MTN با فروش سهام ایرانسل از ایران خارج می‌شود!

شرکت مخابراتی MTN قصد دارد تا تمام فعالیت‌های خود در خاورمیانه را کنار گذاشته و تنها به ارائه سرویس در آفریقا متمرکز شود.

این کمپانی مستقر در آفریقای جنوبی که 49 درصد از سهام ایرانسل را هم در اختیار دارد، روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

MTN تصمیم گرفته که از پراکندگی فعالیت‌های خود کاسته و روی یک استراتژی منحصر به آفریقا تمرکز کند. بنابراین با یک برنامه میان مدت قصد دارد تا از تمامی فعالیت‌های خود در منطقه خاورمیانه کنار کشیده و سهم خود را واگذار کند.

راب شوتر، مدیرعامل MTN، در گفتگو با خبرنگاران اذعان کرده که این گروه مخابراتی در حال حاضر مذاکراتی جدی را برای فروش 75 درصد از سهام خود در سوریه آغاز کرده است. برای این منظور، شرکت در حال مذاکره با TeleInvest است که 25 درصد از سهم زیرمجموعه سوریه را در اختیار دارد.

ایرانسل

این طور که در گزارش مالی MTN آمده، سهم زیرمجموعه سوریه از سود خالص این شرکت در نیمه اول سال 2020 تنها 0.7 درصد بوده که پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها است. به گفته MTN کاهش ارزش پول ملی کشورها در کاهش درآمدزایی این شرکت در خاورمیانه بسیار تأثیرگذار بوده اما با این حال در این خصوص اشاره مستقیمی به نام ایران نشده است.

بنا به گفته شوتر، MTN در اولین گام قصد دارد تا از کشورهای سوریه،‌ یمن و افغانستان خارج شود. همچنین این شرکت قصد دارد تا سهم 49 درصدی خود از ایرانسل را هم واگذار کند.

با توجه به اینکه در نیمه اول سال 2020 تنها 4 درصد از مجموع درآمد خالص MTN از خاورمیانه تأمین شده، خروج این شرکت آفریقایی از این منطقه کاملاً باورپذیر و منطقی به نظر می‌رسد و از همین رو مدیران آن قصد دارند به جای صرف هزینه‌های خود در کشورهای خاورمیانه، روی ارائه سرویس در کشورهای آفریقایی تمرکز کنند.

گفتنی است تا به این لحظه ایرانسل واکنشی نسبت به انتشار خبر خروج MTN از ایران نشان نداده و مشخص نیست در صورت واگذاری سهام شریک تجاری این اپراتور، روال کاری آن در آینده به چه صورتی پیش خواهد رفت.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع techcentral
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها