پیش‌بینی تحلیل‌گران مورگان استنلی از قیمت آیفون‌های 2018 اپل

اپل در سال 2017 قیمت گوشی های خود را به خصوص در مدل آیفون ایکس به شدت افزایش داد و همین مسئله یکی از دلایل نارضایتی برخی کاربران از این شرکت بود. حال این طور که به نظر می رسد، این کمپانی بزرگ قصد دارد ساختار قیمت گذاری خود را برای سال 2018 کمی تغییر داده و قیمت گوشی های آیفون جدید را کمی کاهش دهد!

پیش از این یکی از تحلیل گران شناخته شده صنعت گوشی های هوشمند و به ویژه محصولات اپل، به نام مینگ-چی کو (Ming-Chi Kuo) ادعا کرده بود که مدل جدید آیفون ایکس با صفحه نمایش 5.8 اینچی اولد قیمتی بین 800 تا 900 دلار خواهد داشت و این قیمت بر اساس میزان حافظه داخلی گوشی متغیر خواهد بود. به گفته این تحلیل گر باتجربه، دیگر گوشی امسال اپل یعنی آیفون ایکس پلاس هم که به صفحه نمایشی 6.5 اینچی از نوع اولد مجهز خواهد بود، قیمتی بین 900 تا 1000 دلار خواهد داشت. این در حالی است که پیش بینی می شود یک مدل سوم و مقرون به صرفه تر نیز با نمایشگر ال سی دی 6.1 اینچی با قیمتی بین 600 تا 700 دلار در دسترس خریداران قرار گیرد.

اما به تازگی یکی از تحلیل گران ارشد مؤسسه مالی مورگان استنلی (Morgan Stanley) اقدام به پیش بینی قیمت گوشی های آیفون امسال اپل کرده و جالب اینکه تقریباً همان قیمت های اعلام شده توسط کو را مورد تأیید قرار داده است. به گفته این شخص، بزرگ ترین مدل آیفون امسال (با بالاترین مشخصات) قیمتی 999 دلاری خواهد داشت. بعد از این گوشی نیز مدل پیشرفته تر و جدیدتر آیفون ایکس با قیمت 799 دلاری قرار دارد و در نهایت ارزان ترین آیفون امسال هم که از نمایشگر ال سی دی استفاده خواهد کرد با قیمتی بین 699 تا 769 دلار روانه بازار خواهد شد. با این حساب، میانگین قیمت فروش (ASP) اپل در مقایسه با رکوردی که در سه ماهه چهارم اخیر خود ثبت کرده، می تواند تا 2 درصد کاهش یا افزایش داشته باشد (بسته به اینکه این گوشی ها را با چه نسبتی روانه بازار کند).

در بدترین حالت، البته از دید خریداران و نه اپل (!)، قیمتی که برای گوشی های آیفون امسال پیش بینی شده به این صورت است که آیفون ایکس پلاس 1099 دلار، آیفون ایکس 2018 با قیمت 999 دلار و آیفون مقرون به صرفه با نمایشگر ال سی دی 799 دلار به فروش برسد که در این حالت میانگین قیمت فروش می تواند 7.2 درصد افزایش داشته باشد. البته این طور که به نظر می رسد اپل سال گذشته قیمت گوشی آیفون ایکس را به سقف خود رسانده و اگر بخواهد بیشتر از این گوشی های خود را افزایش قیمت دهد، ممکن است با واکنش منفی خریداران روبرو شود. همچنین از یاد نبرید که به احتمال زیاد امسال برای اولین بار اپل یک آیفون دو سیم کارته هم روانه بازار کرد و آن هم مدل مجهز به نمایشگر ال سی دی خواهد بود. این مدل احتمالاً در دو نسخه تک و دو سیم کارته عرضه خواهد شد و مدل دو سیم کارته نیز مخصوص بازارهای آسیایی در نظر گرفته خواهد شد.

میانگین قیمت فروش اپل در سال 2017 به رکورد بی سابقه 652 دلار رسید و فروش آیفون ایکس به همراه مدل های جدید آن که تا چند ماه آینده عرضه خواهند شد، می توانند این عدد را برای سال مالی جاری این شرکت حتی به 738 دلار نیز برسانند. با اینکه این مسئله می تواند یک دستاورد رویایی برای اپل باشد اما از طرف دیگر باعث خواهد شد تا کاربران گوشی های قدیمی خود را بیشتر استفاده کرده و در نتیجه سرعت رشد بازار گوشی های هوشمند کاهش یابد.

منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها