مایکروسافت بروز رسانی ویندوز 7 و 8.1 را برای سیستم‌های Kaby Lake و Ryzen قطع می‌کند!

سرانجام زمانش فرا رسید: مایکروسافت در حال متوقف کردن ادغام پردازنده‌های جدید با سیستم عامل‌های ویندوز قدیمی است.

به گفته‌ Ars Technica و Tech Report کاربران گزارش می‌کنند ویندوز 7 و 8.1 آن‌ها با پردازنده‌های Kaby Lake و Ryzen از دریافت بروز رسانی‌ها محروم می‌شوند. یعنی تمام بروز رسانی‌ها شامل بروز رسانی‌های امنیتی برای سیستم‌هایی با سخت افزار جدید که از دو نسخه‌ی قدیمی‌تر استفاده می‎‌کنند، خارج از دسترس خواهد شد. اولین نشانه‌های این موضوع در ماه مارس نمایان شد، زمانی که صفحه‌ی پشتیبانی مایکروسافت جزییاتی از سیاست “ممانعت از بروز رسانی برای سیستم‌هایی با Kaby Lake و Ryzen که از ویندوز 7 یا 8.1 استفاده می‌کنند” منتشر کرد.

موضع مایکروسافت در برابر کامپیوترهایی با پردازنده‌های جدیدتر که ویندوزهای قدیمی اجرا می‌کنند، در واقع به ژانویه 2016 باز می‌گردد. در آن زمان مایکروسافت نفشه‌ای اعلام کرد برای آسان سازی انتقال به ویندوز 10 با اجازه دادن برای مدت محدودی به تعدادی پردازنده‌ی Skylake که ویندوز 7 و ویندوز 8.1 را اجرا کنند. شرکت همچنین افزود که سری Kaby Lake اینتل، پردازنده‌های 8996 Snapdragon کوانتم و چیزی که ما اکنون AMD Ryzen آن را می‌نامیم، به ویندوز 10 نیاز خواهند داشت.

از آن زمان مایکروسافت نسبت به سری Skylake منعطف‌تر بوده است. تعداد مشخصی از آن نسل از پردازنده قادر به اجرای ویندوز 7 و ویندوز 8.1 خواهند بود تا زمانی که هر دو سیستم به پایان دوره‌ی پشتیبانی تمدید شده‌ی خود به ترتیب در سال‌های 2020 و 2023 برسند. با این حال مایکروسافت برای Ryzen و Kaby Lake کوتاه نیامد در حالی که Intel و AMD مایل به همکاری بودند.

مایکروسافت بروز رسانی ویندوز 7 و 8.1 را برای سیستم‌های Kaby Lake و Ryzen قطع می‌کند!

دلیل اهمیت این موضوع: منطق مایکروسافت برای امتناع از کوتاه آمدن غیر قابل درک است. با ویندوز 10، کمپانی در حال تلاش کردن برای خروج از زیر بار سنگین سازگاری با محصولات قبلش است. بسیاری از منتقدان درباره‌ی این موضوع بحث کرده‌اند که سازگاری با محصولات قبلی، کمپانی را از نوآوری و حرکت با سرعت رو به جلو با ویژگی‌‎های پیشرفته باز می‌دارد.

اما در این زمینه مایکروسافت در حال فشار آوردن بیش از حد به کاربران است. برای مثال ویندوز 8.1 همچنان با پشتیبانی اصلی تا ژانویه 2018 پوشش داده شده است (حداقل روی کاغذ چنین توافق شده). در حالی که ویندوز 7 تحت پشتیبانی تمدید شده تا ژانویه 2020 است. کاربرها باید بتوانند نرم‌افزاری که می‌خواهند حداقل تا زمان پشتیبانی اصلی آن اجرای کنند، اما مایکروسافت چنین عقیده‌ای ندارد.

این دنیای ویندوز 10 است و ما در آن زندگی می‌کنیم، چه بخواهیم چه نخواهیم.

منبع pcworld.com
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها