مایکروسافت: سونی پول می‌دهد تا بازی ها به ایکس باکس نیایند!

مایکروسافت در جوابیه‌ای که به شورای اداری دفاع اقتصادی برزیل (CADE) ارسال کرده، مدعی شده است که سونی عمداً تلاش می‌کند تا با انجام برخی اقدامات ضدرقابتی مانع رشد سرویس ایکس باکس گیم پس (Xbox Game Pass) شود. مایکروسافت می‌گوید نگرانی‌های سونی در زمینه فعالیت‌های این شرکت بی‌مورد هستند و این شرکت با توجه به سهم بالای پلی استیشن در بازار و جایگاهی که در حوزه توزیع دیجیتالی بازی‌ها دارد، به طور فعال مانع رشد گیم پس شده و به توسعه‌دهندگان پول می‌دهد تا بازی‌هایشان را در گیم پس و سایر سرویس‌های اشتراکی رقیب منتشر نکنند! با دیجی رو همراه باشید.

صرف نظر از اینکه ادعاهای اخیر مایکروسافت صحت دارند یا نه، این اولین بار نیست که سونی به ارائه مشوق‌های مالی به توسعه دهندگان، جهت ممانعت از انتشار بازی‌ها بر روی پلتفرم‌های دیگر متهم می‌شود. اما این بار مایکروسافت ادعایی جنجالی را مطرح کرده و مدعی شده است که سونی صرفاً به توسعه‌دهندگان پول می‌دهد تا بازی‌هایشان را روی ایکس باکس گیم پس عرضه نکنند و این یعنی بازی‌ها با قیمت کامل در هر دو اکوسیستم سونی و مایکروسافت به فروش برسند. به نظر مایکروسافت، اگر سونی گیم پس را در پلی استیشن خود مسدود نمی‌کرد، این اتفاق‌ها نیز رخ نمی‌دادند.

ایکس باکس گیم پس

پس از آنکه خبر خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت رسماً اعلام شد، سونی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و با طرح شکایت در مراجع قانونی نسبت به تبدیل شدن سری محبوب Call of Duty به عنوان انحصاری ایکس باکس و صدمه‌ای که ممکن است به این شرکت وارد کند، ابراز نگرانی کرد. اما مایکروسافت در پاسخ گفت که سونی پیشرو بازار ویدیو گیم است و باید مواظب باشد تا خودش دست به چنین اقدامات ضدرقابتی نزند! همین هفته گذشته، سونی در کنفرانس CADE ادعا کرد که سری Call of Duty یک مجموعه بسیار مهم در صنعت گیم است و در واقع هیچ رقیبی برای آن وجود ندارد. اما هفته قبل از آن، مایکروسافت به سازمان تنظیم مقررات برزیل اعلام کرده بود که سری Call of Duty یک آیتم حیاتی در حوزه گیم محسوب نمی‌شود که سونی به این مسئله واکنش نشان داده و این مجموعه را برای ادامه رقابت در بازار کنسول‌ها کاملاً مهم و حیاتی دانسته بود.

مایکروسافت همچنین ادعا کرده است که Call of Duty یک مجموعه بازی مستقل می‌باشد که البته ادعایی درست است، با این حال نمی‌توان منکر شد که اگر Call of Duty به یک سری انحصاری برای کنسول‌های مایکروسافت تبدیل شود، سونی بخش زیادی از درآمد خود را در صنعت بازی از دست خواهد داد.

با توجه به اینکه آینده سری Call of Duty به عنوان یک محصول چند پلتفرمی، به یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان‌های نظارتی و تنظیم بازار جهانی تبدیل شده است، مایکروسافت این هفته گفت که یک قرارداد 10 ساله الزام‌آور و قانونی را به سونی پیشنهاد داده که به واسطه آن قسمت‌های جدید این سری در همان روزی که روی ایکس باکس عرضه می‌شوند، در اختیار سونی نیز قرار خواهد گرفت. حال باید دید آیا سونی راضی خواهد شد چنین قراردادی را با مایکروسافت به امضا برساند یا همچنان معتقد است از طریق مراجع قانونی می‌تواند مانع از انحصاری شدن سری Call of Duty شود؟ نظر شما چیست؟

منبع techstory
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها