هدست واقعیت مجازی ویندوز 10 بر روی سیستم‌های متوسط نیز کار خواهد کرد

به تازگی مایکروسافت کمی از پنهان کاری‌های خود کم کرده و اجازه داده تا اطلاعات اندکی راجع به برنامه‌های این شرکت در خصوص هدست‌های واقعیت مجازی مقرون به صرفه ویندوز 10 که قرار است در سال 2017 روانه بازار شوند، به بیرون درز کند. در آخرین به‌روزرسانی ویندوز 10 با عنوان Windows Insider Preview build 14971 هم که هفته گذشته منتشر شد، یک اپلیکیشن جدید به نام Windows Holographic First Run به چشم می‌خورد که کاملاً در ارتباط با برنامه‌های این شرکت می‌باشد.

همانند برنامه کاربردی ارائه شده توسط سازنده هدست واقعیت مجازی اوکولوس ریفت، یعنی والو (Valve)، اپلیکیشن طراحی شده توسط مایکروسافت نیز به بررسی سخت افزار رایانه می‌پردازد تا توانایی اجرای واقعیت مجازی ویندوز 10 را توسط آن ارزیابی نماید. با اینکه مایکروسافت گفته اپلیکیشن Windows Holographic First Run توانایی تشخیص سخت افزارها را نخواهد داشت، اما تست‌هایی که انجام شده چیز دیگری می‌گویند و به نظر می‌رسد این امکان در برنامه مذکور وجود دارد.

به هر حال یکی از مزایای وجود این قابلیت در برنامه واقعیت مجازی ویندوز 10 این بوده که با تست‌های انجام شده تقریباً حداقل سخت افزار مورد نیاز برای استفاده از هدست واقعیت مجازی مایکروسافت، مشخص گردیده است. طبق نتایج به دست آمده، برای اجرای واقعیت مجازی در ویندوز 10 به پردازنده‌ای چهار هسته‌ای (یا دو هسته‌ای با قابلیت hyperthreading)، 4 گیگابایت حافظه رم، پورت USB 3.0 و پشتیبانی از دایرکت ایکس 12 نیازمند خواهید بود. البته به گزینه‌ای با عنوان فضای خالی موجود در دیسک هم اشاره شده که مشخص نیست منظور از آن دقیقاً چیست.

سازگاری با واقعیت مجازی ویندوزهمان طور که مایکروسافت در خلال معرفی به‌روزرسانی سازندگان در ماه اکتبر اعلام نمود، واقعیت مجازی ویندوز 10 بر روی بیشتر رایانه‌های مدرن قابل اجرا خواهد بود. البته بزرگ‌ترین سد پیش روی کاربران مطمئناً دایرکت ایکس 12 خواهد بود. بیشتر لپ تاپ‌ها و رایانه‌هایی که از کارت‌های گرافیک مجزا استفاده می‌کنند برای اجرای واقعیت مجازی مناسب خواهند بود، اما آن‌هایی که از پردازنده‌ یکپارچه استفاده می‌کنند، باید پردازنده آن‌ها از نوع هزول اینتل (Intel Haswell) و یا جدیدتر باشند. این بدان معنی است کاربرانی که در حال حاضر از پردازنده‌های سندی بریج (Sandy Bridge) استفاده می‌کنند باید یک کارت گرافیک مجزا برای واقعیت مجازی ویندوز 10 تهیه کنند.

البته با وجود اینکه سخت افزار مورد نیاز برای استفاده از واقعیت مجازی ویندوز 10 چندان بالا نیست، اما باید دید با یک رایانه متوسط چه نوع محتوایی را می‌توان در هدست واقعیت مجازی مقرون به صرفه مایکروسافت اجرا کرد. ممکن است که با چنین رایانه‌ای بتوان یک اپلیکیشن ساده را اجرا و از آن استفاده نمود، اما مطمئناً اجرای بازی‌‌های سنگین واقعیت مجازی با چنین سیستم‌هایی میسر نبوده و به سخت افزاری قدرتمند نیاز خواهد داشت.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع pcworld
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.