ساخت یک درایو SSD جدید با ظرفیت 30.72 ترابایت توسط سامسونگ!

دو سال پیش سامسونگ یک درایو حالت جامد (SSD) با ظرفیت عظیم 15.36 ترابایتی را عرضه کرد و اکنون بعد از گذشت یک سال، میزان فضای ذخیره سازی جدیدترین درایو تولیدی این شرکت با نام PM1643، دو برابر شده است! این درایو حالت جامد از استاندارد SAS پشتیبانی کرده و ظرفیتی برابر با 30.72 ترابایت دارد که البته در تولید آن از آخرین نسل تراشه های V-NAND استفاده شده است.

بنا به ادعای سامسونگ، سرعت خواندن اطلاعات در این درایو جدید سرعت حداکثر برابر با 2100 مگابایت در ثانیه بوده اما هنگام نوشتن اطلاعات بر روی آن، سرعت درایو به 1700 مگابایت در ثانیه کاهش می‌یابد که البته این مسئله یک امر عادی برای تمامی هاردها و درایوهای حالت جامد به حساب می‌آید. برای دستیابی به چنین ظرفیت و عملکرد فوق العاده‌ای، سامسونگ از فناوری Silicon Via بهره گرفته و 40 گیگابایت حافظه از نوع DRAM نیز برای محصول خود در نظر گرفته است.

SSD سامسونگ با ظرفیت 30.72 ترابایت

کاملاً مشخص است که این درایو جدید برای مصارف عمومی تولید نشده و بیشتر به عنوان یک درایو صنعتی شناخته خواهد شد، به همین منظور نیز برخی ویژگی‌های خاص برای آن در نظر گرفته شده که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم از دست رفتن اطلاعات در صورت قطع ناگهانی برق و وجود ECC برای حفظ یکپارچگی اطلاعات، اشاره کرد. از لحاظ میزان دوام و مقاومت هم باید گفت، سامسونگ تضمین کرده که می‌توان روزانه 30.72 ترابایت اطلاعات (به اندازه کل حجم درایو) را بر روی PM1643 نوشته و آن‌ها را حذف کرد و این کار برای پنج سال متوالی بدون کوچکترین مشکلی قابل تکرار خواهد بود. به عبارت دیگر میانگین عمر این درایو حالت جامد جدید و پرظرفیت، چیزی در حدود 2 میلیون ساعت خواهد بود!

سامسونگ در حال حاضر تولید موجودی اولیه PM1643 را شروع کرده و هنوز هیچ اطلاعاتی راجع به قیمت و زمان دقیق عرضه آن در دسترس نیست. البته، مطمئناً مدل‌هایی با ظرفیت‌های کمتر نیز از این درایو جدید راهی بازار خواهد شد که هر کدام به اندازه نصف درایو دیگر ظرفیت خواهند داشت، یعنی 15.36، 7.68 و 3.84 ترابایت و این روند تا رسیدن به 0.8 ترابایت ادامه می‌یابد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع gsmarena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها