فلای تودی

طرح جدید سامسونگ برای گلکسی اس 11 پلاس: صفحه نمایشی با اندازه متغیر!

درخواست ثبت اختراعی که با نام “دستگاه الکترونیکی شامل نمایشگر انعطاف پذیر” در ماه آوریل توسط سامسونگ به سازمان جهانی مالکیت معنوی ارائه شده و مدارک آن اخیراً توسط WIPO منتشر شده است، ممکن است سرنخی در مورد آنچه که از گلکسی اس 11 پلاس انتظار داریم، به دست بدهد. این درخواست ثبت اختراع یا پتنت، گوشی هوشمندی را نشان می دهد که یک صفحه نمایش کشویی و قابل جمع شدن داشته و تقریباً هیچ حاشیه‌ای در قسمت فوقانی آن وجود ندارد. نتیجه کار، یک گوشی نوآورانه است که طراحی آن تقریباً تمام صفحه بوده و به جز یک قاب فلزی باریک در قسمت پایین که صفحه نمایش از آن جا به بالا و پایین جمع می شود، هیچ حاشیه‌ای ندارد.

با کشیدن صفحه نمایش این گوشی به سمت پایین، اندازه کلی صفحه افزایش می یابد و هنگامی هم که آن را جمع کنید، بخشی از صفحه نمایش به پشت گوشی هدایت شده و اندازه صفحه کاهش خواهد یافت. آن قسمت از صفحه نمایش که در قسمت پشتی جمع می شود، از طریق یک بخش مستطیلی کوچک قابل رؤیت بوده و در واقع به عنوان نمایشگر ثانویه پشتی عمل می‌کند که امکان انجام برخی کارها مانند پاسخ به تماس را مهیا می کند.

بخشی از این پتنت همچنین به دوربین زیر صفحه نمایش ارتباط دارد که هنگام جمع شدن و باز شدن پانل نمایشگر، این قطعه نیز حرکت می‌کند. در واقع، برخلاف آنچه که در بین گوشی های هوشمند مرسوم است، دوربین سلفی گوشی در نیمه پایینی دستگاه قرار دارد. این اختراع همچنین نسخه‌ای از این دستگاه نوآورانه با دوربین سلفی دوتایی را هم در بر می گیرد و سامسونگ نشان داده که در چنین محصولی امکان استفاده از دو لنز برای دوربین سلفی هم وجود دارد.

انتظار می رود هواوی پی 40 به زودی و احتمالاً در سه ماهه اول سال آینده میلادی عرضه شود و گفته شده که این گوشی مجهز به دوربین سلفی زیر نمایشگر خواهد بود. همچنین در چند وقت اخیر شاهد معرفی تکنولوژی مشابهی توسط شیائومی و اوپو نیز بوده ایم. دلیل اینکه شرکت های بزرگ تولید کننده گوشی به دنبال انتقال دوربین سلفی به زیر صفحه نمایش هستند، حذف این قطعه از حاشیه بالایی و در نتیجه افزایش نسبت نمایشگر به بدنه است، بدون اینکه نیاز به استفاده از حفره دوربین، بریدگی یا سیستم دوربین کشویی باشد.

فناوری صفحه نمایش قابل جمع شدن که در این درخواست ثبت اختراع دیده می شود، ممکن است فعلاً برای به کارگیری در گوشی های هوشمند آماده نباشد. اما از قبل شنیده شده بود که گلکسی اس 11 پلاس دارای صفحه نمایشی کشیده‌تر خواهد بود و بر همین اساس، LetsGo Digital مدعی شده که پرچمدار سال آینده سامسونگ احتمالاً از صفحه نمایش کشویی و قابل جمع شدن برای دستیابی به چنین ظاهری استفاده خواهد کرد. در مورد دوربین زیر صفحه نمایش هم اگرچه هنوز امکان به کارگیری آن در گلکسی اس 11 پلاس مطرح شده، اما دومین نسل از گوشی های انعطاف‌پذیر سامسونگ هم که احتمالاً در ماه آوریل سال آینده عرضه خواهد شد، یکی از کاندیداهای اصلی برای استفاده از این فناوری است.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها