گوشی‌های هوشمند مایکروسافت، دلیل عدم 1 میلیارد دستگاه شدن ویندوز 10

در فروردین ماه سال 1394، قبل از این‎که حتی ویندوز 10 موجود باشد، شرکت مایکروسافت یک هدف بزرگ برای خود تعیین کرد، یعنی نصب ویندوز 10 بر روی 1 میلیارد دستگاه، در عرض دو تا سه سال. حالا، فقط شرمسار از یک سالگی این سیستم‎عامل، این شرکت شکست خود را طبق گفته‎ی وب‎سایت ZDNet پذیرفته است.

یکی از سخنگویان شرکت مایکروسافت در گفتگو با وب‎سایت VentureBeat اعلام کرد که “ویندوز 10 داغ‎ترین شروع را در تاریخ با داشتن ماهانه بیش از 350 میلیون کاربر فعال به همراه رضایت و توافق مشتری داشته است. ما از پیشرفتی که تا به امروز داشته‎ایم خوشحال هستیم، ولی به علت تمرکز بر روی بخش گوشی خود، برای رسیدن به هدف ماهانه 1 میلیارد کاربر فعال داشتن تا 29 بهمن سال 1396 ممکن است نیاز به زمان بیشتری باشد. در سال پیشرو، ما نسبت به رشد کاربری و استفاده‎های تجاری از سیستم‎عامل‎مان و دستگاه‎های جدید هیجان‎زده هستیم، یعنی لذت مشتریان بیشتری از ویندوز.”

به عبارت دیگر، سیستم‎عامل ویندوز موبایل 10 به خوبی از عهده‎ی وظیفه‎ی خود بر نیامده است. بدون شک مایکروسافت برای رسیدن به این رقم 1 میلیارد بر روی فروش دستگاه‎هایی که بر روی آن‎ها آخرین و عالی‎ترین سیستم‎عامل این شرکت نصب شده بودند حساب باز کرده بوده است. ولی فروش ویندزو فون آن‎قدر بد بوده است که این شرکت زمان‎بندی خود را برای رسیدن به هدف نهایی برای ویندوز 10 تغییر داده است.

ویندوز 10 در 4 هفته‎ی اول ارائه‎ی خود بر روی بیش از 75 میلیون کامپیوتر نصب شد. این تعداد از 110 میلیون دستگاه بعد از 10 هفته، 200 میلیون زیر 6 ماه، 270 میلیون بعد از هشت ماه، 300 میلیون بعد از نه ماه و سپس 350 میلیون بعد از 11 ماه فراتر رفت.

این میزان رشد واقعا به نسبت هر سیستم‎عامل دیگری از جمله ویندوز 7، چشم‎گیرتر و سریع‎تر است. ولی کافی نیست. و جنبه‎ی مسخره‎ی ماجرا این است که تنها به این دلیل “کافی نیست” که مایکروسافت گفته است. اگر این شرکت از همان ابتدا هدفی تعیین نمی‎کرد، داستان می‎توانست در عوض “مایکروسافت نتوانسته به هدف خود برسد”، “میزان پذیرش این سیستم‎عامل سر به آسمان می‎زند” باشد.

پیشنهاد آپگرید رایگان به ویندوز 10 مایکروسافت این ماه به پایان می‎رسد و همان‎طور که خیلی از افراد گفته‎اند این شرکت به شکل جدی باید تمدید آن را در نظر داشته باشد. به نظر شما هضم هزینه‎ی آپگرید‎های رایگان برای رسیدن به هدفی که با اطمینان نسبت به آن مدعی بودید آسان تر نیست تا این‎که به سادگی دو سال پیش از برنامه‎ی زمانی بی‎خیال شوید؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع venturebeat
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.