گوریلا گلس 5؛ خصوصیات میهمان قدرتمند صفحه نمایش پرچم‌داران جدید

گوریلا گلس 5

گوشی‌های هوشمند می‌شکنند. آن‌ها از دستتان می‌افتند، بر روی آن‌ها ناخواسته می‌نشینید و گاهی ممکن است به این سمت و آن سمت پرتابشان کنید. متأسفانه تولیدکنندگان هم در این زمینه اقدامات سفت و سختی را انجام نمی‌دهند تا بتوانند مصرف کنندگان محصولاتشان را از این بلایا در امان نگه دارند.  هرچند که تنها کافی است آن‌ها گوشی‌های تولیدیشان را مقاوم‌تر از قبل روانه بازار کنند.

اینجاست که گوریلا گلس وارد میدان می‌شود. در طول دهه گذشته، این ماده مهندسی ساز شده‌ی هوشمند خودش را بر روی مدل‌های متعددی از گوشی‌های هوشمند به نمایش درآورده است که وظیفه‌ی حفاظت از صفحه نمایش آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی را بر عهده داشته است. اینک پنجمین نسل محافظ صفحه نمایش گوریلا گلس عالی‌تر از همیشه آماده عرضه است. در واقع سامسونگ و اپل ممکن است با تولیدکننده این محافظ (شرکت کورنینگ) در حال مذاکره باشند تا بر روی دستگاه‌های جدیدشان از آن استفاده کنند. به نقل از شایعات چنین چیزی صحت دارد اما چرا استفاده از گوریلا گلس 5 بر روی یک گوشی هوشمند ویژه و مهم است؟ ما می‌خواهیم توضیحات اندکی را در این باره ارائه کنیم.

گوریلا گلس چگونه ساخته شده است؟

گوریلا گلس 5اگر شما به مقدار بسیار کمی از شن و ماسه ساحل حرارت چند هزار درجه‌ای دهید، آن رفته رفته ذوب شده و تبدیل به شیشه می‌شود. این خلاصه‌ترین توضیح ممکن برای آن است که بسیاری از لوازم شیشه‌ای شما توسط چه موادی محافظت می‌شوند. علاوه بر آن تمام پنجره‌هایی که توسط شرکت “IKEA” تولید می‌شوند نیز دارای چنین جنسی هستند.

اما ساخت گوریلا گلس کمی پیچیده‌تر است. برای به دست آوردن خواص مدنظر، شیشه را در حمام پتاسیم داغ قرار می‌دهند که به واسطه آن یک فرآیند تبادل یونی رخ می‌دهد. بر اساس این تبادل یون‌های سدیم شیشه توسط یون‌های پتاسیم جابه‌جا می‌شوند که فضای بیشتری را اشغال کرده و حجم بیشتری نیز  به خود می‌بینند. این تبادل یونی باعث می‌شود تا مقاومت مواد به دست آمده در برابر هرگونه ضربه و یا خراشی مقاوم باشد. البته که این فقط یک توصیف بسیار ساده از فرآیند کلی ساخت شیشه است که به عنوان یکی از روش‌های پیچیده موجود منحصر به شرکت کورنینگ است. در اینجا روش‌های دیگری نیز برای ساخت محافظ صفحه نمایش گوشی‌ها وجود دارد که ما به عنوان مثال می‌توانیم به روش فرآیند تبادل یونی دو کاناله برای ساخت محافظ صفحه آیفون 6 اس اپل اشاره کنیم.

چرا گوریلا گلس 5 اینقدر ویژه است؟

هر نسلی از گوریلا گلس محافظ مقاوم‌تری را همراه با مواد مناسب‌تر به ارمغان می‌آورد اما رونمایی از گوریلا گلس 5 به نظر می ‌رسد که خاص‌ترین نسخه از این محافظ است که می‌تواند سکوی پرتاب فوق العاده‌ای برای کسب موفقیت‌های بیشتر توسط شرکت کورنینگ باشد. با توجه به سازه‌ی مقاوم این محافظ، شما حتی اگر تلفن خود را از فاصله 1 متر و 60 سانتی‌متری نیز به سمت زمین رها کنید، تا 80 درصد شانس سالم ماندن صفحه نمایش همچنان باقی خواهد بود.

گوریلا گلس 5این در حالی است که گوریلا گلس 4 می‌تواند فاصله 1 متری را تا حدودی تضمین کند. علاوه بر آن، گوریلا گلس 5 چیزی حدود دو برابر مقاوم‌تر از نسل سوم این محافظ‌ها است. نیازی به گفتن نیست که نسل پنجم گوریلا گلس می‌واند حساسیت لمس بهتر و همچنین شفافیت نوری بهتری را برای صفحه نمایش یک گوشی فراهم کند.

گوریلا گلس 5 بر روی آیفون و گلکسی نوت جدید؟!

همانطور که می‌دانید سامسونگ هنوز به صورت رسمی خبر استفاده از گوریلا گلس 5 بر روی گلکسی نوت7 (Samsung Galaxy Note 7) را تأیید نکرده است اما شایعات بر این باورند که مذاکرات مثبتی بین این دو شرکت انجام شده است. در سمتی دیگر شرکت سازنده این محافظه (کورنینگ) نیز گفته است که: «نسخه نهایی این محافظ در مرحله فروش قرار دارد و انتظار می‌رود تا بر روی دستگاه‌های جدید برند‌های جهانی پس از امسال شاهد حضور آن باشیم. این نخستین باری نیست که گوریلا گلس نسل جدیدی از محصولات خودش را با محصولی از شرکت سامسونگ به بازار عرضه می‌کند. به عنوان مثال باید به گوریلا گلس 4 اشاره کرد که برای نخستین بار بر روی گوشی سامسونگ گلکسی آلفا به کار رفت. این محافظ بعدها بر روی گلکسی نوت 4 نیز به کار رفته است.

گوریلا گلس 5حدس و گمان‌ها در خصوص آیفون بعدی اپل نیز به همین روال است و به نظر می‌رسد که صفحه نمایش آن محصول نیز از محافظی ساخت کورنینگ بهره می‌برد. البته لزوماً آن نمی‌تواند از محافظ گوریلا گلس 5 بهره‌مند باشد اما هر چه که هست راه یکسانی را با این محافظ در پیش خواهد رفت و از مشخصات یکسانی با آن برخوردار است. البته کورنینگ چندان هم با اپل غریبه نیست. محافظ صفحه نمایش تمامی آیفون‌ها تا قبل از عرضه آیفون 6 همگی از محافظ صفحه نمایش گوریلا گلس این شرکت بهره می‌بردند که این احتمال استفاده دوباره اپل از چنین تکنولوژی را بیش از پیش می‌کند.

به هر حال هر چه که هست باید تا زمان رونمایی رسمی از این دو گوشی هوشمند پرچم‌دار منتظر بمانیم. انتظار می‌رود که 12 مرداد ماه سامسونگ از پرچم‌دار جدید خود گلکسی نوت 7 رونمایی کند و همچنین طی ماه‌های آینده نیز شاهد عرضه یک آیفون جدید از سوی کوپرتینویی‌ها باشیم.