فلای تودی

ناسا روبات‌های سوخت‌رسان می‌سازد

ناسا برای گرفتن تأییدیه مأموریت Restore-L تسلیم نشده است و توانسته یک مشتری، آن هم ماهواره دولتی Landsat 7 پیدا کند. هدف این مأموریت توسعه و پرتاب یک روبات فضاپیما است که می‌تواند به ماهواره‌های مستقر در مدار سوخت‌رسانی کند و در صورت وجود خرابی آن‌ها را نیز تعمیر کند. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این ربات فضاپیما مجهز به بازوهایی رباتیک و سامانه نیروی محرکه‌ای برای اندازه‌گیری سوخت در دما و فشار مناسب است.

مأموریت Restore-L می‌تواند تغییر بزرگی را در سازمان‌های دولتی و خصوصی فعال در عرصه فضا ایجاد کند. چنین رباتی پتانسیل افزایش عمر ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی را دارد. علاوه بر این از آنجایی که این پروژه عملیاتی است، شرکت‌های فضایی می‌توانند نصف مخزن سوخت فضاپیما را خالی بگذارند و به‌جای آن وسایل اضافی را بر روی فضاپیما سوار کنند.

بنجامین رید، معاون مدیر پروژه در دفتر ناسا توضیحاتی را درباره پروژه داد:

“با استفاده از خدمات رباتیک، مالکان ماهواره‌ها می توانند عمر ماهواره‌های خویش را افزایش دهد و سوخت موردنیاز آن‌ها را نیز تأمین کنند. چنین خدماتی به‌صورت سالیانه باعث صرف جویی در هزینه‌های شرکت‌های فضایی می‌شود.

اگر بخش آینه‌های خورشیدی و یا آنتن‌های ماهواره دچار خرابی شود، ربات تعمیرکار با استفاده از یک دوربین و ابزار مناسب می‌تواند به تعمیر قسمت خراب‌شده کمک کند. در غیر این صورت کل وسیله موردنظر بلااستفاده خواهد ماند. از دست دادن درآمد پیش‌بینی‌شده و یا وقفه در انتقال‌ اطلاعات می‌تواند بسیار ویرانگر باشد.”

علاوه بر خدمات‌دهی به سایر فضاپیماها، ناسا از Restore-L برای آزمایش فناوری‌های مختلف برای مأموریت های بعدی به مریخ و مکان‌هایی دورتر استفاده می‌کند که شامل بخش‌های مختلفی چون: سامانه ناوبری، بازوهای روباتیک، نرم‌افزار کنترل و مدیریت زباله‌های فضایی است. درواقع اگر همه‌چیز طبق نقشه پیش رود، آژانس فضایی ناسا، تعدادی از فناوری‌های موجود در Restore-L را در مأموریت Asteroid Redirect به‌کار می‌گیرد. این مأموریت قرار است در اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی اجرا شود.

منبع
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد