با حقه باز‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

طبیعت بی‌رحم، حیوانات را وادار کرده تا برای بقا و زنده ماندن با تمام توان بجنگند و از هر وسیله‌ای استفاده کنند. بخشش در دل طبیعت جایی ندارد و حیوانات باید هر آنچه در توان دارند بگذارند تا دوام بیاورند. این ذات طبیعت است و درک آن چندان مشکل نیست. اما در این بین، موجوداتی وجود دارند که برای بقای خود به روش‌هایی بسیار غیرمعمول و بی‌رحمانه متوسل می‌شوند.

حیواناتی در طبیعت وجود دارند که بسیار مکار، زیرک و به شدت حیله‌گر هستند. از دیدگاه انسان این حیوانات ناعادلانه عمل می‌کنند و برخی از رفتارهای آن‌ها کاملاً بی‌رحمانه و خشونت آمیز است. برای شناخت حقه‌باز‌ترین حیوانات جهان با دیجی رو همراه باشید.

حواصیل سیاه روز را شب می‌کند!

حیوانات حقه باز 10

این پرندگان آبزی آفریقایی تاکتیک شکار منحصر به فرد و بسیار وحشتناکی دارند که به نام “شکار کانوپی” مشهور شده است. آن‌ها قوز کرده و بدن خود را خمیده می‌کنند. سپس بال‌های خود را به شکل چتر دایره‌ای در می‌آورند. این کار باعث جلوگیری از تابش نور خورشید شده و منطقه کوچکی در زیر آب را تاریک می‌کند.

علاوه بر اینکه این کار به دید بهتر حواصیل سیاه کمک می‌کند، ماهیان کوچک زیر آب را هم فریب می‌دهد. ماهی‌ها این منطقه تاریک را امن فرض کرده و یا تصور می‌کنند که شب شده است! هنگامی که ماهی‌ها در این منطقه امن و تاریک پنهان شدند، پرنده به شکل وحشیانه‌ای با منقار خود به ماهی‌ها ضربه زده و آن‌ها را در این مخفی‌گاه شکار می‌کند. قطعاً حواصیل سیاه، این پرنده آبزی آفریقایی یکی از زیرک‌ترین حیوانات شناخته شده تا به امروز است.

ماهی زیرکی که خود را به موش مردگی می‌زند!

 با حقه باز‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

حیواناتی هستند که برای فریب دادن شکارچیان و نجات جانشان خود را به مردن می‌زنند اما سیکلید لیوینگستون از این ترفند برای شکار کردن استفاده می‌کند. از این رو نام دیگری هم به این حیوان داده شده که “خواب آلود” است. زمانی که وقت شکار فرا می‌رسد این نوع ماهی مانند یک جسد خود را به مردن زده و به کف اقیانوس می‌افتد!

ماهی لیوینگستون غرغر کرده یا دهان آن کمی تکان می‌خورد که بر جلب توجه شکار می‌افزاید. هنگامی که سایر ماهی‌هایی که از لاشه ماهی تغذیه می‌کنند، به شکار خود نزدیک می‌شوند، دهان سیکلید لیوینگستون باز شده و ماهی لاشخور را می‌بلعد. به این ترتیب ماهی لاشخور خود شکار لیوینگستون می‌گردد!

گریه بز کوهی نر برای ماده خود

بز کوهی 1

Topi گونه‌ای رایج از بز کوهی آفریقایی با روابط اجتماعی پیچیده است. برخی از رفتارهای بز کوهی Topi شباهت زیادی به رفتارهای انسانی دارد، مثل دروغ گفتن به جنس ماده برای افزایش شانس جذب وی که در میان انسان‌ها نیز رواج دارد! در مطالعه اخیر درباره این گونه از جانوران مشاهده شده که جنس‌های نر از صداهای خاصی که شبیه گریه کردن است، برای رسیدن به منظور خود استفاده می‌کنند. بنابراین هر وقت بفهمند که جنس ماده در حال دور شدن از آن‌ها است، شروع به ایجاد این گونه صداها و فریادها می‌کنند تا مانع از رفتنش شوند!

اسکواس‌ها دزدان دریایی هوا برد هستند

مرغ دریایی1

همه ما مرغ‌های دریایی را به عنوان دزدهایی متبحر می‌شناسیم اما این پرندگان در مقایسه با نوع دیگری از پرندگان دریایی به نام اسکواس‌ها آماتورهای ساده‌ای بیش نیستند! اسکواس استاد دزدی دریایی پرندگان هستند و نام دیگری که روی آن‌ها گذاشته می‌شود “زندانبان انگلی” است. اسکواس‌ها همواره در فکر سرقت جوجه و تخم دیگر پرندگان هستند اما این تنها شروع ماجرا است.

بیشتر تغذیه اسکواس‌ها از سرقت‌های هوایی آن‌ها تامین می‌شود. تاکتیک مورد علاقه این پرندگان که برخی اوقات به صورت تیمی انجام می‌شود، پرواز در اطراف پرندگان دریایی و آزار و اذیت آن‌ها است تا جایی که شکار آن‌ها را از چنگشان در بیاورند. اصطلاحی که برای این نوع رفتار تعریف می‌شود “کلپتوپارازیتیسم” است و رفتار خانواده این پرندگان دریایی را توصیف می‌کند.

زنبورهای فاخته غاصبان خائنی هستند

زنبور فاخته 3

زنبورهای فاخته انواع مختلفی دارند که همگی به طور مستقل به یک روش تولید مثل کرده و تکامل یافته‌اند. درست مانند پرندگانی که از آن‌ها به عنوان انگل نام برده شد، این نوع زنبور‌ها نیز نوعی انگل در بین هم‌نوعان خود محسوب می‌شوند. ابتدا یک فاخته ماده کندوی مناسبی پیدا می‌کند که مملو از انواع زنبور باشد. او یا به صورت پنهانی حرکت خواهد کرد و یا مدتی در کنار کندو منتظر می‌ماند تا بوی زنبور‌های دیگر را بگیرد و به این ترتیب به داخل کندو وارد می‌شود.

زنبور مستقیم به سمت ملکه رفته و بلافاصله او را می‌کشد. اگر زنبورهای کارگر به او شک کنند مقاومت زنبور فاخته به حدی است که می‌تواند در نهایت بر آن‌ها پیروز شود. زنبور ماده مهاجم پس از پیروزی بر زنبورهای کارگر و کشتن ملکه، تخم‌های خود را درون کندو خواهد گذاشت. بعد از این کار، کندو و زنبور‌های آن تمام کارهای مراقبت از تخم زنبور فاخته انگل را برعهده خواهند داشت. این سناریو به طور حتم باعث تخریب کامل کندو خواهد شد زیرا منابع موجود در کندو توسط زنبورهای از تخم بیرون آمده مصرف شده تا در نهایت منابع به پایان برسد و تخم‌ها به زنبور‌های بالغ تبدیل شوند.

تخم‌گذاری جعلی قزل‌ آلای قهوه‌ای

با حقه باز‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

رابطه جنسی ماهی قزل آلای قهوه‌ای بسیار مشکل است و طبق زمان‌بندی درست باید انجام شود. زمانی که جنس ماده تخم‌های خود را در بستر آب می‌اندازد، جنس نر باید همزمان در آنجا حضور داشته باشد تا بیشترین تلقیح موفق حاصل گردد. البته ماهی‌های نر معمولاً به صورت تصادفی در اطراف ماهی‌های ماده پرسه می‌زنند و تلاش می‌کند تا در تولید مثل نقش داشته باشند.

اما یک نوع خاص از ماهی قزل آلا با نام قزل آلای قهوه‌ای وجود دارد که جنس ماده آن با وانمود کردن به تخم‌گذاری، ماهی‌های نر را به سمت خود جلب کرده و در نهایت بعد از اینکه شریک مورد علاقه خود را پیدا کرد، عملیات تخم‌گذاری واقعی را شروع می‌کند! بر اساس مطالعه‌ای که محققان سوئدی بر روی این گونه ماهی‌ها انجام داده‌اند، ماهی قزل آلای قهوه‌ای ماده از هر 177 بار فعل و انفعال برای آزادسازی تخمک 69 بار آن را جعل کرده و کاملاً ساختگی عمل می‌کند، بدون آنکه تخم را از بدن خود خارج نماید!

ماهی بلنی دندان شمشیری از پشت خنجر می‌زند!

بلنی1

Aspidontus taeniatus گونه کوچکی از ماهی‌های بلنی است که در اقیانوس آرام و هند زیست می‌کند. این گونه از ماهی‌ها به‌طور چشمگیری شبیه ماهی‌های پاک کننده عمل کرده و در حقیقت ماهی پاک‌کن دروغین لقب گرفته است. ماهی‌های تمیز کننده نوعی از ماهی‌ها هستند که به روش همزیستی انگل‌های بدن ماهی‌های بزرگ‌تر را خورده و به آن‌ها کمک می‌کنند تا تمیز شوند.

ماهی بلنی دندان شمشیری به عنوان یک تمیز کننده و دوست به ماهی‌های بزرگ‌تر نزدیک شده و سعی می‌کند تا صورت یا باله آن‌ها را گاز بگیرد! البته معمولاً ماهی‌های نابالغ به دام می‌افتند و ماهی‌های بزرگ‌تر که قبلاً قربانی این ماهی شده‌اند، سریعاً آن‌ها را شناخته و با عصبانیت تعقیبشان می‌کند! این رفتار ماهی‌های دندان شمشیری یکی از بی‌رحمانه‌ترین و ناجوانمردانه‌ترین روش‌های شکار شناخته می‌شود.

ماهی مروارید، یک انگل به تمام معنا!

با حقه باز‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

به طور کلی انگل‌ها چندان خوشایند میزبان نیستند و اغلب نیز رها شدن از دست آن‌ها بسیار مشکل است. ماهی مروارید یکی از این نوع انگل‌هاست که شکست آن بسیار سخت است. همه گونه‌های ماهی مروارید به صورت انگل زیست نمی‌کنند اما تعداد کمی از تیره کاراپوس زندگی خود را به این صورت می‌گذرانند. این گونه از ماهی‌ها در آب‌های کم عمق دریا زندگی می‌کنند و در مقعد میزبان جای می‌گیرند! ماهی مروارید انگل اغلب ترجیح می‌دهد سر خود را از بدن میزبان خارج کرده و از هر آنچه در آن نزدیکی و اطراف است، تغذیه کند.

اما زمانی که ماهی مروارید انگل چیزی برای خوردن پیدا نکند و شروع به تغذیه از دیواره شکم میزبان خود می‌کند. این کار ماهی مروارید انگل برای ماهی‌های میزبان بسیار دردناک است و به همین خاطر نیز به مرور ابزار دفاعی خاصی در آن‌ها تکامل یافته است. این ابزار دندان‌های مقعدی نام گرفته و در مبارزه با ماهی انگل به میزبان کمک می‌کند.

پروانه‌ها برای گرفتن اشک لاکپشت‌ها زیبا عمل می‌کنند

پروانه1

ممکن است تصور بد ذات بودن پروانه‌ها برای ما سخت باشد اما لاک‌پشت‌های جنگل‌های آمازون نظر دیگری دارند! کمبود سدیم در جنگل‌های آمازون باعث شده تا پروانه‌ها با همان زیبایی همیشگی خود، لاک پشت‌ها را آزار دهند و اشک‌های خوشمزه و شور آن‌ها را بخورند!

در حالی که برخی از حیوانات مانند طوطی‌ها با تجمع در معادن سعی در به دست آوردن ماده معدنی مورد نیاز خود دارند، پروانه‌ها ترجیح می‌دهند از غم دیگران استفاده کنند. لاک پشت‌ها یک شکار خوب هستند زیرا اولاً بسیار کند حرکت می‌کنند و دوم آن که اغلب افسرده هستند و دائماً گریه می‌کنند! لذا خوردن اشک آن‌ها برای پروانه‌ها ساده‌تر است.

تمساح‌هایی که از وسایل لانه‌سازی برای فریب پرندگان استفاده می‌کنند!

با حقه باز‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

رفتار و ظاهر تمساح‌ها به گونه‌ای است که همواره به عنوان یک شکارچی بی‌رحم شناخته می‌شوند. اما بزرگ‌ترین خزنده جهان تمایل دارد با تجهیزات و ابزار کامل برای شکار وعده غذایی خود عمل کند. تمساح‌ها به منظور فریب پرندگان برای انتخاب یک نقطه فرود بد از روش‌های خاصی استفاده می‌کنند. تحقیقات جدید نشان داده که این خزنده بزرگ گاهی چوب‌های کوچکی را درون شکاف دهان و میان دندان‌های خود قرار می‌دهد. این چوب‌ها دقیقاً همان وسایلی هستند که پرنده‌ها برای لانه‌سازی خود استفاده می‌کنند.

پرندگان مهاجری که برای بازسازی لانه خود به چوب نیاز دارند، به دام تمساح می‌افتند و شکار می‌شوند. این مشاهدات در رابطه با تمساح‌ها، اولین مستندات استفاده از تجهیزات و ابزار خزندگان برای شکار است. احتمالاً زمان زیادی لازم است تا درباره این جانوران عظیم الجثه و قدرت آن‌ها در شکار و فریب سایر حیوانات اطلاعات کاملی کسب کنیم.

منبع featuredcreature
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.