RAM و ROM چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

اگر آشنایی مختصری با اجزای داخلی کامپیوتر داشته باشید حتما نام RAM و ROM به گوش‌تان خورده است. اما این دو بخش تفاوت‌هایی با هم دارند. آیا دانستن این تفاوت‌ها لازم است؟ برای نسلی که تقریبا همه کارهای خود را در پلتفرم‌های الکترونیکی و دیجیتال اجرا می‌کنند آشنایی با مفاهیم پایه سخت افزار کامپیوتر یک ضرورت است. بسیار مهم است که شما دسته بندی اجزای الکترونیکی سیستم‌ها را بشناسید تا بتوانید هنگام خرید یک دستگاه مناسب، بر اساس اعداد اعلام شده تصمیم بگیرند و انتخاب درستی داشته باشند. RAM و ROM دو اصطلاح مربوط به سخت افزار رایانه هستند که بیشتر افراد نمی‌توانند آن‌ها را از هم تشخیص دهند. این دو جزء اگرچه نام‌های مشابهی دارند اما عملکرد آن‌ها اساسا با هم متفاوت است.

مقایسه مختصر

RAM (رم)

  • یک حافظه پاک شونده است.
  • با قطع برق داده‌های آن از بین می‌روند.
  • ظرفیت بالایی دارد.
  • قابلیت خواندن و نوشتن روی آن وجود دارد.

 

ROM (رام)

  • یک حافظه دائم است.
  • با قطع برق هم داده‌ها روی آن باقی می‌مانند.
  • حجم کمی از داده در آن جا می‌گیرد.
  • فقط قابل خواندن است.

 

تعریف  RAM

عبارت RAM مخفف Random Access Memory است که به معنای “حافظه با دسترسی تصادفی” می‌باشد. RAM یکی از مهم‌ترین بخش‌های کامپیوترهای امروزی است که به عنوان یک محل ذخیره موقتی اطلاعات عمل می‌کند و داده‌ها و فایل‌هایی را که توسط برنامه‌های درحال اجرا مورد استفاده قرار می‌گیرند در این محل ذخیره می‌شوند. شاید این سوال پیش آید که وقتی کامپیوتر شما به یک هارد پرظرفیت مجهز است چه احتیاجی به RAM وجود دارد؟

digiro 5715 600x400 - RAM و ROM چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

پاسخ این است که سرعت هارد معمولی کامپیوتر با سرعت RAM قابل مقایسه نیست و اگر از هارد به عنوان حافظه دسترسی تصادفی برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده شود سرعت عملکرد کامپیوتر شما به شدت پایین خواهد آمد. البته با وجود داشتن سرعت بالا، RAM قابلیت ذخیره کردن دائم اطلاعات را روی خود ندارد و با هر بار خاموش شدن کامپیوتر، همه اطلاعات موجود روی آن پاک می‌شوند. به همین دلیل است که وجود هارد در همه کامپیوترها یک ضرورت است.

تعریف ROM

عبارت ROM مخفف Read Only Memory به معنای حافظه فقط خواندنی است و وظیفه این بخش از کامپیوتر این است که به عنوان یک مرجع عمل کند و هر زمانی که سیستم به آن نیاز دارد مورد استفاده قرار گیرد. ROM تنها یک بار نوشته می‌شود و پس از آن قابل پاک شدن و نوشته شدن نیست و همان طور که از نامش پیدا است فقط قابل خواندن خواهد بود. در واقع اطلاعاتی که برای عملکرد سیستم و راه اندازی مجدد آن ضروری هستند برای همیشه در ROM ذخیره می‌شوند.

digiro 5711 1 - RAM و ROM چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

تفاوت‌های RAM و ROM

RAM و ROM هر دو به عنوان بخش‌هایی برای ذخیره اطلاعات در کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرند اما چطور می‌توان تفاوت این دو را به طور کامل بیان کرد؟ شاید دو عبارت برای این کار کافی باشد؛ حافظه RAM دینامیک است اما حافظه ROM استاتیک است. ذات دینامیک RAM این قابلیت را در آن به وجود می‌آورد که بتواند چندین داده مختلف را با سرعت بسیار بالا در خود ذخیره کند. این فعالیت و سرعت بالا نیاز به ورودی مستمر انرژی دارد و در غیر این صورت داده‌ها از دست خواهند رفت. در واقع RAM یک حافظه موقتی است که برای عملکردی خاص طراحی شده است.

در مقابل ROM داده‌ها را به طور استاتیک در خود ذخیره می‌کند و بر خلاف RAM با خاموش شدن عمدی یا اتفاقی سیستم، این اطلاعات از بین نمی‌روند. این بخش یک حافظه قابل اتکا در برای عملکرد سیستم است که تقریبا در سیستم‌های عامل مختلف حالت استاندارد و ثابتی دارد و BIOS را نیز شامل می‌شود. یک مثال محاسباتی برای شرح تفاوت RAM و ROM مثال بسیار مناسبی است. فرض کنید این دو بخش یعنی RAM و ROM در مغز وجود دارند، ROM در واقع فرمول‌ها را در خود ذخیره می‌کند مثلا فرمول جمع زدن دو عدد و به دست آوردن نتیجه. وقتی دو عدد قرار است با هم جمع شوند وارد RAM می‌شوند، مغز فرمول مربوط به جمع زدن را از ROM می‌خواند و اعداد موجود در RAM را با هم جمع می‌زند، نتیجه هم در RAM ذخیره می‌شود.

منبع Difference

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar