فلای تودی

Kengoro، ربات انسان نمایی که با عرق کردن خود را خنک می‌کند!

روزی توماس ادیسون گفته بود نبوغ یعنی 99 درصد عرق ریختن و 1 درصد الهام گرفتن. محصول نوآورانه‌ای که امروز و در این مطلب قصد معرفی آن را داریم، از هر دو مورد بهره برده است! دانشمندان ژاپنی در دانشگاه توکیو یک ربات انسان نمای عضلانی اسکلتی با نام Kengoro طراحی کرده‌اند که موتورهای خود را با عرق کردن خنک می‌کند!

Kengoro که قدی در حدود 1.7 متر دارد، در طی برگزاری کنفرانس بین المللی روبات های هوشمند در شهر Daejon کره جنوبی، رونمایی شده است. محققان ژاپنی نیاز به پیدا کردن راهی برای سرد کردن موتورهای این ربات، بدون اضافه کردن لوله‌ها و فن‌ها، داشتند و بنابراین تصمیم گرفتند تا آن را طوری طراحی کنند که قادر به عرق کردن باشد.

خنک شدن Kengoro با عرق کردن
سیستم تعریق ربات انسان نمای Kengoro

بر اساس اعلام وب سایت IEEE Spectrum، عرق مصنوعی اجازه می دهد تا آب مقطر از بدنه این ربات خارج شده و 108 موتور به کار رفته در آن را خنک کند. به این ترتیب با گرم شدن موتورها، آب بر روی آن‌ها جاری شده و آن‌ها را خنک می‌کند. در بدنه فلزی Kengoro یکسری کانال‌های نفوذ آب تعبیه شده و از این جهت همانند یک اسفنج طراحی شده است. با بالا رفتن حرارت موتورها، آب مقطر به آرامی شروع به تراوش از لایه های درونی به لایه های متخلخل بیرونی نموده و به عنوان خنک کننده مورد نیاز این ربات عمل خواهد کرد.

البته هیچ نگرانی‌ای از بابت چکیدن آب به زمین وجود ندارد، زیرا آب مقطر به آرامی در جریان بوده و با گرفتن گرمای موتورها تبخیر می‌شود، بنابراین در انتها هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند.

توانایی شنا رفتن Kengoroروش خنک کننده خلاقانه Kengoro به این ربات اجازه می‌دهد تا بتواند بدون داغ کردن، 11 دقیقه به صورت مداوم شنا برود. در واقع می‌توان گفت با یک آرنولد بدون پوست روبرو هستیم! البته باید دعا کنیم که این آرنولد از نوع پلیس مهد کودک باشد نه از نوع ترمیناتور (اشاره به فیلم‌های «پلیس مهد کودک» و «ترمیناتور»، که آرنولد شوارتزنگر در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است).

منبع cnet
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها