آی پینز

مقایسه دوربین گلکسی نوت 8، آیفون 7 پلاس و گلکسی اس 8 پلاس

آیا کیفیت عکسهای گلکسی نوت 8 گران قیمت مناسب است؟ در این مطلب قصد داریم تا پاسخ به این سوال را پیدا کنیم.

با اینکه گوشی‌های آیفون ایکس، آیفون 8 و آیفون 8 پلاس به تازگی معرفی شده‌اند، اما هنوز وارد بازار نشده‌اند و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا گوشی‌های نوت 8 و اس 8 پلاس را با آیفون 7 پلاس مقایسه کنیم. لازم به ذکر است که در این مطلب تنها دوربین اصلی هر دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و از لنزهای تله فوتو استفاده نشده است. همچنین تمامی دوربین‌ها در حالت اتوماتیک قرار داشتند و حالت اچ دی آر نیز جز در برخی موارد مشخص، همواره بصورت خودکار تنظیم شده است.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه وارد قسمت نتیجه گیری شوید، حتما همه صحنه‌های مورد بررسی را مطالعه کنید.

 

منظره 1

سخت افزار استفاده شده در دوربین اصلی نوت 8، دقیقا مشابه با گوشی‌های گلکسی اس 8 و اس 8 پلاس است اما نرم افزار و فرایند تصویربرداری تغییر کرده است. در نوت 8 رنگ‌ها و بالابردن دیجیتالی وضوح تصویر (شارپ کردن عکس) به میزان کمتری انجام می‌گیرد.

البته شارپ کردن عکس برای برجسته سازی جزئیات صحنه مورد استفاده قرار می‌گیرد، و در صورتی که به میزان کمی انجام می‌شود نتیجه مطلوبی دارد، اما استفاده بیش از حد از آن باعث می‌شود تا عکس غیرطبیعی جلوه کند. با اینحال گوشی‌های سامسونگ معمولا به میزان زیادی عکسها را دستکاری می‌کنند که مطلوب بسیاری از کاربران نیست. به همین دلیل به نظر می‌رسد که نوت 8 عملکردی بهتر از سایر دستگاه‌های این شرکت داشته باشد.

در این منظره آیفون 7 پلاس قادر نیست تا وضوع و زنده بودن رنگ‌ها را همانند نوت 8 در تصویر ثبت کند، به همین دلیل امتیاز پایینتری نسبت به دستگاه‌های سامسونگ کسب می‌کند.

منظره 1

گلکسی نوت 8 8.5
آیفون 7 پلاس 7.0
گلکسی اس 8 پلاس 6.5

 

منظره 2

در این قسمت از بررسی فرایند نرم افزاری‌ای که روی عکس انجام می‌گیرد به میزان بیشتری قابل مشاهده است. عکسهایی که از این منظره با استفاده از گلکسی نوت 8 و اس 8 پلاس گرفته شده‌اند زیبا و با کیفیت به نظر می‌رسند، اما رنگهای موجود در آنها غیر واقعی و حتی شبیه به حالت‌هایی است که از فیلترهای اینستاگرام بر روی عکس استفاده کرده‌اید. اما آیفون 7 پلاس رنگ‌های واقعی تری را در تصویر ثبت می‌کند.

در صورتی که به قسمت بالا سمت چپ تصویر توجه کنید متوجه می‌شوید که نوت 8 کمتر از اس 8 پلاس عکسها را دستکاری می‌کند. البته جزئیات قابل مشاهده در قسمت سبز تصویر، در اس 8 پلاس بهتر از نوت 8 است.

منظره 2

آیفون 7 پلاس 7.5
گلکسی نوت 8 7.0
گلکسی اس 8 پلاس 7.0

 

 

منظره 3

در این قسمت از یک منظره دینامیک که گستره وسیعی از اجسام و رنگ‌ها را شامل می‌شود تصویر برداری شده. برای عکسبرداری از این منظره حالت اچ دی آر در هر سه دستگاه به صورت خودکار فعال شد، به همین دلیل هر سه گوشی قادر بودند تا از دریچه دیافراگم و نوردهی مناسب استفاده کنند. البته هر سه تصویر تفاوت‌های مشخصی نیز با یکدیگر دارند. برای مثال رنگ‌ها در عکسهایی که با استفاده از گوشی‌های سامسونگ گرفته شده‌اند اشباع شده و پررنگ تر هستند، با اینکه این میزان اشباع شدن رنگ‌ها نسبت به منظره قبلی کمتر است، اما کماکان نسبت به اپل بیشتر و مشخص تر است. همچنین سایه‌ها روشن تر و با جزئیات بیشتری در گوشی‌های سامسونگ نمایش داده شده‌اند. در نهایت انتخاب برنده در این منظره بیشتر به سلیقه شخصی کاربران مربوط می‌شود، اما با توجه به اینکه به نظر می‌رسد اکثر افراد عکس زنده‌تر و پویاتر نوت 8 را ترجیح دهند، این دستگاه سامسونگ را به عنوان گوشی بهتر در این بخش انتخاب می‌کنیم.

