آی پینز

سلطه ی گوگل بر جستجوهای اینترنتی از این هم بیشتر خواهد شد

مطمئنا از سلطه ی گوگل در زمینه ی موتورهای جستجو خبر دارید و احتمالا می دانید که در گوشی های موبایل این سرویس حتی از سایت کامپیوتری نیز محبوب تر است. و این حجم استفاده به این دلیل است که جستجوی گوگل تقریبا در همه ی گوشی های موبایل وجود دارد و با تغییراتی که به تازگی در مصرف اینترنت به وجود آمده برتری گوگل بیشتر نیز خواهد شد.

وقتی راجع به جستجو از طریق کامپیوتر ها صحبت می کنیم گوگل با 81.42% استفاده در آمریکا بیشترین استفاده را در بین موتورهای جستجو دارد. ولی در گوشی های موبایل این رقم به 92.91% افزایش یافته است، یکی از دلایلی که این آمار رشد زیادی داشته استفاده از گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض در دستگاه های اپل و اندرویدی بوده است.

در حقیقت بیش از 90 درصد جستجوهای اینترنتی که امسال به وسیله ی گوشی های موبایل انجام شده از طریق گوگل بوده است. این نکته را نیز باید در نظر داشت که دولت های چین و روسیه تلاش زیادی کرده اند تا شهروندانشان از این سرویس های گوگل استفاده نکنند.

در زمینه ی کامپیوترها اما برتری گوگل نسبت به سایر جستجوگرها به این حد نیست (این نکته را در نظر داشته باشید که درصورتی که فقط آمار استفاده از کامپیوتر را در نظر بگیریم آمریکا حتی جزو 10 کشور اولی که بیشترین وابستگی را به گوگل دارند نیست).

آمار استفاده از موتورهای جستجو طی سالهای گذشته
آمار استفاده از موتورهای جستجو طی سالهای گذشته

اما گزارش جدیدی منتشر شده مبنی بر اینکه برای اولین بار، از گوشی های موبایل نسبت به کامپیوترها استفاده ی بیشتری در اینترنت شده و پیش بینی می شود تا در سال آینده حدود 75% ترافیک اینترنت از طریق گوشی های موبایل باشد. این اخبار به این معنی است که گوگل در آینده سهم بیشتری از جستجوهای اینترنتی خواهد داشت.

ممکن است رسیدن از عدد 80 به 90 زیاد سخت و مهم به نظر نرسد، اما دقیقا همین 10 درصد تمام فضای فعالیتی است که همه ی رقبای گوگل با هم در اختیار دارند!

در حالی که استفاده ی بیشتر کاربران از تلفن های همراه سهم گوگل را از بازار بیشتر می کند، کار برای رقبای گوگل همچون یاهو، بینگ، اسک و داک داک گو سخت تر می شود.

با این روند احتمالا در نهایت یک یا حتی چندین موتور جستجو مجبور می شوند تا به زودی صحنه را ترک کنند. گوگل مطمئنا در کاری که انجام می دهد بسیار راضی کننده عمل کرده، اما به هر حال رقابت همیشه خوب است.

این وضعیت که سایر موتورهای جستجو تعطیل شوند و جستجوهای اینترنتی به طور کامل در انحصار گوگل باشد باعث شده تا کمیسیون اتحادیه اروپا همیشه گوگل را به رفتار ضد رقابتی متهم کند. ولی به نظر نمی رسد که فعلا هیچ جستجوگر دیگری توان رقابت با گوگل را داشته باشد، البته تصور اینترنتی که به طور کامل در اختیار گوگل باشد نیز کمی نگران کننده به نظر می رسد.

منبع AndroidAuthority
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها