بازار کارت گرافیک در نیمه دوم سال 2022 رونق می‌گیرد؟

به گفته مدیر مالی انویدیا، خانم کولت کرس (Colette Kress)، انتظار می‌رود بحران کمبود پردازنده‌های گرافیکی امسال تاحدودی برطرف شود و در نیمه دوم سال جاری شاهد بهبودهایی در این زمینه باشیم. او این ادعا را اخیراً در بیست و چهارمین کنفرانس رشد سالانه نیدهام مطرح کرده و در ادامه می‌توانید جزئیات بیشتر را مطالعه کنید. با دیجی رو همراه باشید.

اوضاع بازار کارت‌های گرافیک در نیمه دوم 2022 بهبود می‌یابد

به گفته کرس، انویدیا در تلاش است تا مشکل عرضه پردازنده‌های گرافیکی را برطرف کند. طبق گزارش Seeking Alpha، او اظهار داشت:

ما معتقدیم، در نیمه دوم 2022 و در زمینه عرضه کلی [پردازنده‌های گرافیک]، با توجه به برآوردهای خود از آنچه که در آینده به آن نیاز داریم، در موقعیت بسیار خوبی قرار خواهیم داشت.

این اظهارنظر در حالی صورت می‌گیرد که کرس پیش از این و در ابتدای سال 2021، مشکلات عرضه پردازنده‌های گرافیک را محدود به سه ماهه اول سال 2021 تخمین زده بود. با این حال، این مشکل در طول کل سال 2021 تداوم یافت.

کارت گرافیک

در حالی که هنوز مشخص نیست انویدیا چه اقدامات خاصی برای بهبود مشکل کمبود پردازنده گرافیکی انجام خواهد داد، انتظار داریم که این شرکت در نیمه دوم سال، پردازنده‌های گرافیکی نسل جدید خود در سری GeForce RTX 40 را با اسم رمز “Ada Lovelace” عرضه کند. در واقع، از آنجا که انویدیا معمولاً هر دو سال یکبار پردازنده‌های گرافیکی جدید خود را معرفی می‌کند و آخرین بار نیز سری 30 آمپر (Ampere) را در سال 2020 معرفی کرد، احتمال رخ دادن این اتفاق بسیار زیاد است.

با این حال، هنوز اطلاعات زیادی از پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 40 در دست نیست. هر چند که شایعه شده این پردازنده‌های جدید بر اساس فرآیند 5 نانومتری TSMC هستند، که نشان دهنده بازگشت دوباره انویدیا به این کمپانی است (انویدیا از بیش از یک سال پیش با کارخانجات سامسونگ همکاری می‌کند). گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن هستند که انویدیا با سامسونگ به مشکل خورده و تأمین ناکافی قطعات از سوی این کمپانی کره‌ای، می‌تواند دلیل بازگشت به TSMC باشد. گفته می‌شود که این امر باعث بهبود حجم تولید پردازنده‌های گرافیکی جدید در زمان عرضه خواهد شد، اما تأثیری بر روند تولید سری 30 فعلی نخواهد داشت.

در مقابل، پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، پیش‌بینی کرده که بحران جهانی کمبود تراشه ممکن است تا سال 2023 ادامه داشته باشد. اکنون، باید منتظر ماند و دید در نهایت چه اتفاقی می‌افتد و آیا انویدیا خواهد توانست در نیمه دوم سال، بازار کارت‌های گرافیک را بهبود داده و از شرایط بحرانی فعلی خارج کند یا نه.

منبع beebom
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها