آی پینز

میکرون از سریع‌ترین فضای ذخیره‌سازی UFS 4.0 رونمایی کرد

میکرون اعلام کرده که ارسال نمونه‌های اولیه از جدیدترین آی‌سی‌های خود در سری Universal Flash Storage (UFS) 4.0 را برای سازندگان دستگاه‌های هوشمند آغاز کرده است. دستگاه‌هایی که از این تراشه‌های NAND جدید استفاده می‌کنند، در مقایسه با سیستم‌های مبتنی بر UFS 3.1 نسل قبلی، از انتقال سرعت دو برابر بیشتر بهره‌مند خواهند شد. اعداد و ارقام ارائه شده توسط میکرون به این صورت هستند که به کمک UFS 4.0 می‌توان به سرعت انتقال داده تا 4300 مگابیت در ثانیه دست یافت. علاوه بر این، UFS 4.0 نسبت به نسخه‌های قبلی فضاهای ذخیره‌سازی UFS کارآمدتر است و تأخیر کمتری دارد.

فناوری جدید ذخیره‌سازی UFS 4.0 متعلق به میکرون، درست همانند SSD های رایانه شخصی از جدیدترین NAND سه بعدی این شرکت استفاده می‌کند. این بدان معناست که آی سی های UFS 4.0 میکرون از NAND شش صفحه‌ای سلول سه سطحی 232 لایه (TLC) نوآورانه شرکت استفاده می‌کنند. طبق گفته مسئولان میکرون، این فناوری جدید در وهله اول به این معنی است که فضاهای ذخیره‌سازی UFS 4.0 می‌توانند “پاسخگویی بیشتر، زمان بارگذاری سریع‌تر برنامه‌ها و تجربه کاربری کلی بهتر” را ارائه دهند. مزایای دیگری که فناوری نوین UFS 4.0 میکرون را متمایز می‌کند، استفاده از کنترلر و فرمویر اختصاصی است.

با تمرکز بیشتر روی جنبه‌های عملکردی تراشه‌های جدید UFS 4.0 میکرون، مقایسه آماری زیر را می‌توان در نظر گرفت:

  • فناوری UFS 4.0 میکرون: ناند 232 لایه، سرعت خواندن تا 4300 مگابایت بر ثانیه، سرعت نوشتن تا 4000 مگابایت بر ثانیه.
  • فناوری UFS 3.1 میکرون: ناند 176 لایه، سرعت خواندن و نوشتن تا 1890 مگابایت بر ثانیه.

UFS 4.0

میکرون می‌گوید، انتقال سریع‌تر داده‌ها به دستگاه‌های هوشمند کمک می‌کند تا سریع‌تر راه‌اندازی شوند (20 درصد سریع‌تر) و برنامه‌ها را سریع‌تر اجرا کنند (تا 15 درصد سریع‌تر). علاوه بر این، طبق گفته غول صنعت حافظه و فضاهای ذخیره‌سازی، تاخیر نوشتن نیز در مقایسه با سایر آی سی های UFS 4.0 تا 10 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر عملکرد خام، میکرون بر دیگر مزایای مهم جدیدترین فناوری ذخیره‌سازی تلفن همراه خود نیز تأکید دارد. به گفته میکرون، آی سی های UFS 4.0 این کمپانی 25 درصد کم مصرف‌تر هستند و این یک پیشرفت مهم برای کاربران دستگاه‌های تلفن همراه است که بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه بوده و به باتری متکی هستند.

میکرون نمونه‌های اولیه UFS 4.0 را در انواع 256 گیگابایتی، 512 گیگابایتی و یک ترابایتی برای سازندگان دستگاه‌های هوشمند ارسال می‌کند. به گفته این شرکت، تولید انبوه فضاهای ذخیره‌سازی UFS 4.0 برای نیمه دوم سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده است، بنابراین امیدواریم از سه‌ماهه چهارم سال 2023 یا اوایل سال 2024 شاهد عرضه دستگاه‌هایی باشیم که از این نوع فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند. ما مشتاقانه منتظر هستیم تا عملکرد گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های مبتنی بر UFS 4.0 بررسی کرده و ببینیم آیا میکرون به وعده‌های خود عمل کرده یا خیر.

فناوری UFS 4.0 سامسونگ نیز در ماه مه معرفی شده بود. آی سی های شرکت کره‌ای از حافظه فلش نسل هفتم V-NAND همراه با یک کنترلر اختصاصی برای تسهیل عملکرد خواندن متوالی تا 4200 مگابایت بر ثانیه و عملکرد نوشتن متوالی تا 2800 مگابایت بر ثانیه استفاده می‌کنند. با این حال، سامسونگ مدعی است که بهبود بهره‌وری انرژی فناوری UFS 4.0 این شرکت بیشتر از میکرون بوده و 46 درصد نسبت به نسل قبلی بازده انرژی بالاتری دارد.

منبع hothardware
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها