دیجی فکت: با 15 دانستنی درباره‌ی کفش‌ها آشنا شوید

بعضی وقت‌ها تازه کفش خریده‌ایم، اما وقتی از کنار ویترین کفش فروشی‌ها می‌گذریم، باز دوست داریم کفش جدید دیگری بخریم!اما تا به حال فکر کرده‌اید که چه کسی مدل‌های مختلف کفش را مد کرده است؟ هر نوع کفش چه مفهومی دارد؟ ما هر روز کفش می‌پوشیم، اما واقعاً چقدر از رازها و تاریخ کفش‌ها خبر داریم؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا شما را با ۱۵ دانستنی خارق‌العاده راجع به کفش‌ها آشنا کنیم.

 

1ـ کفش‌های پاشنه بلند در ابتدا برای مردان طراحی شده بودند. پاشنه‌ی بلند نشان‌دهنده‌ی ثروت و درجه‌ی اشرافی بود. بعدها هم کفش‌های پاشنه بلند به مردان کمک می‌کرد که هنگام اسب‌سواری بهتر پایشان را روی رکاب اسب بگذارند. حتی گفته می‌شود که چون قدشان را بلندتر می‌کرده، جذبه‌ی بیشتری هم بهشان می‌داده است.

2- آدری هپبورن کفش‌های راحتی و پاشنه کوتاه را برای زنان مد کرد.

3- اولین چکمه‌ها در سال 1840 برای ملکه ویکتوریا طراحی و ساخته شدند.

4- به عنوان بانوی اول فیلیپین از سال 1965 تا 1986، Imelda Marcos از ثروت و مکنت زیادی برخوردار بود. وقتی که این خانواده از جزیره فرار کرد، در کاخ 15 پالتوی پوست سمور، 508 لباس شب، 1000 کیف دستی و تقریباً 1056 جفت کفش وجود داشت،‌ که تمام این‌ دارایی‌ها برای یک کشور فقیر، بسیار لوکس و غیرمنتظره به نظر می‌رسید.

5- Bill Nye متوجه شکنجه‌ای که رقصنده‌های باله از ناحیه پا می‌شوند شد. طراحی کفش باله طی 200 سال اخیر خیلی کم دچار تغییر شده است. Nye کفشی طراحی کرد که از پای رقصنده محافظت کرده و از آسیب احتمالی جلوگیری می‌کند اما کفش او به مرحله‌ی تولید نرسیده، چرا که هنوزم گواهی ثبت اختراع آن صادر نشده است!

6- پادشاه ادوارد دوم با استفاده از دانه‌ی گندم راهی برای اندازه‌گیری کفش‌ها عنوان کرد. 3 دانه‌ی گندم برابر با یک اینچ است.

7- کفش‌هایی که توسط جودی گلراند در جادوگر شهر پوشیده شدند به قیمت 660 هزار دلار در سال 2000 فروخته شدند. این گران‌ترین کفشی است که تا به حال به فروش رسیده است.

8- بزرگ‌ترین کفش دنیا 17 فوت طول و 8 فوت عرض دارد و هر لنگه‌ی آن قابلیت گنجایش 30 نفر را دارد. این کفش در موزه‌ای در فیلیپین نگهداری می‌شود.

9- بر طبق یک مطالعه، زنان آمریکایی به طور متوسط 19 جفت کفش دارند، اما اغلب 4 جفت آن را می‌پوشند.

10- اگر روزی وارد خانه‌ی یک ژاپنی شدید حتماً کفش‌هایتان را در بیاورید. ژاپنی‌ها هنگام ورود به منزل دیگران کفش‌هایشان را در آورده و یک نوع روفرشی به نام uwabaki می‌پوشند.

11- در مصر باستان برده‌ها هیچ کفشی نمی‌پوشیدند. غیراشرافی‌ها صندل‌هایی از پاپیروس می‌پوشیدند، کسانی‌ که وضع بهتری داشتند صندل‌های نوک تیز و برجسته می‌پوشیدند. رنگ‌های قرمز و زرد فقط برای افراد بلندپایه‌ی جامعه بود و بدین ترتیب به راحتی می‌شد از روی کفش‌های یک نفر جایگاه او در جامعه را مشخص کرد.

12- تازه در سال 1818 بود که برای پاهای چپ و راست کفش‌های متفاوت ساختند، تا قبل از آن برای هر 2 پا یک مدل کفش ساخته می‌شد.

13- تنها موزه‌ی کفش در شمال آمریکا در تورنتو واقع شده. این موزه کفش‌هایی به قدمت 4500 سال دارد.

14- در طی قرن 16 زنان اشراف زاده شروع به پوشیدن کفش‌هایی که به شدت پاشنه بلند بودند کردند. پاشنه‌ی بعضی از این کفش‌ها آن‌قدر بلند بود که این زن‌ها برای حرکت به خدمتکار خود احتیاج داشتند. امروز هم طراحان دوست دارند کفش‌هایی با پاشنه‌های عجیب غریب درست کنند. الکساندر مک کویین در فشن شوی سال 2010 کفشی با پاشنه‌ی 10 اینچی درست کرد که مدل، به خاطر خطرناک بودن از پوشیدن آن امتناع ورزید.

15- طبق رسومات، در مجارستان داماد با کفش عروسی عروس، به او نوشیدنی می‌دهد. در چین هم یکی از کفش‌های عروس را از پشت‌بام به پایین پرت می‌کنند، این کفش باید قرمز باشد و برای عروس و داماد خوشبختی می‌آورد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.