فایرفاکس 45؛ مروری بر قابلیت‌های جدید این مرورگر [اندروید، ویندوز و آی او اس]

فایرفاکس

بالاخره نسخه 45 مرورگر محبوب و قدرتمند فایرفاکس به دست کاربران و علاقه مندان رسید؛ به روز رسانی پر از قابلیت‌های جدید و تغییرات رابط کاربری. قابلیت آزمایشی Hello که هنوز هم نهایی نشده، هم اکنون به شما امکان به اشتراک گذاری تب‌ها جهت شروع مکالمه را می‌دهد. نسخه اندرویدی فایرفاکس نیز شامل یک به روز رسانی جدید شده است. حالا این نسخه شامل گزینه Tap to load می‌شود که تنها تصاویر صفحات مختلف وب را به اختیار کاربر بارگذاری می‌کند.

این آپشن جدید، امکان بارگذاری سریعتر صفحات وب با اینترنت همراه را فراهم کرده است و در حجم مصرفی کاربران صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. همچنین کاربران تبلت‌ها هم اکنون می‌توانند دسترسی به میکروفون و دوربین را در پروفایل اندروید خود محدود کنند. در نهایت هنگامی که کاربران متنی را در صفحه انتخاب کرده و بخواهند به اشتراک بگذارند، دیگر آدرس URL در کار نخواهد بود. نسخه iOS این مرورگر نیز شامل یک به روز رسانی جدید شده است که حالا از کیبورد های جانبی پشتیبانی کامل دارد. در ادامه با بررسی دقیق تر این قابلیت ها همراه دیجی رو باشید.

فایرفاکس در دسکتاپ

  • به اشتراک گذاری تب ها با Hello

جهت بهره از این قابلیت جدید، باید در سرویس آزمایشی Hello فایرفاکس ثبت نام کرده باشید تا مطابق تصویر زیر آیکون آن در نوار مرورگر ظاهر گردد. حالا به کمک این آیکون می‌توانید تب‌های مرورگر را به اشتراک بگذارید. بر روی آیکون خندان کلیک کرده و گزینه Browse this page with a friend را انتخاب کنید. زدن این گزینه یک مکالمه جدید را آغاز می‌کند و لینک به کمک آن به اشتراک گذاشته می‌شود.

2

در تصویر زیر نمایی از لینک اشتراکی را مشاهده می‌کنید. به شخصه فکر می‌کنم این روش برای کسانی که فقط قصد اشتراک گذاشتن لینک را دارند دردسر دارد و تنها در برخی موارد ممکن است به کار کاربران بیاید. با این حال پیشنهاد می‌کنیم حتما از این قابلیت جدید استفاده کنید.

3

  • دسترسی به لینک های همگام سازی شده با دکمه اختصاصی

در نسخه جدید فایرفاکس مطابق تصویر زیر دکمه خاصی برای دسترسی به تب‌های همگام سازی شده از دستگاه‌های دیگر تعبیه شده است. این آیکون در منوی شخصی سازی مخفی شده است و باید آن را به نوار اصلی مرورگر بکشید تا نمایان گردد. سپس بر روی آن کلیک کنید تا تب‌هایی که از دستگاه دیگر سینک شده‌اند در اختیارتان قرار گیرد.

4

  • نمایش تب های همگام سازی شده در یک نوار جالب و جدید

لینک‌های همگام‌سازی شده از دستگاه‌های دیگر علاوه بر دکمه بالا، در یک نوار مخصوص و جدید نمایان می‌گردند. به عنوان مثال اگر تحقیقی که از تلفن خود شروع کرده‌اید را در رایانه ادامه می‌دهید، تمامی تب‌هایی که قبلا باز شده‌اند – مطابق تصویر زیر – نمایش داده می‌شوند. همچنین نام دستگاهی که آن تب را باز کرده در انتهای هر لینک دیده می‌شود (به عنوان مثال Beta on nexus 5).

5

فایرفاکس در اندروید

  • بارگذاری اختیاری تصاویر با لمس آن‌ها

این قابلیت مختص کاربرانی است که از بسته‌های اینترنت همراه با محدودیت حجمی بهره می‌برند. جهت فعال کردن آن به بخش Settings > Advanced > Show Images رفته و گزینه Only over wifi را انتخاب کنید. حالا هرگاه در حالت اینترنت همراه صفح‌ ای را باز کنید، تصاویر بارگذاری نمی‌شوند. جهت بارگذاری هر تصویر می‌توانید از آیکون تعبیه شده استفاده کنید.

6

  • غیر فعال سازی دسترسی به دوربین و میکروفون

سیستم عامل اندروید از نسخه پنجم (آب نبات چوبی) خود امکان ایجاد پروفایل‌های مختلف در سیستم را فراهم کرد تا کاربر اصلی بتواند به افراد دیگر دسترسی‌های محدودی بدهد. حالا کاربر اصلی تلفن می‌تواند فایرفاکس را بر روی حالت پروفایل محدود شده قرار دهد و دسترسی وی به دوربین و میکروفون را محدود کند. این قابلیت تنها در تبلت و برخی فبلت‌ها فعال است و کاربران تلفن‌های هوشمند از آن بی‌بهره هستند!

  • دیگر هنگام به اشتراک گذاری متون، آدرس URL دخالت داده نمی‌شود

هنگامی که در فایرفاکس متنی را از صفحات وب انتخاب می‌کنید، امکان به اشتراک گذاری آن با دیگر اپلیکیشن‌های سازگار وجود دارد. در نسخه های قدیمی آدرس URL صفحه مربوطه نیز به صورت ناخواسته کپی می‌شد؛ ممکن است کاربران به هر دلیلی نخواهند آدرس صفحه در اختیار فرد مقابل قرار گیرد. اما در نسخه جدید دیگر چنین مشکلی برای به اشتراک گذاری لینک‌ها نخواهید داشت.

7

فایرفاکس در iOS

جدیدترین به روز رسانی فایرفاکس برای دارندگان تلفن های اپل مربوط به چند روز قبل می‌شود که مهمترین تغییر آن، پشتیبانی از کیبوردهای جانبی بود.

8

فایرفاکس 45 در دسکتاپ، قابلیت گروه بندی تب‌ها را بنا به دلایل نامشخص فراموش کرده است؛ با این حال در این زمینه می‌توانید افزونه‌هایی با کاربرد مشابه را مورد استفاده قرار دهید. لیست کامل تغییرات فایرفاکس در دسکتاپ و فایرفاکس در اندروید را می‌توانید در وب سایت رسمی موزیلا مطالعه کنید. برخی از قابلیت و تغییرات در نسخه جدید مربوط به توسعه‌دهندگان می‌شد که از ذکر آن ها چشم پوشی کردیم.

نصب Firefox 45 بر روی دسکتاپ

نصب Firefox از گوگل پلی [اندروید]

نصب Firefox از اپ استور [iOS]