منظره 3

گلکسی نوت 8 8.0
آیفون 7 پلاس 7.5
گلکسی اس 8 پلاس 7.0

 

 

منظره 4

عکسهای این بخش حدود ساعت هشت و نیم، در هنگام غروب آفتاب گرفته شده‌اند. هر سه تصویر بدون اشکال و زیبا هستند و جزئیات زیادی در آنها قابل تشخیص است. اما عکسی که با نوت 8 گرفته شده از تمامی آنها شفاف تر و با جزئیاتِ بیشتر است. ولی در مجموع باید اعتراف کنیم که اس 8 پلاس بهترین عکس را گرفته. رنگهایی که در تصویر گرفته شده با این گوشی مشاهده می‌شوند بهترین حالت را دارند.

منظره 4

گلکسی اس 8 پلاس 7.5
گلکسی نوت 8 7.0
آیفون 7 پلاس 6.5

 

منظره 5

این عکسها در شب گرفته شده‌اند. در این منظره نیز گلکسی نوت 8 جزئیات بیشتری را ثبت کرده، این جزئیات حتی در حالتی که زوم 100% کرده باشید نیز قابل مشاهده است. اما در زمینه رنگ‌ها و حالت کلی عکس انتخاب بین آیفون 7 پلاس و نوت 8 مشکل است. در عکسهای گرفته شده با استفاده از هر دو گوشی ابرها در برابر نور ماه رنگ‌های درست و واضحی دارند، اما عکسی که با استفاده از آیفون گرفته شده طبیعی تر به نظر می‌رسد. اما‌ هایلایت‌ها و درختها در نوت 8 وضوح و رنگ بهتری دارند.

منظره 5

گلکسی نوت 8 8.0
آیفون 7 پلاس 7.0
گلکسی اس 8 پلاس 7.0

 

منظره 6

در این منظره نیز گلکسی نوت 8 با اختلاف کمی برنده مقایسه است. در عکسی که با استفاده از فبلت سامسونگ گرفته شده‌ نوردهی بهتر و وضوح تصاویر بالاتر است. اما هر سه گوشی عکس خوبی را ثبت کرده‌اند.

منظره 6

گلکسی نوت 8 8.0
آیفون 7 پلاس 7.0
گلکسی اس 8 پلاس 7.0

 

 

نتیجه گیری

متاسفانه به دلیل محدودیت زمانی امکان عکاسی بیشتر با نوت 8 وجود نداشت، اما با توجه به عکسهای کمی که گرفته شده نیز می‌توان نتیجه گرفت که جدیدترین گوشی گران قیمت سامسونگ، دارای یک دوربین فوق العاده است که هر خریدار نوت 8 را راضی خواهد کرد. البته این دوربین اشکالاتی هم دارد، مثلا در برخی صحنه‌ها بیش از حد رنگها اشباع و دستکاری شده‌اند. البته این دستکاری رنگها در برخی مواقع مناسب و خوشایند است، اما در بیشتر موقعیت‌ها کمی بیش از حد انجام می‌شود.

در مقایسه با آیفون 7 پلاس، نوت 8 دوربین بهتری دارد. البته نباید این نکته را فراموش کرد که آیفون 7 پلاس از دستگاه سامسونگ قدیمی تر است. باید منتظر عرضه رسمی گوشی‌های آیفون 8 و 8 پلاس باشیم تا عملکرد آنها در زمینه دوربین را با نوت 8 مقایسه کنیم.

یکی از نکات جالبی که در این بررسی مشخص شد، تاثیر نرم افزار عکاسی در کیفیت عکسهاست. با اینکه نوت 8 و اس 8 دوربین مشابهی دارند، اما به دلیل استفاده از نرم افزار متفاوت، عکسهایی که با نوت 8 گرفته می‌شوند وضوح بالاتری داشته و رنگهای موجود در آنها کمتر مورد دستکاری قرار گرفته است. امیدواریم که در آپدیت‌های بعدی اس 8 پلاس، دوربین این گوشی شباهت بیشتری به نوت 8 پیدا کند.

امتیاز نهایی

گلکسی نوت 8 7.6
گلکسی اس 8 پلاس 7.2
آیفون 7 پلاس 7.0

 

منبع PhoneArena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
M.shohani
M.shohani
6 سال قبل

واقعاً ممنون؛ بسیار خوب، زیبا و دقیق بررسی کرده‌اید؛ فقط اگر در روزهای آینده “فیلمبرداری” دوربین‌ها (بخصوص نوت۸) را هم بررسی و ارزیابی کنید بسیار عالی می‌شود.

با تشکر.

الهام
الهام
6 سال قبل

در منظره های 5 و 6 به وضوح تار شدن تصاویر مخصوصا قسمت کتیبه اون ساختمون و آسمون در تصویر 5 و حتی تغییر رنگ اسمون در تصاویر آیفون مشخصه، شما چجوری نمره مساوی با اس 8 دادین بهش؟؟؟؟؟؟؟؟
بابا دسخوش.. از دی جی رو دیگه انتظار نداشتیم .. انقده یعنی تابلو؟؟؟؟؟ اینو دیگه هر آدم اماتوری هم تشخیص میده تو این تصاویر … حالا بماند که کلا تصاویر ایفون اصلا رنگش با واقعیت اون منظره متفاوته …