آی پینز

پوکمون گو؛ بازی واقعیت افزوده ای که باید مراقب آن بود

پوکمون گو دیگر نامی آشنا برای علاقه‌مندان به دنیای بازیهاست. پوکمون گو یک بازی مبتنی بر واقعیت افزوده است که به لطف دوربین و کیت GPS تعبیه شده بر روی تبلت و یا گوشی هوشمند شما، تجربیات متفاوتی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در واقع این بازی مأموریت دارد تا دنیای مجازی پوکمون‌ها را به سرزمین ما بیاورد. نسخه اصلی بازی پوکمون برای نخستین بار در سال 1995 میلادی عرضه شد. حال شاهد آن هستیم که در اکثر کشورهای جهان افراد دوربین گوشی خود را به اطراف مختلفی می‌گردانند و به دنبال پوکمون‌های کوچک می‌گردند تا آن‌ها را شکار کنند.

در شهر چه خبر است؟ این موجودات بیگانه چه هستند که در اطراف ما به این طرف و آن طرف می‌روند؟ نگران نباشید این‌ها هیولاهای بانمک پوکمون هستند که تنها در گوشی شما پدیدار می‌شوند. در خیابان می‌گذشتیم که یک جوان در حال اجرای این بازی بود. وی می‌گوید:

در این بازی شما به این طرف و آنطرف می روید و یکسره به گوشی هوشمندتان نگاه می‌کنید. شما واقعا باید مراقب باشید وقتی می خواهید از خیابان عبور کنید چرا که به قدری محو این بازی و مشغول پیدا کردن پوکمون‌ها می‌شوید که از دنیای واقعی اطراف خود بیخود می‌شوید و تنها به صفحه نمایش گوشیتان خیره می‌مانید. من یکی دوبار نزدیک بود بی توجه وارد خیابان شوم.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

فرد دیگری که تجربه اجرای این بازی را دارد می‌گوید:

پوکمون گو واقعاً شوخی بردار نیست. شما حتی باید گاهی درست وسط خیابان بایستید. باید اعتراف کنم این بازی گاهی واقعاً خطرناک می‌شود. شما این طرف و آنطرف می روید و یکسره به گوشی‌تان نگاه می‌کنید تا ببینید پوکمون‌های کوچک چه زمانی بر روی نقشه ظاهر می شود تا شما بتوانید آنها را شکار کنید و مال شما شوند.

دکتر «دیمیتریوس تسیوریکوس» روانشناس حوزه تجارت و مصرف در یونیورسیتی کالج لندن می‌گوید که استفاده از واقعیت افزوده در این بازی آن چیزی است که باعث شده بسیاری از مردم جذب آن شوند و به نوعی برای آن‌ها تازگی دارد. به عقیده وی در واقع شما با واقعیت افزوده با بازیکنان دیگری که در سطح این بازی حضور دارند روبه رو خواهید شد. از همین رو به دنبال آن می‌افتید که شخصیت مجازی خودتان را نسبت به دیگران متمایز کنید و با سایر بازیکنان کمی فرق داشته باشید. بنابراین شاید این رویکرد جدید تهدیدی برای برخی افرادی شود که کاراکترهای دیگری در شبکه های اجتماعی از خود نشان داده اند.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

این بازی رویه تاریکی نیز دارد. گزارش‌های گوناگونی در رسانه‌های اجتماعی درباره بازیکن‌هایی که بخاطر این بازی مجروح شده اند یا دچار تصادف رانندگی شده اند منتشر شده است. بنابراین کاملا مراقب باشید مردن برای یک بازی دیوانگی است!

مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد