مگابایت و مگابیت چه تفاوتی با هم دارند؟

مگابایت و مگابیت چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ اگرچه این دو واحد داده شبیه به هم و کلمات اختصاری یکسانی دارند اما در واقع بسیار متفاوت هستند.

هر دوی آن‌ها بسیار مهم هستند چون میزان سرعت داده‌هایی مانند اتصال به اینترنت که پول زیادی برای آن پرداخت می‌کنید و اندازه داده‌ها در دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک را مشخص می‌کنند.

شاید در نگاه اول فهمیدن تفاوت این دو کمی سخت باشد اما امروز و در این مقاله می‌خواهیم همه چیزهایی که باید در مورد مگابیت (Mb) و مگابایت (MB) بدانید را توضیح دهیم.

واحدهای مگابایت و مگابیت

اول از همه، باید به سراغ کوچکترین واحد داده برویم که همه چیز از آن شروع می‌شود: بیت. بیت یک عدد باینری است که واحدی بسیار کوچکی از داده‌های دیجیتال و کامپیوتری است. هر هشت بیت یک بایت را تشکیل می‌دهد. یک مگابیت داده معادل چیزی حدود 1 میلیون از این بیت‌ها و هشت مگابیت معادل 1مگابایت است.

در بیشتر مواقع، اندازه‌های داده‌ها برای هارد دیسک‌ها و فایل‌ها معمولا با “بایت” اما داده‌های پهنای باند با “بیت” سنجیده می‌شود. شاید با گیگابایت (GB) و حتی ترابایت ( TB) بیشتر آشنا باشید چون این روزها برای ذخیره‌سازی داده‌ها از آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود.

یک گیگابایت معادل حدود 1000 مگابایت داده و یک ترابایت معادل 1000 گیگابایت است. وقتی که به این صورت به واحدهای داده نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که یک ترابایت در نگاه اول چیزی جز تعداد زیادی بیت نیست.

تفاوت مخفف‌های مگابایت و مگابیت

آیا مگابیت و مگابایت با هم فرق دارند
تفاوت مگابیت و مگابایت

توجه به مخفف‌ها و علامت‌های اختصاری بسیار مهم است. چون یک مگابیت، واحد کوچکتری از مگابایت است که با حرف کوچک «b» نشان داده می‌شود و در نتیجه مخفف آن « Mb» می‌شود اما مگابایت یک واحد بزرگتر است و حرف بزرگ «B» در مخفف « MB» استفاده می‌شود.

معمولا از هر دوی مگابیت و مگابایت برای نشان دادن سرعت انتقال داده‌ی چیزی مثل هارد دیسک یا اتصال به اینترنت استفاده می‌شود. اگر فقط به هارد دیسک اشاره ‌کنید در این صورت، مخفف “Mb” یا “MB” استفاده می‌شود.

اما از نظر سرعت اینترنت، شما به مقدار مگابیت‌ها یا مگابایت‌هایی اشاره می‌کنید که در هر ثانیه منتقل می‌شوند بنابراین؛ مخفف «Mbps» و «MBps» که ps به معنی “در هر ثانیه” است به کار می‌رود.

در نتیجه، هنگام صحبت از میزان سرعت اتصال اینترنتی از بیت‌ها (Mb برای بیشترین سرعت‌های اینترنت) فقط استفاده می‌شود و بایت‌ها ( MB،GB،TB و…) بیشتر زمانی استفاده می‌شوند که به اندازه فایل‌ها و حافظه‌ی ذخیره‌سازی اشاره می‌شود.

همه‌ی ما به دسترسی به اینترنت در خانه نیاز داریم و این روزها، همیشه در مورد پهنای باند شرکت کابلی صحبت می‌شود. اغلب اوقات، آن‌ها بسته‌هایی تعیین می‌کنند که بر اساس آن شما می‌توانید سرعتی تا حداکثر 50 مگابایت در هر ثانیه و مانند آن را دریافت کنید. بنابراین،لازم است دقیقا بدانید برای چه میزان سرعت داده‌ای پول می‌پردازید.

از سوی دیگر، شاید فکر کنید که برای مثال یک بسته اینترنتی Mbps100 سرعت فوق‌العاده‌ای دارد اما نباید انتظار داشته باشید که یک فایل 100 مگابایتی را فقط ظرف یک ثانیه دانلود کنید. به این خاطر که شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت به شما اتصال اینترنتی « حداکثر Mbps 100 » می‌فروشد که به 100 مگابیت ( نه مگابایت) در هر ثانیه اشاره می‌کند.

در واقع، اگر اتصال Mbps100 داشته باشید، سرعت اینترنت شما چیزی حدود MBps 12.5 می‌شود. شما می‌توانید این نتیجه را از تقسیم 100 بر 8 به دست آورید، چون هر هشت بیت چیزی معادل یک مگابیت می‌شود.

اگرچه بیشتر اوقات وقتی دو مخفف MB و Mb را می‌بینید گیج می‌شوید و فکر می‌کنید که آن‌ها را می‌شود به جای هم به کار برد اما همانطور که در این مطلب خواندید مگابیت(Mb) و مگابایت (MB) با هم تفاوت زیادی دارند.

خرید هارد دیسک جدید

اگر به دنبال خرید هارد دیسک جدیدی برای کامپیوتر خود هستید یا به دنبال یک هارد دیسک و یا یک دستگاه ذخیره‌سازی دیگر می‌گردید در این صورت، باید به ظرفیت آن‌ها توجه کنید. با این حال، برای اندازه‌های درایو، تعداد کمی از درایوها ظرفیتی مثل مگابایت دارند چون این روزها بیشتر مردم از گیگابایت استفاده می‌کنند.

وقتی که می‌خواهید یک هارد بخرید، معمولا اندازه‌هایی مثل 126 گیگابایت، 500 گیگابایت،750 گیگابایت، 1 ترابایت و … را پیدا می‌کنید. براساس این اعداد، آن‌ها به ترتیب به 256000 مگابایت،500000 مگابایت و 750000مگابایت تبدیل می‌شوند.

وقتی 1 ترابایت معادل 1000 گیگابایت است پس به معنای چیزی حدودی 100,00,000 مگابایت است. فرمول محاسبه مقدار مگابیت ترابایت، ضرب گیگابایت در 1000 است.

guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها