بازگشت پلی استور به ایران؟ حقیقت یا یک رویای شیرین؟

امروز خبری از «هدلاین» منتشر شد مبنی بر اینکه گوگل به زودی امکان استفاده راحت و بدون دردسر پلی استور را برای کاربران چند کشور از جمله ایران و چین که در گذشته در آنها فعالیت نداشته را آغاز خواهد کرد. اما با این حال سوالی که وجود دارد این است که با وجود تشدید تحریم‌های اخیر آیا این خبر صحت دارد یا خیر؟! با مشروح این خبر با دیجی رو همراه باشید.

همانطور که می‌دانید هر از گاهی سیاست های شرکت های نرم افزاری چون گوگل و اپل دستخوش تغییر می‌شود، از همین رو در نحوه دسترسی کاربران به سرویس های خود نیز تغییر ایجاد می‌کنند. در خبری که به تازگی منتشر شده، آمده است که گوگل به زودی فعالیت Google Play Store را در کشورهای چین، کوبا و همچنین ایران آغاز خواهد کرد. اما تفاوتی که اینجا وجود دارد این است که دلیل عدم فعالیت گوگل در چین، کمپانی گوگل نیست،  بلکه این دولت چین است که دسترسی به سرویس های خارجی همچون گوگل پلی، گوگل مپ و … را محدود کرده و استفاده از این سروریس‌ها در این کشور غیر قانونی قلمداد می‌شود! اما در ایران این محرومیت به دلیل تحریم‌های بین المللی علیه کشورمان صورت گرفته است!

در این لینک شما می توانند میزان خدمات گوگل به کشورها را مشاهده کنید و همانطور که در تصویر زیر مشخص است تنها امکان دانلود اپلیکیشن‌های رایگان برای ایرانی‌ها وجود دارد!گوگل پلی

همانطور که می دانید اپل چند هفته‌ای است به شدت در حال محروم کردن کاربران ایرانی از سرویس ها و خدمات خود است، از همین رو چطور می‌توان انتظار داشت گوگل که سیاست‌های بسیار نزدیکی به اپل دارد، دسترسی به سرویس‌های خود را به راحتی برای کاربران ایرانی آزاد کند؟!

سال هاست که دسترسی به سرویس‌های توسعه اپلیکیشن و آنالیز از جمله گوگل آنالیتیکس، گوگل دولوپر و … به روی کاربران ایرانی کاملا بسته است و حتی توسعه دهندگان نمی توانند با آی پی و هویت ایرانی اپلیکیشن‌های خود را در پلی استور منتشر سازند! از این موضوع گذشته تا زمانی که تحریم های بانکی وجود دارد حتی اگر دسترسی به Google Play Store برای کاربران ایرانی از سوی گوگل آزاد شود، به هیچ وجه امکان پرداخت درون اپلیکیشنی و خرید اپلیکیشن‌ها به وجود نخواهد آمد!گوگل پلی

نظر شما در این باره چیست؟ ایا می توان انتظار داشت که گوگل پلی و دیگر سرویس‌ها به راحتی در دسترس کاربران ایرانی قرار بگیرد؟

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها