با گرگ یال‌دار آشنا شوید؛ ترکیبی عجیب از گرگ، روباه و آهو!

گرگ یال‌دار که به عنوان بزرگترین گونه سگ‌سانان در آمریکای جنوبی شناخته می‌شود، با وجود شباهت ظاهری زیادی که به آهو و روباه دارد، DNA هیچکدام از این دو را نداشته و یک موجود خاص و منحصر به فرد تلقی می‌شود. این حیوان عجیب، که اکنون که به خاطر گسترش شهرنشینی و شکار بی‌رویه در خطر انقراض قرار گرفته، در مراجع علمی با عنوان Chrysocyon brachyurus شناخته می‌شود؛ نامی که نشان می‌دهد گرگ یال‌دار در یک طبقه خاص قرار دارد. با دیجی رو همراه باشید.

گرگی که شبیه آهو است!

گرگ یال‌دار می تواند تا حدود 32 کیلوگرم وزن داشته باشد و پوشش سرخ رنگ ضخیمی شبیه روباه دارد. پاهای این حیوان مانند آهو دراز بوده و در قسمت‌های پایین کاملاً سیاه رنگ است. گوش‌های بلند هم از دیگر مشخصه‌های ظاهری بارز گرگ یال‌دار می‌باشد. این حیوان باشکوه در مناطقی مانند ساوانا رشد می‌کند و قد آن می‌تواند تا 90 سانتی متر هم برسد.

گرگ یال‌دار

گرگ‌های یال‌دار زمانی بومی اوراگوئه بودند. اما گسترش شهرنشینی و شکار این حیوانات به منظور استفاده از اعضای بدن آن‌ها در طب سنتی، باعث مهاجرت آن‌ها از زیستگاه بومی‌شان شده است. اکنون، بیشتر جمعیت گرگ‌های یال‌دار را می‌توان در مناطق شمالی برزیل یافت.

گرگ یال‌دار به صورت انفرادی شکار می‌کند. این حیوان با اینکه گاهی اوقات گوشت می‌خورد، اما در کل موجودی همه چیزخوار تلقی شده و می‌تواند از سبزیجات، میوه‌ها و حتی حشرات تغذیه کند. از آنجا که گرگ یال‌دار به تنهایی شکار می‌کند، اغلب نمی‌تواند حیوانات بزرگتر از خود را شکار از پا درآورد. جالب اینجاست که دشمنان طبیعی این حیوان سگ خانگی و پوما (شیر کوهی) هستند.

در آستانه انقراض

گرگ یال‌دار

همان‌طور که اشاره شد، گرگ یال‌دار به دلیل تخریب زیستگاه طبیعی‌اش توسط انسان، روزگاری به شدت در آستانه انقراض بود و البته همچنان نیز با تهدیدات زیادی برای ادامه بقا روبرو است. وسایل نقلیه موتوری اغلب مهمترین عامل مرگ و میر گرگ‌های یال‌دار در مناطق شهری هستند و حتی برخی از انسان‌ها آن‌ها را شکار می‌کنند. از سوی دیگر، کشاورزان هم برای جلوگیری از شکار شدن جوجه‌ها و سایر حیوانات خانگی خود، اقدام به شکار کردن گرگ یال‌دار می‌کنند و یکی از دشمنان این گونه محسوب می‌شوند. علاوه بر همه این‌ها، شایعاتی که در مورد مزایای درمانی اعضای بدن گرگ یال‌دار و حتی خوش شانسی آوردن آن وجود دارد، باعث شده تا شکار این حیوان شدت بیشتری داشته باشد.

برای کمک به حفظ این گونه زیبا که یک ترکیب عجیب از گرگ، آهو و روباه به نظر می‌رسد، قوانین سفت و سختی در برزیل، آرژانتین و اروگوئه به تصویب رسیده است. این قوانین شکار گرگ یال‌دار را ممنوع می‌کنند و حافظان محیط زیست نیز اقدامات دیگری را برای تضمین بقای این حیوان انجام می‌دهند.

منبع bgr
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها