فلای تودی

10 پدیده طبیعی که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌اند

طبیعت دائما در حال رکورد‌ شکنی است و وقایع بسیار بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارد. با این وجود برخی از پدیده‌های طبیعی شایسته ثبت در کتاب رکوردهای گینس هستند. پدیده‌های طبیعی منحصر به فردی که در سراسر جهان اتفاق می‌افتند تعجب همگان را برمی‌انگیزند.

وقایعی که در ادامه می‌آیند نظیری در هیچ جای دنیا ندارند و به همین خاطر رکورد‌دار هستند. پس بدون هیچ مقدمه دیگری با 10 پدیده طبیعی جذاب که در کتاب رکورد‌های گینس ثبت شده‌اند، آشنا شوید.

1- فانوس دریایی طبیعی کاتاتومبو!

کاتاتومبو

در زمان‌های قدیم، کشتیرانان برای یافتن راه خود از فانوس‌های دریایی استفاده می‌کردند. اما فانوس دریایی کاتاتومبو یک خصوصیت جالب دارد و آن هم اینکه کاملاً طبیعی است! کاتاتومبو منطقه‌ای است نزدیک دریاچه ماراکایبو در ونزوئلا که سالانه حدود 1.2 میلیون رعد و برق در آن زده می‌شود! این پدیده کاتاتومبو را به الکتریکی‌ترین منطقه جهان تبدیل کرده است.

برخی از مردم محلی کاتاتومبو را با نام‌های دیگری همچون “طوفان ابدی” هم می‌شناسند. برخی دیگر نیز ادعا می‌کنند که این نورها ناشی از رعد و برق نیست! البته هیچ یک از افسانه‌ها در مورد کاتاتومبو درست نیستند و دریاچه ماراکایبو تنها در 160 شب سال پر از نورهای رنگارنگ حاصل از رعد و برق می‌شود. دلیل اینکه صاعقه‌ها خاموش بوده و صدایی از آن‌ها شنیده نمی‌شود این است که مردم در فاصله‌ای بسیار دور ایستاده‌اند و آن‌ها را تماشا می‌کنند.

هیچ کس نمی‌داند که چرا این اتفاق در ونزوئلا بی‌ثبات است. نظریه‌های مهم بیان می‌کند که رعد و برق به دلیل ذخایر اورانیوم و متان در منطقه است و یا اینکه رطوبت هوای این منطقه باعث ایجاد صاعقه می‌شود.

2- دودی که 6 ماه در آسمان ماند!

آتش سوزی استرالیا

هنگامی که آتش سوزی بزرگ استرالیا در سال 2020 آرام گرفت، همه نفس راحتی کشیدند! مقیاس آتش سوزی و خسارات بسیار زیاد بود و دانشمندان برای درک آنچه اتفاق افتاده بود، فاجعه را از زوایای مختلف بررسی کردند. عده‌ای پس از خیره شدن به آسمان به چند پدیده جالب رسیدند. به عنوان مثال، آتش سوزی دود بیش از حدی در هوا ایجاد کرده بود که یک رکورد محسوب می‌شود.

به بیان بهتر آخرین بار در سال 1991 که دومین فوران آتش فشانی قرن بیستم در فیلیپین اتفاق افتاد، دود زیادی از آتشفشان بیرون آمد. دود حاصل از آتش سوزی‌های استرالیا زمین را دور زد، از سواحل شرقی خارج شده و از غرب دوباره به این قاره برگشت! حرکت دود به مدت دو هفته به طول انجامید که رکورد بیشترین سرعت حرکت را شکست. از طرفی دود معمولی تنها چند روز یا چند هفته در جو باقی می‌ماند اما دود آتش سوزی 2020 به مدت 6 ماه در هوا باقی ماند و این خود یک پدیده منحصر به فرد است.

3- سردترین ابر

سردترین ابر

دانشمندان تمایل زیادی به اندازه گیری پدیده‌ها از جهات مختلف دارند و اندازه‌گیری دمای ابرها یکی از آن‌هاست. در سال 2018 محققان پدیده‌ای برای ثبت در کتاب رکورد‌های گینس یافتند. این پدیده سردترین ابر جهان در بالای اقیانوس آرام بود که سیگنال رادارها و ماهواره‌ها را به هم می‌زد!

دمای این ابر به حدی پایین بود که ماهواره‌های آب و هوایی عادی نمی‌توانستند، دمای آن را اندازه بگیرند. تا اینکه بالاخره حسگر مادون قرمز ماهواره NOAA این کار را انجام داد. دمای ابر موجود که بخشی از یک رعد و برق شدید بود، منفی 167.8 درجه فارنهایت معادل منفی 111 درجه سانتی گراد را نشان می‌داد!

این پدیده که با عنوان Overshooting Tops شناخته می‌شود، به دنبال عبور ابر از لایه اتمسفر و ورود بخشی از آن به منطقه سردتر استراتوسفر رخ می‌دهد. با این وجود حتی سرمای طبیعی استراتوسفر هم نمی‌تواند توضیح دهد که چرا دمای این ابر بیش از 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتی گراد) سردتر از هر ابر ثبت شده دیگری است.

4- بادوام‌ترین پس لرزه‌ها

بادوام‌ترین پس لرزه‌ها

در سال 1872 زمین لرزه‌ای بزرگ در ایالات واشنگتن اتفاق افتاد. مرکز این زمین لرزه هرگز پیدا نشد اما برای دهه‌های مختلف دانشمندان به دنبال یافتن پاسخ این سؤال بودند که چرا از آن زمان تاکنون در Entiat (شهری در این منطقه) پس لرزه‌های متعددی ایجاد شده و این پدیده بیش از یک قرن به طول انجامیده است!

با شروع لرزه شناسی در سراسر جهان و وقوع پس لرزه‌های طولانی دیگر، تاحدودی از شگفت انگیز بودن رویداد مذکور کاسته شد و محققان توانستند اثبات کنند که زمین لرزه‌های متعدد Entiat در واقع پس لرزها‌های زلزله سال 1872 هستند. اما در هر حال، پدیده Entiat عنوان طولانی‌ترین پس لرزه‌های جهان را به خود اختصاص داده و قریب به 150 سال است که همچنان ادامه دارد.

5- بزرگترین طوفان جهان

بزرگترین طوفان جهان

Typhoon Tip به عنوان بزرگترین طوفان جهان شناخته می‌شود. این طوفان در اقیانوس آرام رخ داد و در نهایت به یک ابرطوفان تبدیل گردید. این طوفان با قطر 1380 مایل (معادل 2220 کیلومتر)، بزرگترین طوفان جهان لقب گرفته است.

علاوه بر اندازه، طوفان مهیب رکورد بیشترین شدت امواج را نیز به نام خود ثبت کرده است. البته، اتفاق خوب این بود که پیش از رسیدن به ژاپن این طوفان شدت امواج خود را از دست داد. اما همچنان در 19 اکتبر 1979 هنگامی که به سواحل ژاپن رسید، بیش از 90 نفر کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت. جاری شدن سیل در سواحل ژاپن باعث تخریب بیش از 20 هزار خانه شد. همچنین یک مخزن بنزین نیز منفجر و پایگاه تفنگداران دریایی ایالات متحده نیز آتش گرفت و ده‌ها نفر دیگر زخمی و کشته شدند.

6- طوفان شن پکن

طوفان شن پکن

در سال 2021 بادهای شدیدی باعث حرکت شن و ماسه از صحرای گوبی شدند. این بادها از طرف مغولستان حرکت کردند و به پکن رسیدند. طوفان عظیم شن و ماسه باعث گم شدن 341 نفر و کشته شدن حداقل 6 نفر شد و پس از آن به پایتخت چین رسید. این طوفان سهمگین آسمان خراش‌ها را پنهان و آسمان را نارنجی کرد و شهر پکن رنگ دیگری به خود گرفت.

البته اشتباه خبرگزاری‌ها این بود که این طوفان، طوفان شن نبود بلکه طوفان غبار بود. تفاوت به نظر ناچیز می‌آید اما در واقعیت وضعیت بسیار نگران کننده‌تر بود. گرد و غبار از ذرات شن کوچکتر بوده و برای مدت طولانی‌تری در هوا می‌ماند. تأثیر استشمام غبار در ریه‌ها بسیار بیشتر است و این خبر بدی برای پایتخت چین به حساب می‌آمد. ذرات غبار با سطح بالای آلودگی هوای شهر مخلوط شده و طوفان را به مه غلیظ سمی تبدیل کرد.

7- یکشنبه سیاه

یکشنبه سیاه

در طول دهه 1930 مردمی که در آن سوی رودهای بزرگ در ایالات متحده زندگی می‌کردند با پدیده‌ای به نام “کولاک سیاه” آشنا بودند. طوفان‌های گرد و غبار چنان متراکم بودند که همه چیز را در اطراف خود تاریک می‌کردند. اما در سال 1935 در 14 آوریل طوفانی بسیار شوم اتفاق افتاد. یکشنبه سیاه مانند هر روز دیگر آغاز شد و بعد از مدتی کولاک از راه رسید.

خیلی زود مشخص شد که این کولاک با بقیه فرق دارد و مردم به شدت وحشت کردند. طوفان گرد و غبار در یکشنبه سیاه طولی حدود 1000 مایل داشت. همه نور‌ها از جمله لامپ‌های خیابان در تاریکی فرو رفتند و حتی خانواده‌هایی که در یک خانه پناه گرفته بودند نمی‌توانستند همدیگر را ببینند! زمین‌های کشاورزی مرغوب تخریب و بسیاری از حیوانات تلف شدند و حتی عده‌ای کور شدند. برخی مردم نیز ساعت‌ها در داخل اتومبیل خود محبوس بودند. پس از این پدیده، با وجود کمک‌های فدرال به مردم این منطقه و پیشنهاد و مشاوره دولت، بسیاری از خانواده‌ها کشاورزی را رها کرده و منطقه را ترک کردند.

8- گردبادی که سه ایالت آمریکا را در نوردید

گردباد سه ایالت

در سال 1925 یک خوشه گردباد مرگبار در ایالات متحده ایجاد شد. دوازده پیچ و تاب بزرگ گردباد در منطقه وسیعی ظاهر شدند و سپس از بین رفتند اما یکی از آن‌ها به سطح جدیدی رسید که گردبارد سه ایالت نامیده شد. این گردباد از سه ایالت عبور کرد و طولانی‌ترین مسیر ثبت شده برای گردبادها (378 کیلومتر ) را در نوردید.

این آمار برای مردم منطقه بسیار وحشتناک بود. قطر گردباد بیش از یک مایل (معادل 1.6 کیلومتر) بود و سرعت آن به 70 مایل در ساعت (معادل 113 کیلومتر در ساعت) می‌رسید. گردباد سه ایالت 164 مایل (425 کیلومتر مربع) از زمین را ویران و بیش از 15000 خانه را به نابودی کشاند. خسارات وارده در مجموع 1.4 میلیارد دلار برآورد شد.

اگر چه این طوفان هرگز به صورت رسمی درجه‌بندی نشده اما اغلب کارشناسان بر این باورند که گردباد سه ایالت یک EF-5 بوده است. EF-5 در مقیاس گردباد‌ها بزرگترین و خطرناک‌ترین چیزی است که می‌تواند روی دهد. در هر حال گردباد سه ایالت همچنان کشنده‌ترین گردباد در تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شود. تعداد کشته شدگان این حادثه شوم 695 نفر شامل 69 دانش آموز بود که در برخی از مدارس آن منطقه تحصیل می‌کردند.

9- مه قاتل لندن

مه قاتل در لندن

لندن معمولاً شهری مه آلود است اما در سال 1952 مه عظیمی همه جای این منطقه را فرا گرفت و رکوردشکنی کرد. این مه در ماه دسامبر ظاهر شد و به مدت 5 روز در شهر باقی ماند و بیش از 150 هزار نفر را در بیمارستان بستری کرد! در طول دهه‌های بعد این پدیده مثل یک راز باقی مانده بود اما در سال 2016 محققان شواهدی مبنی بر تأثیر سوزاندن ذغال سنگ در این پدیده یافتند.

آزمایشات نشان داد که آلودگی هوا در لندن که عمدتاً ناشی از سوزاندن ذغال سنگ بود، منجر به تغییرات شیمیایی در آب و هوا شده و در نهایت مه حاوی اسید سولفوریک همه جا را پوشانده است. با اینکه در آن زمان تعداد کشته شدگان را 4000 نفر برآورد کردند اما متأسفانه رقم واقعی نزدیک به 12000 نفر بود. هزاران حیوان نیز در این مه هلاک شدند. مه قاتل در لندن همچنان به عنوان بدترین رویداد آلودگی هوا در تاریخ اروپا شناخته می‌شود.

10- رگبار یک میلیون ساله!

باران یک میلیون ساله

دوران تریاس حدود 233 میلیون سال پیش به پایان رسید. در آن زمان، قطرات باران شروع به ریزش کردند و در نهایت منجر به طوفانی شدند که برای یک میلیون سال ادامه داشت. دلیل این اتفاق همواره به عنوان یک معما باقی مانده بود.

در سال 2020 نتایج یک مطالعه نشان داد که در واقع تغییرات آب و هوایی و آتشفشان‌ها عامل این پدیده بوده‌اند! این رگبار یک سوم از گونه‌های موجود در دریا را از بین برد و در خشکی نیز گروه‌های گیاهی و جانوری بی‌شماری منقرض شدند. رگبار یک میلیون ساله محیط زمین را به گونه‌ای تغییر داد که گونه‌های جدیدی از جمله اولین صخره‌های مرجانی، خزندگان و درختان ظهور کردند و همچنین دایناسور‌ها هم که بیش از 150 میلیون سال بر زمین حاکم بودند، در این دوره متولد شدند.

منبع listverse
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها