Quick Charge 5 معرفی شد؛ 50 درصد شارژ تنها در 5 دقیقه!

کوالکام امروز از جدیدترین استاندارد شارژ سریع خود با نام Quick Charge 5 رونمایی کرد. این فناوری نسبت به نسل فعلی بهبودهای قابل توجهی داشته و از سرعت بیش‌تر از 100 وات پشتیبانی خواهد کرد. همچنین شرکت سازنده وعده داده که به کمک Quick Charge 5 بتوان 50 درصد ظرفیت باتری را تنها در عرض 5 دقیقه شارژ کرد و برای شارژ کامل هم تنها به 15 دقیقه زمان نیاز خواهد بود.

چند سالی از معرفی Quick Charge 4 می‌گذرد و با اینکه یک نسخه بهبودیافته از آن با پسوند پلاس در دسترس قرار گرفته بود، اما بالاخره زمان آن فرا رسیده بود که شاهد یک جهش بزرگ در فناوری شارژ سریع باشیم. Quick Charge 5 از بسیاری جهات نسبت به نسل فعلی پیشرفت داشته و اعداد و ارقامی که کوالکام ارائه کرده است بسیار جذاب و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسند. به گفته این کمپانی آمریکایی، استاندارد جدید در مقایسه با Quick Charge 4 تا 70 درصد کارآمدتر بوده، سرعت شارژ آن 4 برابر بیشتر است و البته دمایی هم که تولید می‌کند 10 درجه کمتر خواهد بود.

مشخصات Quick Charge 5

Quick Charge 5 با بهره‌برداری حداکثری از استاندارد PD-PPS قادر است تا در حین شارژ، کنترل بهتری روی ولتاژ و جریان داشته باشد. مزیتی که این مسئله دارد این است که Quick Charge 5 می‌تواند یک استاندارد فراگیر باشد و هر شارژ USB PD-PPS قادر خواهد بود تا دستگاه‌هایی را که از Quick Charge 5 پشتیبانی می‌کنند، با نهایت سرعت شارژ کند.

یکی دیگر از تغییرات مهم در Quick Charge 5، پشتیبانی از باتری‌های دو تکه است که این روزها در گوشی‌های تاشو و همچنین برخی گوشی‌های گیمینگ دیده می‌شود. با طراحی باتری به صورت دو تکه و قرار دادن آن‌ها به صورت سری در مدار، سرعت شارژ هم می‌تواند تا دو برابر افزایش پیدا کند.

Quick Charge 5

از مزایای دیگر Quick Charge 5 می‌توان به سازگاری کامل با نسل‌های پیشین اشاره کرد. به این ترتیب، دستگاه‌هایی که بر مبنای Quick Charge 5 تولید می‌شوند امکان استفاده از شارژرها و تجهیزات نسخه‌های قبلی Quick Charge را خواهند داشت. هر چند که سرعت شارژ در این حالت محدود بوده و حداکثر به اندازه سرعتی خواهد بود که شارژ ارائه می‌کند.

با توجه به اینکه کوالکام بزرگ‌ترین تولید کننده پردازنده و مودم گوشی در بازار است، انتظار می‌رود فناوری Quick Charge 5 هم به زودی فراگیر شده و اولین گوشی‌های پشتیبانی کننده از این استاندارد جدید در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی روانه بازار شوند.

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها