوپ و تراز کردن کردن آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. همان‌طور که در تصویر هم مشاهده می‌کنید، تنها یکی از بخش‌های آینه با نور ستاره روشن شده و این تنها بخشی است که با آن جرم آسمانی هم تراز است. بنابراین، مدتی طول خواهد کشید تا همه بخش‌ها به طور هماهنگ با هم عمل کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

محققان انتظار دارند اولین تصاویر علمی مفید از تلسکوپ فضایی جیمز وب در تابستان پیش رو ارائه شود. این تصاویر مطمئناً به طور قابل توجهی هیجان‌انگیزتر خواهند بود، به خصوص که اولین تلاش‌ها برای رصد کردن جهان اولیه قلمداد می‌شوند. با این حال، آنچه که در اینجا می‌بینیم سلامت تلسکوپ را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که فعلاً همه چیز طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی پیش می‌رود.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نمیگم
نمیگم
36 دقیقه قبل

سلام