قاصدک 24

محقیقین موفق به تولید پردازنده 1000 هسته‌ای شدند

اگر به سخت‌افزار علاقه‌مند باشید پس حتما چیزهایی از پردازنده‌های چند هسته‌ای شنیده‌اید؛ اما احتمالا خبری که اینک قصد پوشش آن را داریم را نشدیده‌اید و شما را متعجب خواهد کرد.

کمپانی UC Davis یک پردازنده 1000 هسته‌ای برای پردازش داده‌های پیچیده مانند رمزگشایی داده‌ها و پردازش داده‌های علمی (ابر داده) توسعه داده است که عملکردی بسیار شگفت انگیز از خود نشان می‌دهد. به لطف توان پردازشی در هر هسته، این پردازنده می‌تواند 150 میلیارد دستور را در یک ثانیه پردازش کند در حالی که تنها 0.7 وات توان مصرفی آن است، این بدان معنا است که می‌توان آن را تنها با یک باتری قلمی سایز AA آن را راه‌اندازی کرد.

محقیقین موفق به تولید پردازنده 1000 هسته‌ای شدند

متأسفانه این پردازنده به تولید انبوه نخواهد رسید. دانشگاه شرکت IBM این پردازنده را بر اساس تکنولوژی قدیمی 32 نانومتری تولید کرده در حالی که پردازنده‌های فعلی با تکنولوژی 14 نانومتری تولید می‌شوند که بسیار کوچک‌تر و کارآمدتر نیز هستند. با این حال امکان راه یافتن پردازنده‌هایی با تعداد هسته بالا در دستگاه‌های حمل شونده بسیار زیاد است. ممکن است این پردازنده‌ها در پردازش برخی از داده‌ها چندان مفید نباشند (برای بسیاری از وظایف چند هسته محدود سریعتر از تعداد زیادی هسته عمل خواهند کرد)، اما آنها می‌توانند زمان کمتری را برای برخی از پردازش‌ها صرف کنند.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد