دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، بالاخره دستگیر شد

جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس (WikiLeaks) توسط پلیس لندن دستگیر و از سفارت اکوادور خارج شده است. اداره پلیس شهر لندن در وب سایت خود نوشته: پلیس به درخواست سفیر اکوادور و در پی لغو درخواست پناهندگی از سوی دولت این کشور، وارد سفارت شده و آسانژ را بازداشت کرده است. وی در حال حاضر در بازداشتگاه پلیس مرکزی لندن قرار دارد و تا زمان دادگاه که قرار است به زودی برگزار شود، در بازداشت خواهد بود.

رافائل کورئا، رییس جمهور پیشین اکوادور تصریح کرده بود که آسانژ در صورت خروج از سفارت، در سریع‌ترین زمان ممکن به ایالات متحده بازگردانده خواهد شد. این امر می‌تواند به سرعت و پس از تأیید پلیس بریتانیا مبنی بر دستگیری مؤسس ویکی‌لیکس از طرف آمریکا و بنا به حکم استرداد، انجام پذیرد.

اسانژ از تاریخ 16 اوت سال 2012، یعنی از حدود شش و نیم سال یا به عبارتی 2487 روز قبل، در سفارت اکوادور در لندن بوده است. اخیراً، لنین مورنو، رئیس جمهور اکوادور، گفته است که آسانژ به طور مکرر شرایط پناهندگی، مبنی بر عدم دروغ گویی و خودداری از هک کردن حساب‌های خصوصی یا تلفن‌های خصوصی، را نقض کرده است.

گزارش‌های قبلی منتشر شده از سوی نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال‌استریت ژورنال نشان می‌دادند که اداره دادگستری ایالات متحده اتهاماتی را  علیه آسانژ مطرح و ثبت کرده که احتمالاً در ارتباط با تصرف و انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده بوده است؛ اتهامی که از سوی دیگر می‌تواند تأثیری منفی بر مقوله آزادی مطبوعات داشته و طبیعتاً انتقاداتی را نیز در پی داشته باشد.

روز گذشته و در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه آسانژ، ویکی‌لیکس مدعی شده بود که سفارت اکوادور در حال جاسوسی از آسانژ بوده و با تجاوز به حریم خصوصی وی، هزاران عکس از او تهیه کرده است. این طور که مسئولان ویکی‌لیکس گفته‌اند، دولت اکوادور به وضوح به دنبال بهانه‌ای برای پایان دادن به پناهندگی آسانژ بوده و این اقدامات را نیز در همین راستا انجام داده است.

مورنو با اشاره به «نقض‌های مکرر پروتکل‌های بین المللی و پروتکل‌های زندگی روزمره»، بیانیه‌ای را در توییتر منتشر کرده و در آن به ارائه توضیحاتی در رابطه با چرایی لغو وضعیت پناهندگی آسانژ پرداخته است: “من اعلام می‌کنم که رفتار دور از شأن و تهاجمی آقای جولین آسانژ، بیانیه‌های خصمانه و تهدید آمیز سازمان مرتبط با او علیه دولت اکوادور، و به ویژه تجاوز به معاهدات بین المللی، وضعیت را به گونه‌ای پیش برده که ادامه پناهندگی آقای آسانژ میسر نبوده و از این پس وجهه قانونی نخواهد داشت.”

اخیراً مسئولان ویکی‌لیکس با انتشار بیانیه‌‎ای در توییتر گفته بودند: “دولت اکوادور به طور غیرقانونی و برخلاف معاهدات بین المللی، پناهندگی سیاسی آسانژ را لغو کرده است. در این بین، بازیگران قدرتمندی همچون سازمان سیا، تلاش‌های پیچیده‌ای برای محکوم و زندانی کردن او داشته‌اند.”

آسانژ پس از متهم شدن به تجاوز جنسی از سوی دولت سوئد و صدور حکم بازداشت بین المللی، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. تحقیقات در این زمینه در سال 2017 خاتمه یافت، اما پلیس لندن اعلام کرد از آنجا که آسانژ خود را تسلیم نکرده، حکم بازداشت او هنوز قابل اجرا است. همچنین اواخر سال گذشته، پلیس لندن به آسانژ تضمین داد که در صورت ترک سفارت اکوادور، او را به کشوری که مجازات مرگ در انتظارش است، تحویل نخواهد داد، که البته آسانژ این پیشنهاد را رد کرد.

در انتها باید اشاره کنیم آخرین گزارش‌ها حکایت از این دارند که مقامات ایالات متحده نیز در پی خروج آسانژ از سفارت اکوادور، او را دستگیر کرده‌اند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar