مایکروسافت و ای‌ام‌دی بر علیه انویدیا متحد شدند!

طبق گزارش‌ها، مایکروسافت در زمینه توسعه پردازنده‌های مبتنی بر هوش مصنوعی همکاری نزدیکی را با AMD آغاز کرده است. این مشارکت بخشی از استراتژی غول ردموندی برای تأمین نیاز خود به تراشه‌های هوش مصنوعی و ارائه جایگزین‌هایی برای تراشه‌های گرافیکی انویدیا است که در حال حاضر بر بازار تسلط دارند. این دو شرکت در حال حاضر مشغول توسعه یک پردازنده هوش مصنوعی با اسم رمز “آتنا” هسند که در این پروژه مایکروسافت وظیفه توسعه را بر عهده دارد و ای‌ام‌دی نیز از آن پشتیبانی مالی می‌کند.

ایجاد بخش ویژه تولید تراشه با 1000 کارمند در مایکروسافت

مایکروسافت در حال حاضر یکی از بزرگترین ارائه‌دهندگان خدمات رایانش ابری در جهان است و اخیراً نیز 10 میلیارد دلار در کمپانی OpenAI (توسعه دهنده چت هوش مصنوعی ChatGPT) سرمایه‌گذاری کرده است. این سرمایه‌گذاری منجر به افزایش تقاضا برای پردازنده‌های هوش مصنوعی شده و از همین رو فعالیت مایکروسافت در زمینه تولید تراشه نیز به تدریج جدی‌تر و عمیق‌تر می‌شود. بر همین اساس، مایکروسافت در حال ایجاد یک بخش ویژه تولید تراشه با نزدیک به 1000 کارمند است که این روزها روی پروژه آتنا کار می‌کنند و حدود 2 میلیارد دلار سرمایه در اختیارشان قرار گرفته است.

پردازنده هوش مصنوعی

برای ای‌ام‌دی هم که یکی از بازیگران اصلی صنعت تولید تراشه است، هوش مصنوعی از اولویت‌های اصلی می‌باشد. لیزا سو، مدیر عامل ای‌ام‌دی، در همین زمینه گفته:

ما از فرصتی که در زمینه هوش مصنوعی داریم، بسیار هیجان‌زده هستیم و این بالاترین اولویت استراتژیک ما است. ما در حال حاضر در روزهای اولیه عصر محاسبات هوش مصنوعی هستیم.

سو همچنین معتقد است که ای‌ام‌دی این روزها فرصت خوبی برای تولید تراشه‌های سفارشی برای بزرگترین مشتریان خود دارد تا از آن‌ها در مراکز داده هوش مصنوعی استفاده کنند.

اگر چه رقابت با انویدیا و ارائه جایگزینی برای تراشه‌های این شرکت یک کار چالش برانگیز است، اما مایکروسافت پروژه آتنا را در اولویت قرار داده و این پروژه شامل توسعه یک تراشه گرافیکی جهت آموزش و استنتاج مدل‌های هوش مصنوعی نیز می‌باشد. این تراشه در حال حاضر در مرحله تست داخلی است و می‌تواند در سال‌های آینده به شکل گسترده در دسترس قرار بگیرد.

منبع gizmochina
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها