گوشی نوکیا 216 احتمالاً آخرین محصول همکاری مایکروسافت با نوکیا خواهد بود

نوکیا 216

با اینکه همکاری مایکروسافت با کمپانی نوکیا، تا حدود زیادی به هم خورده و رفته رفته به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، اما به نظر می‌رسد این شرکت یک گوشی فیچر فون (Feature Phone) دیگر را که محصولی از این همکاری است، به زودی عرضه خواهد کرد.

مایکروسافت امروز گوشی نوکیا 216 را معرفی نمود که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به امکان وب‌گردی و دوام شارژ یک ماهه در حالت آماده به کار یا استندبای، اشاره کرد. این گوشی، تقریباً مشابه با سایر فیچر فون‌های ساخت نوکیا است، منتها با این تفاوت که به احتمال زیاد آخرین محصول با نام نوکیا خواهد بود که توسط مایکروسافت تولید می‌شود. (فیچر فون‌ها در واقع گوشی‌هایی هستند که از قابلیت‌هایی بنیادی از قبیل دسترسی به اینترنت، پخش موسیقی و … برخوردارند اما به هیچ عنوان قابلیت‌های پیشرفته گوشی‌های هوشمند در آن‌ها به چشم نمی‌خورد)

فیچر فون نوکیا 216در سال 2014 زمانی که مایکروسافت اقدام به خرید نوکیا نمود، این شرکت هر دو بخش تولید فیچر فون و همچنین برند لومیا را تحت مالکیت خود درآورد. بر اساس قراردادی که بین مایکروسافت و نوکیا منعقد شده بود، این کمپانی تمامی کارخانه‌ها، اختراعات ثبت شده و همچنین برند فیچر فون‌های نوکیا را برای مدت 10 سال در اختیار گرفت. مایکروسافت پس از عقد قرارداد، در ابتدا تولید گوشی‌های هوشمند سری لومیا را متوقف کرد و معتقد بود که می‌تواند از محبوبیت گوشی‌های مقرون به صرفه نوکیا جهت اشاعه هر چه بیشتر سیستم عامل همراه خود، یعنی ویندوزفون استفاده کند.

اما این هدف هرگز محقق نشد و بنابراین مایکروسافت نیز تصمیم گرفت تا بخش تولید فیچر فون‌ها را با قیمت 350 میلیون دلار به یکی از زیرمجموعه‌های فاکس‌کان (Foxconn)، یعنی FIH Mobile واگذار کند. اما امتیاز نامگذاری این محصولات در اختیار یک شرکت فنلاندی با نام HMD Global که توسط کارمندان سابق نوکیا و با هدف تولید گوشی‌های هوشمند اندویدی با نام نوکیا تأسیس شده بود، قرار گرفت. گیج کننده است، نه؟

نوکیا 216 مایکروسافتبه هر حال معامله مایکروسافت در مورد فیچر فون‌های نوکیا، کماکان تحت نظارت و بازرسی قرار دارد اما دو شرکت امیدوارند تا پایان سال جاری میلادی تمام موانع و ابهامات را برطرف نمایند. از آنجا که کم کم به انتهای سال 2016 نزدیک می‌شویم، به احتمال زیاد گوشی نوکیا 216 با دوربین 0.3 مگاپیکسلی و جک هدفون خود، آخرین محصولی خواهد بود که مایکروسافت پیش از جدا شدن کامل از نوکیا، تولید می‌کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar