فرمت جدید JPEG XS در راه است؛ واقعیت مجازی بدون حالت تهوع!

همان طور که بیشتر شما می‌دانید، فرمت JPEG، یک فرمت استاندارد برای فایل‌های تصویری است که برای فشرده‌سازی این فایل‌ها در عین حفظ حداکثر کیفیت، به کار می‌رود. حال خبر رسیده که گروه پشت پرده فرمت JPEG، در آینده‌ای نزدیک یک فرمت جدیدتر با نام JPEG XS را معرفی خواهند کرد. البته اشتباه نکنید، قرار نیست این فرمت جدید جایگزین فرمت قدیمی JPEG شود. در واقع، این دو قالب در کنار یکدیگر به کار گرفته خواهند شد و می‌توانید از مزایای هر دو استفاده کنید. JPEG XS برای اهداف به خصوصی مانند استریم ویدیوها و واقعیت افزوده کاربرد خواهد داشت و از این لحاظ کاملاً با فرمت JPEG که به منظور تسهیل دانلود تصاویر دیجیتالی ارائه شده بود، متفاوت خواهد بود.

گروه Joint Photographic Experts Group که نام فرمت JPEG هم از آن گرفته شده، هفته گذشته بیانیه‌ای منتشر کرد و اعلام نمود این فرمت جدید JPEG برای مشاهده تصاویر واقعیت افزوده بسیار مناسب‌تر بوده و به خاطر تأخیر کمی که دارد، کمتر باعث ایجاد علائمی مانند حالت تهوع در بیننده خواهد شد. برخی افراد در هنگام استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی به علت فاصله زمانی بسیار کمی که بین حرکت سر و حرکت تصویر وجود دارد، دچار علائم ناخوشایندی مانند سردرد و حالت تهوع می‌شوند و از همین رو معرفی JPEG XS برای این دسته از کاربران بسیار مفید خواهد بود. البته علاوه بر تأخیر کمی که در فشرده سازی تصویر وجود دارد، این فرمت جدید در زمینه مصرف انرژی نیز نسبت به JPEG کنونی بسیار بهینه‌تر خواهد بود. و از آنجا که عملیات فشرده سازی در JPEG XS بسیار آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود، کیفیت تصویر نهایی ارتقاء یافته و البته در نتیجه آن حجم این فایل‌ها نیز نسبت به JPEG بالاتر خواهد بود. البته با توجه به اینکه فایل‌های JPEG XS بیشتر به منظور استریم کردن محتوا کاربرد خواهند داشت و در گوشی هوشمند یا رایانه ذخیره نمی‌شوند، این مسئله ممکن است چندان هم مهم نباشد.

به عنوان مثال، JPEG اندازه یک تصویر را به یک دهم حجم اولیه کاهش می‌دهد، و این در حالی است که تصاویر فشرده شده با فرمت JPEG XS یک ششم جم اولیه را خواهند داشت. البته باز هم یادآوری می‌کنیم که JPEG XS تصاویر به مراتب واضح‌تر و شفاف‌تری تولید می‌کند، به طوری که به گفته پروفسور تورج ابراهیمی (رئیس گروه پردازش سیگنال چند‌رسانه‌ای در دانشگاه EPFL سوئیس و یکی از اعضای پروژه JPEG XS)، تشخیص تفاوت بین ویدیوی اصلی و ویدیویی که توسط فرمت JPEG XS فشرده شده بسیار سخت بوده و کاربران عادی قادر به این کار نخواهند بود.

هدست واقعیت مجازی

بد نیست بدانید که فرمت JPEG XS یک فرمت متن باز یا اوپن سورس بوده و به خاطر سرعت بالایی که دارد می‌تواند در مواردی که نیاز به دسترسی سریع به پردازنده دستگاه وجود دارد، به کار گرفته شود. از جمله اینگونه موارد می‌توان به خودروهای خودران اشاره کرد که این فرمت جدید می‌تواند به عنوان “چشم” خودرو به کار گرفته شده و اطلاعات محیط را به سرعت به پردازنده منتقل کند.

پروفسور تورج ابراهیمی در مورد این پروژه گفته:

در آینده‌ای نزدیک، فرمت JPEG XS در کارهای تخصصی و حساسی مانند ویرایش فیلم، تصویربرداری فضایی، و دوربین‌های حرفه‌ای، به کار گرفته خواهد شد. پس از این امور نوبت به لوازم الکترونیکی مصرفی مانند خودروهای خودران، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، و اتصال بی‌سیم بین ابزارهای چند رسانه‌ای و تلویزیون‌ها یا پروژکتورها، می‌رسد. برای بهره گرفتن از فرمت JPEG XS، مصرف کنندگان باید از ابزارهای نسل جدید استفاده کنند. در زمینه نرم‌افزاری هم، آن‌ها احتمالاً به یک به‌روزرسانی ساده مانند آنچه که امروزه در گوشی‌های هوشمند یا رایانه‌های خود انجام می‌دهند، نیاز خواهند داشت.

هیچ شکی نیست که فرمت JPEG XS می‌تواند کاربردهای بسیار متنوعی در گوشی‌های هوشمند و در زمینه بهره‌گیری از قابلیت‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، داشته باشد. به خصوص وقتی نسل جدید شبکه‌های اینترنتی یا همان 5G همه گیر شده و مورد استفاده عموم قرار بگیرند. حال، تنها مرحله‌ای که برای عرضه این فرمت جدید و استفاده از آن باقی مانده، کسب تأییدیه نهایی از سازمان جهانی استاندارد (ISO) است و در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم شاهد به‌کارگیری از آن در گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های خود باشیم.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها