احتمال ورود جیپ به بازار خودروهای الکتریکی: مدل مفهومی جیپ Yuntu رونمایی شد.

هر خودروسازی به یک چیز معروف است. برای مثال لامبورگینی و فراری به ساخت خودروهای سریع معروف هستند. بنتلی و رولزرویز هم به ساخت خودروهای لوکس شهرت دارند. جیپ، همانگونه که حتما می‌دانید، به ساخت خودروهای آفرود شهرت دارد.
تصور اکثر ما از خودروهای جیپ، آن ماشین‌هایی است که از کوه و صخره بالا می‌رود و بدنه‌اش همیشه پوشیده از خاک و گل است! در جنگ از آن استفاده می‌کنند، با آن به مناطق صعب العبور سفر می‌کنند و خلاصه هر کاری که یک خودروی معمولی نمی‌تواند انجام دهد!

جیپ Yuntu

روی آوردن جیپ به ساخت خودروهای الکتریکی، شاید برای بسیاری ناامید کننده باشد. جیپ در نمایشگاه خودروی شانگهای از مدل جیپ Yuntu رونمایی کرد. همانطور که از اسم و محل رونمایی مشخص است، این خودرو در ابتدا در چین عرضه خواهد شد. اما روی آوردن جیپ به خودروهای الکتریکی یک دلیل مشخص دارد و نگرانی از مشکلات محیط زیست و آلودگی هوا قطعا دلیل این کار نیستند!
خودروهای جیپ تعداد بسیار زیادی مشتری در چین دارند و این کشور یکی از بزرگترین بازارهای جیپ به حساب می‌آید. از طرف دیگر، چینی‌ها بیشترین میزان خرید خودروهای الکتریکی و هیبریدی را به خود اختصاص داده‌اند و جیپ برای حفظ سود خود و عقب نیافتادن از رقبا، مجبور به این کار شده است!

جیپ Yuntu

جیپ Yuntu ، یک خودروی شاسی بلند هفت سرنشینه است.هنوز اطلاعات دقیقی از پیشرانه و سایر مشخصات این خودرو از طرف جیپ اعلام نشده است اما بعضی گزارشات حکایت از آن دارند که این خودرو پلاگین هیبرید است و تنها با استفاده از موتور الکتریکی قادر به طی کردن مسافت 65 کیلومتر است. از نظر بسیاری از کارشناسان، این طرح مفهومی بیش از حد مفهومی است، در واقع به نظر خیلی‌ها، جیپ توانایی ساخت این خودرو را، حتی با تکنولوژی‌های امروز، نخواهد داشت.

جیپ Yuntu

به هر حال جیپ Yuntu ، یک طراحی بسیار زیبا و یا یک شاهکار هنری نیست و اینکه این خودرو زیبا به نظر می‌رسد یا نه بستگی به نظر هر فرد دارد. به هر حال جیپ می‌توانست از یکی از طرح‌های قدیمی خود که با استقبال روبرو شده است (مانند گرند چروکی) استفاده کند و آن را تبدیل به یک خودروی هیبریدی کند و ریسک یک طراحی جدید را نکند. اما ظاهرا خود جیپ هم تمایل خیلی زیادی به ساخت خودروهای الکتریکی ندارد و طاقت دیدن یکی از خودروهای پرفروشش را با یک پیشرانه‌ی هیبریدی ندارد!

اگر این خودرو واقعا به مرحله‌ی تولید برساند، بعید به نظر می‌رسد که پس از ساخت تمام ویژگی‌هایی که در این طرح‌ها می‌بینیم را حفظ کرده باشد. در صورت تولید، جیپ Yuntu ابتدا در چین عرضه خواهد شد و پس از آن به بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع cleantechnica
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها