با انواع رده‌بندی ضد آب بودن ساعت‌های هوشمند آشنا شوید

آیا شما از آن افرادی هستید که قبل از شستن ظرف‌ها یا دستان‌تان ساعت خود را از دست بیرون می‌آورید؟ حتی اگر ساعت هوشمندی به دست داشته باشید که ادعا شده ضد آب یا مقاوم در برابر آب است؟ اگر این طور است احتمالاً خاطره‌ی بدی در ذهن‌تان دارید یا از جایی خاطره‌ی بدی در این زمینه شنیده‌اید، شاید در کودکی ساعت مچی زیبایی از والدین‌تان هدیه گرفته‌اید و قبل از شستن دست‌هایتان یا پریدن در آب فراموش کرده‌اید که آن را از دست‌تان بیرون بیاورید و ساعت‌تان خراب شده است. اما بهتر است در این طرز تفکر خود تجدید نظر کنید، چرا که آن روزها دیگر گذشته‌اند و فناوری پیشرفت زیادی کرده است. البته قبول داریم که عادت‌های قدیمی همواره با انسان می‌مانند و ترک کردن آن‌ها کار راحتی نیست.

امروزه بیشتر ساعت‌های هوشمند با درجه‌ای از مقاومت در برابر آب تولید می‌شوند و تماس به نسبت جزئی با آب نمی‌تواند باعث از کار افتادن ساعت هوشمند گران‌ قیمت‌تان شود. در ادامه به بررسی رده‌بندی‌ها و گواهینامه‌هایی می‌پردازیم که نشان‌دهنده‌ی سطح مقاومت ساعت هوشمند شما در برابر نفوذ آب هستند و اگر این رده‌بندی‌ها را بدانید می‌توانید مطمئن باشید که هنگام آب دادن به گل‌ها یا حتی اسکی روی آب اتفاقی برای ساعت هوشمندتان نخواهد افتاد.

توجه داشته باشید که مقاوم بودن یک محصول در برابر آب لزوماً به معنی ضد آب بودن آن نیست و در حال حاضر ساعت هوشمند ضد آب نداریم. مقاومت در برابر آب پایین‌ترین سطح محافظت است، به این معنی که محصول مورد نظر به شیوه‌ای طراحی شده است که نفوذ آب به آن سخت (و نه غیرممکن) است. ضد آب بودن به این معنی است که صرف‌نظر از اینکه محصول مورد نظر چقدر در آب بماند، آب به آن نفوذ نخواهد کرد. همچنین ممکن است ساعت‌های هوشمند به عنوان «مقاوم در برابر عرق» تبلیغ شوند که موضوع کاملاً جدایی است. عرق مواد شیمیایی خورنده‌ای دارد که شامل آب، اسید اوریک، سدیم کلراید و لاکتیک اسید است، موادی که بسیار بیشتر از آب ساده به قطعات الکترونیکی آسیب می‌رسانند.

ضد آب بودن ساعت هوشمند

برای ساعت‌های هوشمند ضد آب بودن به معنی مقاومت در برابر آب در شرایط مشخص شده توسط سازنده‌ی ساعت هوشمند است. مقاومت در برابر آب توسط معیار IP (Ingress Protection یا درجه‌ی محافظت) یا ATM (Atmospheres یا اتمسفر) مشخص می‌شود. معمولاً هر محصولی یکی از این رده‌بندی‌ها را دارد.

همچنین مقاومت در برابر آب ابدی نیست و می‌تواند در طول زمان و در شرایط خاصی از بین برود. افتادن ساعت هوشمند از ارتفاع و وارد شدن ضربه به آن عموماً باعث کاهش مقاومت آن در برابر آب می‌شود. همچنین اگر ساعت هوشمند در معرض صابون، حلال‌ها، ضد آفتاب‌ها، کرم‌های دست، حشره کش‌ها یا بخار قرا بگیرد آسیب‌پذیرتر می‌شود.

اگر دنبال ساعت هوشمندی هستید که در زمان شنا در دستان خود داشته باشید در وبسایت شرکت سازنده یا روی جعبه‌ی محصول دنبال اطلاعات مرتبط با مقاومتش در برابر آب باشید. در دفترچه‌ راهنمای محصول دنبال عبارت water-resistant بگردید تا مرتبط‌ترین اطلاعات را پیدا کنید. به اطلاعات موجود در تبلیغات و تصاویر محصول در کنار آب اعتماد نکنید چون این اطلاعات می‌توانند بسیار گمراه‌کننده باشند.

رده‌بندی IP

IP مخفف Ingress Protection International Protection به معنی محافظت از نفوذ یا محافظت بین‌المللی است و به عنوان معیاری برای مقاومت قطعات الکترونیکی در برابر آب و گرد و غبار استفاده می‌شود. این رده‌بندی توسط کمیسیون الکتروتکنیک بین‌المللی منتشر شده است و استاندارد اروپایی معادل آن EN 60529 است. رده‌بندی IP با پسوند X و سپس یک عدد به این معنی است که محصول مورد نظر فقط در آب آزمایش شده است. عبارت IP که در ادامه‌ی آن دو عدد آمده باشد به معنی آزمایش شدن محصول برای مقاومت در برابر گرد و غبار (عدد اول) و آب (عدد دوم) است. وقتی پس از IP یک عدد و سپس X قرار بگیرد به این معنی است که محصول فقط در برابر گرد و غبار آزمایش شده است.

 • ipx0: محافظت نشده
 • ipx2: قطره‌ی آب 15 درجه
 • ipx3: آب اسپری شده
 • ipx4: پاشیدن آب
 • ipx5: فشار آب
 • ipx6: فشار آب قدرتمند
 • ipx7: غوطه‌وری موقتی در آب ساکن تا عمق 1 متر به مدت 30 دقیقه
 • ipx8: غوطه‌وری مداوم در آب با عمق بیش از 1 متر که توسط تولیدکننده مشخص شده باشد. در این رده‌بندی تولیدکننده شرایط استاندارد فرای ipx7 را مشخص می‌کند.
 • ipx9: محافظت شده در برابر فشار و دمای بالای آب

رده‌بندی مجزایی برای شنا با عنوان EN13319 نشان‌دهنده‌ی مقاومت محصول در برابر پاشیدن آب، باران، دوش گرفتن، شنا کردن و شیرجه زدن در آب و همچنین غواصی، ورزش‌های آبی پرسرعت و غواصی اسکوبا است.

رده‌بندی ATM

رده‌بندی ATM بیشتر برای دستگاه‌های کوچک‌تر پوشیدنی مانند ساعت‌های هوشمند و پوشیدنی‌های سلامتی استفاده می‌شود، رده‌بندی IP ابتدا برای دستگاه‌های بزرگ‌تری مانند هدفون‌ها، گوشی‌های هوشمند و اسپیکرها استفاده می‌شد ولی در حال حاضر دستگاه‌های کوچک‌تر هم می‌توانند از این رده‌بندی استفاده کنند. رده‌بندی ATM به آزمایش فشار می‌پردازد و سپس آن را به عمق ترجمه می‌کند تا میزان مقاومت محصول مشخص شود. برای نمونه ساعت هوشمندی با رده‌بندی 5ATM می‌تواند فشار عمق 50 متری را تحمل کند. هنگام شنا کردن فشار آب تغییر می‌کند و یک ساعت هوشمند یا دستگاه سلامتی با وجود داشتن رده‌بندی ATM می‌تواند در عمق آب آسیب‌پذیر باشد. دستگاه‌هایی با رده‌بندی 1ATM یا 3ATM نباید در هیچ محیط شنایی استفاده شوند.

 • 1 ATM: عمق 10 متر – از تماس با آب جلوگیری کنید.
 • 3 ATM: عمق 30 متر – می‌توانید در باران یا هنگام شستن دست‌ها ایمن باشید، در برابر پاشیدن آب مقاوم است.
 • 5 ATM: عمق 50 متر – می‌تواند کمی در آب غوطه‌ور شود، برای شنا در استخر مناسب است.
 • 10 ATM: عمق 100 متر – می‌تواند برای مدت بیشتری در آب غوطه‌ور شود – مناسب برای غواصی سطحی در اقیانوس.
 • 20 ATM: عمق 200 متر – می‌تواند برای آب با فشار بالا مانند موج‌سواری و جت اسکی استفاده شود.

رده‌بندی MIL-STD-810G

رایج‌ترین استاندارد برای دستگاه‌های سرسخت‌تر MIL-STD-810G است که زیرشاخه‌های متفاوتی مانند مقاومت در برابر افتادن و ضربه را دارد. این استاندارد به مجموعه‌ای از آزمایش‌ها تکیه دارد که شرایط محیطی مختلفی را شبیه‌سازی می‌کنند که شوک و تکان خوردن هم از جمله‌ی آن‌هاست. گرچه تولیدکنندگان باید برای فروش محصولات‌شان به ارتش از این استانداردها پیروی کنند ولی شرکت‌های تولیدکننده‌ی محصولات مصرف‌کنندگان هم می‌توانند از این استاندارد پیروی کنند. مهندسان و طراحان می‌توانند برای استفاده‌های غیرنظامی از 28 آزمایش این استاندارد به انتخاب خود بهره ببرند.

 • 500.5: ارتفاع از زمین با فشار هوای کم
 • 501.5:‌ دمای بالا
 • 502.5: دمای پایین
 • 503.5: شوک دمایی
 • 506.5: باران
 • 507.5:‌ رطوبت
 • 510.5: شن و خاک
 • 512.5: غوطه‌وری
 • 514.6: تکان خوردن
 • 516.6: شوک

ساعت هوشمند اپل

درک فناوری ساعت‌های هوشمند ضد آب

اپل اطلاعات دقیقی درباره‌ی مقاومت محصولاتش در برابر آب ارائه می‌دهد. اولین نسل ساعت هوشمند اپل رده‌بندی IPX7  را تحت استاندارد IEC 60529 دریافت کرده است. سری 2 و بعدتر ساعت هوشمند اپل مقاومت در برابر آب تا عمق 50 متر را بر اساس استاندارد ISO 22810:2010 دارند.

بندهای کلاسیک Buckle، Leather Loop، Modern Buckle، Milanese و Link Bracelet در برابر آب مقاوم نیستند. می‌توانید ساعت هوشمندتان را هنگام ورزش کردن، شستن دست‌ها یا قدم زدن در باران بپوشید. ساعت‌های هوشمند سری 2 و بعدتر برای عمق کم استخر یا اقیانوس مناسب‌اند ولی برای غواصی اسکوبا، اسکی روی آب یا دیگر فعالیت‌های پرسرعت روی آب یا در عمق آب توصیه نمی‌شوند. اپل توصیه می‌کند پس از تماس با آب غیرشیرین ساعت‌تان را با آب شیرین بشورید و با پارچه‌ی مخصوص خشک کنید.

ساعت هوشمند گلکسی سامسونگ

درک فناوری ساعت‌های هوشمند ضد آب

طبق ادعای سامسونگ ساعت هوشمند گلکسی این شرکت در 10 مورد از آزمایش‌های نظامی MIL-STD-810G پذیرفته شده است که شامل سقوط از 1.5 متری، دماهای بالا، گرد و غبار،‌ شوک و تکان شدید و فشار پایین و ارتفاع زیاد می‌شود. ساعت‌های هوشمند گلکسی طبق استاندارد ISO 22810:2010 در برابر آب تا عمق 50 متر مقاوم هستند. این ساعت‌ها مناسب غواصی اسکوبا نیستند. سامسونگ به خریداران هشدار می‌دهد که در برابر تغییرا ناگهانی دما و فعالیت‌های پرسرعت از ساعت‌شان محافظت کنند. و راه حل تماس ساعت هوشمند گلکسی با آب غیرشیرین هم مانند اپل است.

گارمین

درک فناوری ساعت‌های هوشمند ضد آب

گارمین ساعت‌های ورزشی با مشخصات مختلفی را عرضه می‌کند. ساعت ورزشی Mk1 این شرکت رده‌بندی 10 ATM دارد و در برابر غوطه‌وری مقاوم است (EN13319)، به این معنی که می‌توانید با آن به غواصی اسکوبا بروید. ساعت جدید Garmin Swim 2 این شرکت رده‌بندی 5 ATM دارد و Fenix 6S Pro موفق به کسب 10 ATM شده است و می‌تواند ضربان قلب شما را در زیر آب اندازه‌گیری کند. سری Vivoactive 4 موفق به کسب رده‌بندی 5 ATM شده است.

نتیجه‌گیری

دریافت بهترین کارکرد از ساعت هوشمندتان و همچنین محافظت از آن در این فرآیند نیازمند آن است که مطمئن شوید محصول مورد نظرتان برای آن کار مناسب است. هنگام خرید ساعت هوشمند به این رده‌بندی‌ها و همچنین تبلیغات آن توجه نکنید چون این رده‌بندی‌ها می‌توانند با توجه به تعریف‌های تولیدکننده معانی متفاوتی داشته باشند. در عوض به توضیحات تولیدکننده رجوع کنید و ببینید که محصول در چه شرایطی می‌تواند مقاومت کند.

این فرض را در ذهن داشته باشید که تمام ادعاهای ضد آب بودن عمق 1 متر را پوشش می‌دهند مگر اینکه عمق بیشتری در توضیحات ذکر شده باشد. همیچنین این فرض را در ذهن داشته باشید که زیر آب نباید از دکمه‌ها، پورت‌ها و دیگر امکانات ساعت هوشمندتان استفاده کنید. در شرایط دیگر اگر احساس می‌کنید ساعت هوشمندتان برای فعالیت ورزشی خاصی مناسب نیست جانب احتیاط را رعایت کنید.

بند ساعت هوشمندتان را هم فراموش نکنید، بندهای فلزی یا چرمی در آب آسیب می‌بینند و بندهای سیلیکونی و نایلونی مقاومت خوبی دارند. تولیدکنندگان ساعت‌های هوشمند، این ساعت‌ها را در شرایط آزمایشگاهی بررسی می‌کنند و معمولاً جهان واقعی چالش‌های سخت‌تری را یپش روی ساعت هوشمندتان می‌گذارد و به یاد داشته باشید که هر چقدر هم که یک دستگاه مقاوم و قوی باشد نمی‌تواد در برابر چالش‌های مداوم و بیش از اندازه دوام بیاورد.

منبع digitaltrends
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها