در نسخه جدید اندروید ویر شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟

اخیرا خبرگزاری های مرتبط با صنعت تلفن های هوشمند از برخی برنامه های گوگل برای آینده سیستم عامل پوشیدنی این شرکت یعنی اندروید ویر (Android Wear) پرده برداشته اند. همانطور که احتمالا به یاد دارید، گوگل نسخه 5.1.1 این سیستم عامل را چندی پیش منتشر کرده است و در آن تعدادی جسچر (Gesture) جدید اضافه نموده و تجدید نظری نیز در قسمت کنترل ابزار و همچنین آرایش منوی اصلی انجام داده است. با این حال بر اساس تازه ترین خبر های منتشر شده به نظر می رسد گوگل قصد دارد در نسخه بعدی این سیستم عامل قابلیت های بیشتری به آن اضافه کند.

یکی از مهمترین قابلیت هایی که گوگل برای نسخه بعدی اندروید ویر در نظر گرفته است، ویژگی جسچر تک لمسی می باشد که در راستای بهبود قابلیت های تعاملی این سیستم عامل خواهد بود. کاربرات سیستم عامل اندروید ویر پیش از این نیز همواره قادر بوده اند تا تنها با یک لمس بر روی صفحه نمایش، رابط کاربری ساعت هوشمند خود را فراخوانی کنند. با اینکه بدون شک این روش، بسیار ساده و کارآمد می باشد اما به نظر می رسد توسعه دهندگان برنامه ها، کاربرد های دیگری نیز برای این قابلیت در نظر گرفته اند و گوگل نیز قصد دارد آن ها را به سیستم عامل خود اضافه نماید. در حال حاضر تعداد معدودی از برنامه های این سیستم عامل که در Play Store عرضه شده اند اقدام به جایگزین کردن روش معمول اجرای برنامه با برخی کلید های میانبر به منظور دسترسی سریع تر به ویژگی های برنامه مورد نظر تنها با یک لمس، نموده اند.

ظاهرا این ایده به خوبی پاسخگو بوده است و گوگل را وادار کرده تا این روش دسترسی به برنامه ها را به صورت ذاتی درون سیستم عامل اندروید ویر خود بگنجاند. بنابر این در نسخه جدید اندروید ویر، دیگر توسعه دهندگان مجبور نخواهند بود تا از روش های غیر معمول و ابتکاری خود و ترفند هایی مانند قرار دادن دکمه های مخفی، برای اضافه کردن این قابلیت به برنامه های خود استفاده کنند. البته به نظر می رسد گوگل از چند وقت پیش کار بر روی این طرح کنترلی جدید را آغاز کرده است، زیرا در آخرین بروزرسانی اندروید ویر، فراخوانی رابط کاربری به جای تک لمس بر روی صفحه، با کشیدن صفحه نمایش از راست به چپ انجام می شود و بدین ترتیب قابلیت تک لمس برای استفاده های دیگر آزاد شده است. در ضمن همچون همیشه از فرمان های صوتی OK Google هم می توان برای این کار استفاده کرد.

Android Wear Single Tap Gesture 01در این رابطه تعدادی تصویر هم به بیرون درز کرده است که مثال هایی از کاربرد جسچر تک لمسی را نشان می دهند. که از آن جمله می توان به تغییر ظاهر ساعت هوشمند تنها یک لمس صفحه اشاره کرد. همچنین می توان از این قابلیت برای فعال و غیر فعال کردن کلی یک وضعیت نیز استفاده کرد. به علاوه قابلیت جسچر تک لمسی امکان تعامل با میانبر های موجود در صفحه نمایش را فراهم می کند و می توان از آن برای نمایش اطلاعات بیشتر در خصوص یک برنامه و یا اجرا کردن آن استفاده کرد.

Android Wear Single Tap Gesture 02ارسال پیام از ساعت های هوشمند به یکدیگر، یکی دیگر از قابلیت هایی است که گفته می شود در نسخه جدید اندروید ویر شاهد آن خواهیم بود. کاربران ساعت هوشمند اپل در حال حاضر قادرند تا پیام ها و تصاویری را بر روی صفحه نمایش ایجاد کرده و آن را به دوستان خود ارسال کنند و گوگل نیز می خواهد با ارائه این قابلیت کمبود سیستم عامل خود را از این لحاظ برطرف نماید. گوگل نام این قابلیت جدید را Together گذاشته است و بوسیله آن کاربر قادر خواهد بود پیام، عکس، شکلک، برچسب و همچنین طراحی های دستی خود را به دوستان خود ارسال کند. قطعه کد زیر اطلاعاتی را راجع به این ویژگی نشان می دهد.

Together Feature Codeآخرین نکته مهمی که در مورد نسخه جدید سیستم عامل اندروید ویر می توان به آن اشاره کرد این است که بالاخره در این نسخه جدید، مشکل Wi-Fi ساعت هوشمند LG G Watch R برطرف خواهد شد و کاربران این ساعت هوشمند خواهند توانست از قابلیت Wi-Fi استفاده نمایند.

نسخه جدید سیستم عامل اندروید ویر در ابتدا برای عرضه در 28 ژوئیه در نظر گرفته شده بود ولی احتمالا تا ماه اوت به تعویق خواهد افتاد.

gsmarena

مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد