احتمال ادغام دو شرکت نوکیا و اریکسون برای رقابت با هواوی و زد‌تی‌ای

اگر شایعاتی که امروز پخش شده به واقعیت تبدیل شود صنعت ارتباطات در آینده نزدیک شاهد یکی از بزرگترین ادغام‌های این دهه خواهد بود. طبق گزارش بلومبرگ احتمال دارد که در آینده‌ای نزدیک دو شرکت سوئدی اریکسون و نوکیای فنلاندی با هم ادغام شوند. با دیجی رو همراه باشید.

بلومبرگ به منبع خود اشاره نمی‌کند اما می‌گوید نوکیا به دلیل فشار ناشی از درآمد پایین تیمی از مشاوران را برای ارائه راه حل‌های سودمندتر دور هم گرد آورده است. چند راه‌حل پیشنهادی شامل فروش برخی دارایی‌ها یا ادغام با شرکتی دیگر می‌شود. همچنین گزارش شده که گزینه‌های دیگر مورد بررسی شامل اعمال تغییراتی در نوع سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد تعدیل در ترازنامه بوده است.

در حال حاضر ادغام فقط یکی از گزینه‌های مطرح شده است و ممکن است این گزینه به مرحله اجرا نرسد و نوکیا هم دست به چنین اقدامی نزند. با این حال، اگر این اتفاق رخ دهد احتمال دارد دو شرکت اریکسون و نوکیا بتوانند در عرصه فناوری فایو جی با شرکت‌های چینی هواوی و زد تی ای رقابت کنند.

نوکیا در حال حاضر شرایط سختی را پشت سر می‌گذارد. ارزش سهام این شرکت در سال گذشته به یک سوم کاهش یافت اما با انتشار خبرهای مربوط به ادغام نوکیا، سهام این شرکت سه درصد افزایش یافته است. بلومبرگ می‌افزاید: حتی اگر ادغام گزینه نهایی این شرکت باشد، باز هم راه سختی پیش رو دارد، زیرا ادغام دو شرکت بدون مشکل نخواهد بود.

نوکیا

نوکیا در حال ایجاد تغییراتی در بخش مدیریتی خود است. در اوایل ماه دسامبر 2019، گزارشی ارائه شد مبنی بر اینکه رئیس شرکت نوکیا، ریستو سیلاسما در ماه آوریل 2020 و پس از 8 سال جای خود را به ساری بالدوف رئیس سابق بخش شبکه این شرکت می‌دهد.

نوکیا چشم‌انداز خود را تغییر داده و سود سهام خود را نیز متوقف کرده است. این شرکت اعلام کرده برای رقابت با دیگر شرکت‌ها می‌خواهد سرمایه‌گذاری‌های سنگینی روی فناوری فایو جی انجام دهد تا بتواند خود را به آن‌ها نزدیک کند. این سرمایه‌گذاری درآمد نوکیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این شرکت اعلام کرده است که تا سال 2021 انتظار بهبود سود کلی شرکت را ندارد.

در انتها بد نیست اشاره کنیم که در اواخر سال 2016، نوکیا شرکت Alcatel-Lucent را نیز برای بهبود اوضاع مالی خود خرید. در واقع، در ماه آوریل 2015 بود که این شرکت اعلام کرد قصد خرید Alcatel-Lucent را دارد اما این تصمیم 19 ماه بعد عملی شد و برای شرکت فنلاندی فرصت‌های بیشتری در داخل و خارج از صنعت ارتباطات فراهم نمود.

منبع gizmochina
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها