بررسی بازی نجات قلعه؛ یک بازی کلیکی ایرانی از زمان آرش کماندار

3323

امروزه بازی‌های زیادی وجود دارند که قصد تمامی آنها سرگرم کردن شماست. در سال‌های اخیر شاهد گسترش صنعت ساخت بازی برای کامپیوتر و موبایل در ایران بودیم. از این بین بسیاری از بازی‌های ساخت کشورمان مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته و در برخی موارد حتی محبوبیت بیشتری نسبت به بازی‌های خارجی بدست آورده‌اند.

اما اگر به بازی‌های ساخته شده ایرانی نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در بسیاری از زمینه‌ها هنوز در ابتدای راه هستیم و سازندگان بازی نیاز به تلاش بیشتری دارند تا محصولاتشان با نمونه‌های خارجی قابل رقابت باشد.

امروز با هم نگاهی به یکی از بازی‌های ایرانی می‌اندازیم. نام این بازی “نجات قلعه” است. سبک این بازی کلیکی استراتژیگ بوده و شما باید از قلعه خود محافظت نمایید. در این بازی باید سعی کنید تا از شکسته شدن درب ورودی قلعه و ورود دشمنان به قلعه جلوگیری نمایید. کاراکتر شما در این بازی آرش کمانگیر است. آرش با کمک سایر هم‌رزمان خود سعی در دفاع از قلعه دارد و با کشتن دشمنان از ورود آنها به قلعه جلوگیری می‌نماید.

نمونه‌های خارجی بازی‌های دفاعی تحت عناوین دفاع از قلعه و … در اینترنت زیاد به چشم می‌خورند. قصد مقایسه بازی‌های خارجی با این بازی را نداریم ولی سعی می‌کنیم در این مطلب نکات مثبت و منفی این بازی را بیان کنیم.

استفاده از نام قهرمانان قدیم ایران مانند آرش، کاوه، گردآفرین، زال، سهراب و… این بازی را تا حدودی جذاب کرده است. در ابتدا آرش به تنهایی با مهاجمان به قلعه مقابله می‌کند. او با کمان خود شروع به تیراندازی کرده و با کشتن مهاجمان از تخریب درب قلعه توسط آنان جلوگیری می‌کند. مهاجمان از داخل یک دایره پیچ در پیچ با فاصله از درب قلعه بیرون می‌آیند و به سمت قلعه حمله‌ور می‌شوند. با کشتن هر مهاجم شما تعدادی سکه‌ دریافت می‌کنید. وقتی تعداد سکه‌هایتان زیاد شود می‌توانید قهرمانان دیگری مانند کاوه و گردآفرین و … را در اختیار بگیرید تا برای از پای درآوردن مهاجمان به آرش کمک کنند.

علاوه بر این شما با سکه‌هایی که بدست می‌آورید قادر خواهید بود تا قهرمانان را ارتقا دهید.

با ارتقای قهرمان، قدرت هجومی آنان افزایش می‌یابد. هر چه بازی پیش می‌رود کشتن مهاجمین به قلعه سخت‌تر می‌شود زیرا تعداد آنها افزایش می‌یابد و جان آنها نیز بیشتر می‌شود که شما باید با ارتقا قهرمانان و در اختیار گرفتن قهرمانان بیشتر با آنها مقابله نمایید.

در آخر هر سری از دسته مهاجمین، یک غول ظاهر می‌شود که از پای در آوردن آن بسیار سخت‌تر از سایر مهاجمین به قلعه است! با کشتن غول، دسته‌های بعدی مهاجمین شروع به هجوم به قلعه می‌کنند و همان طور که گفتیم مرحله به مرحله مقابله با این مهاجمین سخت‌تر می‌شود و در پایان هم غول‌های بسیار قوی‌تری ظاهر می‌شوند.

همچنین قابلیت‌هایی مانند حمله سیمرغ، یورش کمانداران، تیر گران، نور ایزدی و … نیز وجود دارند که در مراحل بالاتر در دسترس قرار می‌گیرند و زمانی که مهاجمین زیادی به قلعه حمله‌ور می‌شوند می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

از نکات خوب بازی علاوه بر استفاده از قهرمانان ایرانی، گرافیک تقریبا خوب و امکانات قابل قبول است. امکان پرداخت درون برنامه‌ای نیز در این بازی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن الماس یا عتیقه و … را خریداری کرده و استفاده نمایید. از الماس‌ها می‌توانید برای خرید برخی ویژگی‌ها در بازی استفاده کنید.

دیگر ویژگی خوب صداهایی است که برخی مواقع در بازی می‌شنوید که شما را به کشتن مهاجمین تهییج می‌کند. این نکته نیز باعث جذاب‌ شدن بازی می‌شود. این امکان وجود دارد که مکان دوربین را هم تغییر دهید و از دید قهرمان‌های دیگر بازی را مشاهده کنید. البته با تغییر دوربین نقش شما تغییر نمی‌کند و شما همچنان در نقش آرش با کمان خود مشغول تیراندازی هستید که در مواقعی که دوربین تغییر می‌کند حتی آرش را نمی‌بینید!

از نکات خوب بازی که بگذریم نوبت به ضعف‌های آن می‌رسد! علاوه بر کمان آرش شما به دست رستم نیز برای انجام این بازی نیاز دارید!

همانطور که گفتیم شما در نقش آرش هستید و با تیر اندازی به مهاجمین آنها را از پای در می‌آورید. با هر بار لمس شما 1 تیر توسط آرش به سمت مهاجمین به قلعه پرتاب می‌شود! هر مهاجم با برخورد تعدادی تیر از پای در می‌آید. و شما باید مرتب بر روی صفحه نمایش خود ضربه بزنید تا تیرها از کمان رها شوند. این کار باعث خستگی دست شما می‌شود و پس از 10 دقیقه بازی، بی حوصله شده و بازی را می‌بندید! البته این سبک بازی های کلیکی است و نمی توان این مورد را تنها مشکل این بازی دانست. اما با این حال در این بازی موجودات به سختی کشته می شوند و زمانی که تیرهای ممتد شلیک کنید، صفحه نمایش گوشی به قدری شلوغ می شود که دیگر چیزی از بازی و موجودات شرور پیدا نیست!

مورد دیگری که می‌توان از آن اشکال گرفت طراحی بد برخی غول‌ها و مهاجمان و ابزارهایی است که آنها با خودشان حمل می‌کنند که امیدواریم در به‌روز رسانی‌های بعدی این موارد اصلاح شود.

به طور کلی اگر مشکلی که در مورد تیراندازی گفتیم رفع و روی گرافیک آن بیشتر کار شود، نجات قلعه جزو بهترین بازی‌ها در سبک استراتژیک دفاعی خواهد بود و بدون شک با ویژگی‌های جالبی مانند صداگذاری و استفاده از نام قهرمانان ایرانی و … که دارد، می‌تواند کاربران ایرانی بیشتری را به خود جذب نماید.

در نهایت شما می توانید از بازی را از طریق کافه بازار دریافت کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نام اپلیکیشن: نجات قلعه
قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه‌ای
سازنده: باران رویا
سیستم عامل: اندروید
حجم: 79 مگابایت
بررسی نهایی
گرافیک
گیم پلی
ارزش نصب
منبعتهیه شده در دیجی‌رو
لینک کوتاه
وحید کاوسی
وحید کاوسی از نوجوانی علاقه‌مند به دنیای تکنولوژی بود و در ابتدا کار خود را با وبلاگ نویسی آغاز کرد، تا اینکه از فروردین سال 96 به دیجی‌ رو پیوست.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar