ناسا روبات‌های سوخت‌رسان می‌سازد

ناسا برای گرفتن تأییدیه مأموریت Restore-L تسلیم نشده است و توانسته یک مشتری، آن هم ماهواره دولتی Landsat 7 پیدا کند. هدف این مأموریت توسعه و پرتاب یک روبات فضاپیما است که می‌تواند به ماهواره‌های مستقر در مدار سوخت‌رسانی کند و در صورت وجود خرابی آن‌ها را نیز تعمیر کند. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این ربات فضاپیما مجهز به بازوهایی رباتیک و سامانه نیروی محرکه‌ای برای اندازه‌گیری سوخت در دما و فشار مناسب است.

مأموریت Restore-L می‌تواند تغییر بزرگی را در سازمان‌های دولتی و خصوصی فعال در عرصه فضا ایجاد کند. چنین رباتی پتانسیل افزایش عمر ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی را دارد. علاوه بر این از آنجایی که این پروژه عملیاتی است، شرکت‌های فضایی می‌توانند نصف مخزن سوخت فضاپیما را خالی بگذارند و به‌جای آن وسایل اضافی را بر روی فضاپیما سوار کنند.

بنجامین رید، معاون مدیر پروژه در دفتر ناسا توضیحاتی را درباره پروژه داد:

“با استفاده از خدمات رباتیک، مالکان ماهواره‌ها می توانند عمر ماهواره‌های خویش را افزایش دهد و سوخت موردنیاز آن‌ها را نیز تأمین کنند. چنین خدماتی به‌صورت سالیانه باعث صرف جویی در هزینه‌های شرکت‌های فضایی می‌شود.

اگر بخش آینه‌های خورشیدی و یا آنتن‌های ماهواره دچار خرابی شود، ربات تعمیرکار با استفاده از یک دوربین و ابزار مناسب می‌تواند به تعمیر قسمت خراب‌شده کمک کند. در غیر این صورت کل وسیله موردنظر بلااستفاده خواهد ماند. از دست دادن درآمد پیش‌بینی‌شده و یا وقفه در انتقال‌ اطلاعات می‌تواند بسیار ویرانگر باشد.”

علاوه بر خدمات‌دهی به سایر فضاپیماها، ناسا از Restore-L برای آزمایش فناوری‌های مختلف برای مأموریت های بعدی به مریخ و مکان‌هایی دورتر استفاده می‌کند که شامل بخش‌های مختلفی چون: سامانه ناوبری، بازوهای روباتیک، نرم‌افزار کنترل و مدیریت زباله‌های فضایی است. درواقع اگر همه‌چیز طبق نقشه پیش رود، آژانس فضایی ناسا، تعدادی از فناوری‌های موجود در Restore-L را در مأموریت Asteroid Redirect به‌کار می‌گیرد. این مأموریت قرار است در اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی اجرا شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد