دیجی فکت:۲۹ دانستنی درباره‌ی پیکاسو؛ نابغه‌ی نقاشی

پابلو پیکاسو یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده­‌ی ۲۰ میلادی است. وی به دلیل ماجراجویی، خلاقیت، پرکاری و اثرگذاری بر هنرمندان معاصر، یکی از مهم ترین هنرمندان قرن بیستم به شمار می آید. در ادامه با ۲۹ دانستنی درباره­ ی پیکاسو با دیجی رو همراه باشید.

۱.پابلو پیکاسو و جرج براک مخترعان جنبش هنری مدرن به نام«کوبیسم»  شناخته می‌شوند. در این سبک سعی میشود که اشیا و چیزها، به اشکال هندسی تبدیل شوند. این دو نفر در خلق این سبک بیشتر تحت تاثیر مجسمه سازی ایبری، ماسک‌های آفریقایی و نقاشی پست امپرسیونیست به نام پل سزان بودند.

۲. پیکاسو فقط نقاش نبود بلکه او مجسمه ساز، سرامیک کار، طراح صحنه، نمایشنامه نویس و شاعر هم بود.

۳. بر اساس گزارشات، بعد از اینکه یک افسر نازی نقاشی گرنیکا را دید از پیکاسو پرسید که آیا او این کار را انجام داده؟ پیکاسو جواب داده: نه شما انجام دادید!

گرنیکا نام اثری از پیکاسو است که بمباران دهکده‌ی گرنیکا در شمال اسپانیا توسط بمب افکن­های آلمان نازی و در خلال جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر کشیده است.

۴. پیکاسو یک هفت تیر بدون تیر داشت که با آن به کسانی که حوصله­ اش را سر میبردند و کسانی که به پل سزان توهین میکردند شلیک میکرد.

۵. پیکاسو در ۲۵ اکتبر ۱۸۸۱، در مالاگار اسپانیا و در یک خانواده‌ی متوسط به دنیا آمد. او بیشتر دوران بزرگسالی خود را در فرانسه سپری کرد.

۶. پیکاسو یک کودک نابغه بود که قبل از اینکه بتواند صحبت کند نقاشی میکرد.

۷. هنگامی که پیکاسو ۱۶ ساله بود وارد آکادمی سلطنتی مادرید در سن فرنادو شد اما حضورش در آنجا خیلی طولی نکشید چرا که آموزش رسمی را دوست نمیداشت.

۸. چون پیکاسو در زمان تولد خیلی ضعیف بود قابله ای که او را به دنیا آورد فکر کرد که او مرده و او را روی میز گذاشت. عموی او که در حال کشیدن سیگاری بزرگ بود از کنار او رد شد و یک حلقه دود بزرگ به سمت او داد،‌ پیکاسو به سرعت چهره اش را در هم کشید و با صدای غرولند واکنش نشان داد.

۹. وقتی پیکاسو از دنیا رفت هیچ دارایی ای نداشت، بنابراین فرانسه به عنوان مالیات خدمات دفن او چندتا از تابلوهای وی را برداشت.

۱۰. پیکاسو می گفت: وقتی به‌من میگویند که برای انجام کاری زیادی پیر هستم سعی میکنم همان موقع آن کار را انجام دهم.

۱۱. احتمالا مشهورترین جمله ی پیکاسو این است: هنر دروغی است که به ما اجازه می دهد حقیقت را بفهمیم.

۱۲. پیکاسو به کنایه می گفت: هنرمندان خوب کپی میکنند، هنرمندان بزرگ می دزدند.

۱۳. « اما به یاد داشته باش، تنها کسی که برای همیشه با تو می ماند خودت هستی! هرکاری می کنی بکن، فقط زنده بمان!»

۱۴. اسم کامل پیکاسو

Pablo Diego José Francisco de Paula Nepomuceno María de los

Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso

که در مجموع میشود ۲۳ کلمه. نام او ارجاعی به مقدسات و اعضای خانواده اش دارد.

۱۵. در سال ۱۹۳۵ و در سن ۵۳ سالگی پیکاسو شروع به نوشتن کرد. مانند نقاشی های وی اشعارش هم دارای دسته بندی ها و موضوعات مختلفی هستند و عمدتا بدون عنوان، فاقد نشانه و نقطه گذاری و بیشتر مضمون جنسی دارند.

۱۶. بعد از اینکه پیکاسو در سال ۱۹۷۳ درگذشت، خانواده­ای متشکل از ۴ بچه، ۸ نوه، ۲ همسر و تعداد زیادی معشوقه بر جای گذاشت.

۱۷. خیلی زود بعد از درگذشت پیکاسو در ۱۹۷۳، همسر دومش، یکی از معشوقه ­هایش و یک نوه ­اش خودکشی کردند.

۱۸. وقتی که همسر دوم پیکاسو ژاکلین به نوه­‌ی پیکاسو Claude اجازه نداد که در مراسم پدربزرگش شرکت کند، یک بطری سفید کننده خورد. ۳ ماه طول کشید تا بمیرد!!

۱۹. از بین ۶ زن مهمی که در زندگی پیکاسو بودند، ۲تای آنها خودشان را کشتند و ۲تایشان دیوانه شدند.

۲۰. پیکاسو در سال ۱۹۱۸ با همسر اول خود ازدواج کرد. تولد اولین پسر آنها به نام پائولو در سال ۱۹۲۱ پیکاسو را تحت تاثیر قرارداد و شروع به کشیدن نقاشی هایی با تم مادر و فرزند کرد. ازدواج آنها بسیار پرسروصدا و پر آشوب بود و حتی بعد از اینکه از هم جداشدند پیکاسو او را طلاق نداد تا بر اساس قوانین نتواند نیمی از اموالش را صاحب شود. همسر او در سال ۱۹۵۵ بر اثر سرطان درگذشت.

۲۱. پیکاسو با همسر دوم خود در سال ۱۹۶۱ و در ست ۷۹ سالگی ازدواج کرد. او کارهای هنری بیشتری را براساس این همسرش نسبت به معشوقه ­های دیگرش خلق کرده. در یک سال او ۷۰ پرتره از او کشید. ژاکلین در سال ۱۹۸۶ خودش را با گلوله کشت.

۲۲. پیکاسو در ۸ آپریل ۱۹۷۳ و در سن ۹۱ سالگی بر اثر رنج بردن از گرفتگی ریوی درگذشت. یک مجسمه ی برنزی از حکاکی­ ای که او ۵۰ سال پیش از آن انجام داده بود به نام «زنی با گلدان» بر سر آرامگاه او قرار داده شده­‌است.

۲۳. بر اساس رکوردهای جهانی گینس، پیکاسو یکی از پرکارترین هنرمندان جهان است. در طول دوران فعالیت ۷۸ ساله اش او ۱۳۵۰۰ نقاشی و طراحی، ۱۰۰۰۰ چاپ و حکاکی، ۳۴۰۰۰ تصویرسازی کتاب و ۳۰۰ مجسمه یا سرامیک کاری که در کل میشود بیش از ۱۴۷۸۰۰ اثرهنری، از خود بجای گذاشته است.

۲۴. آخرین کلمات پیکاسو: «به سلامتی من بنوشید، به سلامتی سلامتی من بنوشید، شما میدانید که من دیگر نمیتوانم بنوشم» بود.

۲۵. تعداد نقاشی­ های دزدیده شده از پیکاسو بیش از هر نقاش دیگری است.

۲۶. ۴ اثر از پیکاسو در بین ۱۵ اثر گران‌قیمت دنیا وجود دارد.

۲۷. پیکاسو دو ویژگی از معشوقه هایش انتظار داشت: مطیع باشند، از او کوتاه تر باشند ( پیکاسو فقط حدود ۱۶۲ سانتی متر بود). یکی از معشوقه­ هایش یک بار به او گفت: تو شاید یک هنرمند فوق العاده باشی اما از نظر اخلاقیات کاملا بی ارزشی!

۲۸. پیکاسو عاشق حیوانات بود، او یک موش، یک لاکپشت، یک میمون و کلی سگ و گربه داشت.

دیجی فکت:۲۹ دانستنی درباره‌ی پیکاسو؛ نابغه‌ی نقاشی

۲۹. پیکاسو خیلی علاقمند به داشتن روابط با زنان مختلف بود. مورخین تخمین میزنند که به دلیل شهرت او صدها معشوقه و هوادار داشته است. اگر او از کسی خوشش می آمد، یک مجسمه ی مخصوص به او میداد (‌اغلب هم جلوی همسرش) که یعنی دوست دارد با او رابطه داشته باشد!

 

دیجی فکت هرشب ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

منبع factretriever.com
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها