کشف پهنه وسیعی از یخ در مریخ که کمک زیادی به فضانوردان خواهد کرد

به عنوان یک قانون تاکنون می دانستیم که بیشترین منابع یخ در مریخ، در قطب های آن هستند، اما یافته های جدید نتایج متفاوتی نشان می دهد. پژوهشگران با استفاده از مدارگرد شناسایی مریخ که به رادار هایی مجهز است که زیر سطح مریخ را نیز کاوش می کند، متوجه شده اند که در قسمت Utopia Planitia basin این سیاره (قسمتی از مریخ که به خاطر برخورد سایر اجرام آسمانی به صورت تو رفتگی در آمده است) ورق هایی از یخ به ضخامت 8 تا 17 متر وجود دارد.

این پهنه ی یخی از ایالت نیومکزیکو آمریکا نیز وسیع تر است. و البته حداقل 50% آن خالص است. تاکنون پژوهشگران احتمال می دادند که در آن قسمت از مریخ به دلیل شکستگی ها و پستی و بلندی های سطح سیاره، آب وجود داشته باشد اما سفینه ی فضایی اودیسه که قبل از این در مریخ کاوش می کرد فقط سطح سیاره را بررسی می کرد و فاقد تجهیزات لازم برای بررسی زیر سطح این سیاره بود.

دانشمندان در مصاحبه ای با مجله ی نیویورک تایمز اظهار داشتند که این توده ی یخ احتمالا در عصر یخبندان مریخ شکل گرفته و قبل از اینکه به صورت یک دریاچه ذوب شود یا در فضا بخار شود، در زیر زمین مدفون شده است.

این یافته های جدید برای فهمیدن وضعیت مریخ در گذشته بسیار مهم بوده و البته ممکن است نقش مهمی در آینده داشته باشند. فضانوردان برای سفر به این سیاره سرخ می توانند مقدار کمتری آب حمل کنند و به جای قطب ها در این قسمت یک محل زندگی راحت تر و طولانی مدت تر داشته باشند و از منابع زیاد آب آن استفاده کنند.

منبع engadget

مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.