آی پینز

جدال حقوقی اپل و اپیک گیمز؛ مایکروسافت هم طرف اپیک را گرفت

حتماً خبر دارید که در هفته‌های اخیر اپل اقدام به حذف بازی فورتنایت از فروشگاه اپ استور کرده و به همین واسطه نبردی قانونی بین توسعه دهنده بازی یعنی اپیک گیمز و اپل در گرفته است. حال، خبر رسیده که مایکروسافت هم در این نبرد جانب اپیک گیمز را گرفته تا رقیب دیرینه خود را هر چه بیشتر تحت فشار قرار دهد. این اتفاق تنها چند روز پس از آن رخ داد كه اپل تهدید كرد حساب‌های توسعه دهنده اپیک را ظرف دو هفته آینده به حالت تعلیق در خواهد آورد. با دیجی رو همراه باشید.

ماجرا از آنجا آغاز شد که هفته گذشته اپیک گیمز یک به‌روزرسانی جدید را برای بازی محبوب فورتنایت عرضه و در آن یک سیستم پرداخت درون برنامه‌ای مستقیم را معرفی کرد. از آنجا که این روش کسب درآمد از بازی، با خط مشی فروشگاه‌های اپلیکیشن اپل و گوگل در تناقض است، این دو شرکت تصمیم گرفتند تا فورتنایت را از اپ استور و گوگل پلی حذف کنند. در این بین، سازنده آیفون پا را فراتر هم گذاشت و کمپانی اپیک را به طور کامل از پلتفرم خود خارج کرد.

اما چرا مایکروسافت از اپیک گیمز حمایت کرده؟ واقعیت این است که این دو شرکت در سال‌های اخیر همکاری بسیار نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند و مایکروسافت در ساخت تعدادی از بهترین عناوین خود مانند Forza Street که بر روی آی او اس هم عرضه شده، از موتور آنریل انجین (متعلق به اپیک گیمز) استفاده کرده است. غول ردموندی حتی یک قرارداد لایسنس چند ساله هم با اپیک گیمز منعقد کرده است.

کوین گامیل
کوین گامیل

کوین گامیل (Kevin Gammill)، مدیر کل بخش توسعه بازی مایکروسافت در رابطه با درگیری اپیک و اپل می‌گوید:

قطع دسترسی اپیک به SDK و دیگر ابزارهای توسعه نرم افزاری اپل، مانع پشتیبانی این شرکت از موتور بازی‌سازی آنریل انجین در iOS و macOS می‌شود، و در نتیجه آن دسته از بازی‌سازانی که با استفاده از این موتور مشغول تولید بازی برای پلتفرم‌های اپل هستند (یا برنامه چنین کاری را داشتند)، بسیار متضرر خواهند شد.

در صورتی که ممنوعیت اپیک در پلتفرم‌های اپل پابرجا بماند، توسعه دهندگان بازی مجبور خواهند شد از موتورهای مختلف برای تولید بازی در سیستم عامل‌های مختلف استفاده کنند و این روش به هیچ وجه ایده آل و مقرون به صرفه نیست.

آقای گامیل در ادامه می‌گوید:

مایکروسافت (به عنوان یکی از غول‌های صنعت بازی) مجبور خواهد بود بین کنار گذاشتن مشتریان فعلی و یا مشتریان بالقوه خود روی سیستم عامل‌های iOS و MacOS، و کار با چند موتور متفاوت در پروسه تولید بازی‌ها، یکی را انتخاب کند.

گامیل اظهار داشته که به تعلیق در آوردن فعالیت‌های اپیک گیمز و به تبع آن موتور آنریل انجین، در اکوسیستم اپل به سازندگان بازی و گیمرها آسیب می‌رساند. همچنین، این اقدام باعث خواهد شد تا بازی‌های فعلی هم با مشکلاتی در زمینه به‌روزرسانی مواجه شوند. در همین حال، اپل نیز مدعی است که اپیک گیمز مسبب به وجود آمدن این شرایط بوده و در صورتی که سیستم پرداخت مستقیم خود را از بازی فورتنایت حذف کند، به راحتی می‌تواند اوضاع را به حالت سابق برگرداند.

نظر شما چیست؟ در نبرد حقوقی اپل و اپیک گیمز، حق با کدام یک است؟ نظرات خود را از طریق بخش کامنت‌ها با ما در  میان بگذارید.

منبع beebom
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها