دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

کوالکام و سامسونگ مودم‌های 5 جی خود را به اپل نمی فروشند!

مودم های 5 جی سامسونگ و کوالکام

بنابر گزارشی که یکی از نشریات تایوانی منتشر کرده، هر دو کمپانی کوالکام و سامسونگ تمایلی به تامین مودم‌های 5 جی مورد نیاز اپل ندارند. با توجه به جنگی که در مورد حق مالکیت پتنت‌ها بین کوالکام و اپل رخ داد، این خبر چندان عجیب نیست. اما سامسونگ دلیل دیگری دارد و آن ظرفیت پایین تولید مودم‌های 5 جی اگزینوس 5100 است. البته اگر سامسونگ بتواند ظرفیت تولید مودم‌های خود را افزایش دهد، در مذاکرات با اپل از آن به عنوان اهرم فشار استفاده خواهد کرد و این به نفع کمپانی کره‌ای خواهد بود.

اپل همواره ترجیح داده تا از مودم‌های بی سیم اینتل در محصولات خود استفاده کند. اما اینتل هنوز مودم‌های 5 جی خود را عرضه نکرده و مودم این کمپانی با نام XMM 8160 که از شبکه‌‌های 5 جی پشتیبانی می‌کند در سال 2020 عرضه خواهد شد، بنابراین اپل نمی‌تواند از آن در آیفون‌های سال 2019 استفاده کند.

گزینه دیگر برای اپل مودم‌های 5 جی Balong 5000 هواوی است، اما این کمپانی چینی همانگونه که چیپست‌های کرین را به کمپانی‌های دیگر نمی‌فروشد، مودم 5 جی خود را نیز یه زقبا نخواهد فروخت. UniSOC نیز که پیشتر با نام Spreadtrum شناخته می‌شد در حال کار روی مودم‌های 5 جی است ولی مشخص نیز چه زمانی آن‌ها را عرضه کند.

با وجود این تفاسیر تنها راه باقی مانده برای اپل استفاده از مودم Helio M70 کمپانی مدیاتک در آیفون‌های سال 2019 است. اما طبق گزارشی که UBS منتشر کرده، مدیران اپل اعلام کردند که چیپست‌های مدیاتک با استاندارد‌های اپل تطابق ندارند و علی‌رغم میل باطنیشان بهترین گزینه آنها در حال حاضر سامسونگ است. از طرف دیگر، مودم‌های اینتل در نیمه دوم سال 2020 عرضه خواهند شد و حتی قابل استفاده در ‌آیفون‌های سال 2020 نیز نخواهند بود و اپل باید برای استفاده از آن‌ها در محصولاتش در سال 2021 حساب کند.

باید دید تکنولوژی 5 جی در سال‌های پیش‌رو تا چه اندازه پیشرفت خواهد کرد. این بستگی به اپراتورها دارد که تا چه اندازه از این تکنولوژی استفاده کنند. در مجموع اپل شرایط سختی دارد چرا که اکثر کمپانی‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند از محصولات 5 جی خود رونمایی کرده‌اند، و اپل برای اینکه از رقبا جا نماند باید امسال آیفون 5 جی را معرفی کند. باید منتظر ماند و دید نهایتا این کمپانی آمریکایی‌ از کدام مودم 5 جی در آیفون جدید استفاده خواهد کرد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع gsmarena
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar