با اختراع جدید سونی، افراد کم‌بینا هم می‌توانند از پلی استیشن لذت ببرند!

به تازگی اسناد مربوط به یک پتنت جدید از سونی منتشر شده که یک صفحه کنترلی جالب را نمایش می‌دهد. این صفحه کنترلی که ظاهراً قابلیت اتصال به کنترلر فعلی پلی استیشن 4 را دارد، کاربران نابینا و کم‌بینا را قادر خواهد ساخت تا با بازی‌ها تعامل بیشتر و بهتری داشته باشند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

همان طور که در شکل‌ها هم ملاحظه می‌کنید، این صفحه کنترلی ظاهری مستطیلی داشته و دقیقاً‌ بر روی پد لمسی دسته دوال شاک 4 قرار می‌گیرد. سیستمی که برای این ابزار جانبی در نظر گرفته شده و شامل تعدادی پین در زیر یک لایه انعطاف‌پذیر است،‌ امکان بازخورد لمسی را برای کاربر مهیا می‌کند. با اینکه در تصاویر این پتنت، کنترلرهای دوال شاک 4 ترسیم شده‌اند اما گفته می‌شود که این قابلیت می‌تواند در کنسول جدید پلی استیشن 5  استفاده شود.

مثالی که برای کاربرد صفحه کنترلی نوآورانه سونی ذکر شده،‌ عنوان God of War و فروشگاه داخل آن است که فونت‌های ریزی داشته و حتی با ابزار بزرگنمایی خود بازی بازی هم به سختی می‌توان آن‌ها را خواند! در چنین شرایطی، کسانی که بینایی کاملی نداشته باشند به طور حتم با مشکل مواجه شده و احتمال از دست دادن بخش‌هایی مهم از بازی را خواهند داشت.

اینجاست که صفحه کنترلی وارد شده و با تبدیل متن داخل بازی به خطوط بریل، امکان خواندن آن‌ها را برای افراد کم‌بینا نیز فراهم می‌کند. همچنین، امکان نمایش لمسی علائم داخل بازی و حتی متحرک‌سازی آن‌ها هم توسط این صفحه وجود دارد. به عنوان مثال، فلش‌هایی که به سمت بالای صفحه حرکت می‌کنند، می‌توانند نشان‌گر رسیدن به مرحله ارتقاء مهارت‌های شخصیت تحت کنترل گیمر باشد.

پتنت جدید سونی

اگر چه این صفحه لمسی اساساً برای استفاده بر روی قسمت لمسی کنترلر دوال شاک طراحی شده، اما این طور که در پتنت گفته شده می‌توان آن را در قسمت‌های دیگری از دسته بازی هم مورد استفاده قرار داد. بنابراین گیمر بسته به شرایط خود، در هر بخشی از کنترلر که راحت‌تر باشد،‌ می‌تواند این صفحه لمسی را نصب کرده و استفاده کند.

با تولید ابزارهای مانند کنترلر Xbox Adaptive و حالا هم به ثبت رساندن حق اختراع این صفحه کنترلی،‌ به نظر می‌رسد فعالان صنعت بازی بیش از پیش قصد تسهیل استفاده از کنسول‌ها برای افرادی با توانایی‌های محدود را دارند؛ حرکتی بسیار خوب و قابل تقدیر که حتی اگر از لحاظ مالی هم نفع زیادی نداشته باشد، باعث نزدیک‌تر شدن انسان‌ها به یکدیگر خواهد شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع gamesradar
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها