دیجی فکت: ۱۲ دانستنی درباره‌ی حلزون‌ها

حلزون گونه‌ای از نرم‌تنان است که متعلق به دسته‌ی شکم پایان میباشد. هزاران گونه حلزون وجود دارند که هم در خشکی و هم در دریا زندگی می‌کنند. حلزون‌ها یکی از قدیمی‌ترین حیوانات روی زمین هستند که حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش بر روی این کره‌ی خاکی ظاهر شدند. آنها منبع مهمی از غذا برای حیوانات و انسان‌ها هستند. این حیوانات عموما به دلیل توانایی‌شان در از بین بردن گیاهان  و محصولات کشاورزی، آفت تلقی می‌شوند. در ادامه در این دیجی فکت با دانستنی‌هایی درباره‌ی حلزون‌ها با دیجی‌رو همراه باشید.

۱.طول حلزون‌ها از ۰.۰۴ اینچ به ۱۲ اینچ می‌رسد و وزن‌شان هم از چند اونس به ۲ پوند می‌رسد. حلزون خاکی آفریقایی غول پیکر بزرگترین حلزون روی زمین است.

۲. حلزون‌ها بر طبق محل زندگی‌شان می‌توانند رنگ‌هایی روشن مانند زرد، نارنجی و قرمز داشته باشند و یا رنگ‌هایی درهم مثل سفید، خاکستری را قهوه‌ای را به خود بگیرند.

۳. بدن آنها از پاهایی قوی و عضلانی و صدفی مارپیچ درست شده‌است. حلزون‌های از صدفشان به عنوان پناهگاه هم استفاده می‌کنند و همچنین در هنگام خطر سریع داخل آن فرو می‌روند.

۴. صدف حلزون‌ها در تمام عمرشان به رشد خود ادامه می‌دهد. از لحاظ شیمیایی این صدف از کلسیم کربنات ساخته شده که همین هم موجب سختی واستحکام آن می‌شود.

۵. حلزون‌ها دو شاخک بر روی سرشان دارند که چشم‌هایشان هم روی هرکدام از این شاخک‌هاست. شاخک‌های کوتاه‌تر مجهز به گیرنده‌های بویایی هستند که به حلزون در پیداکردن غذا کمک می‌کنند.

۶. حلزون‌ها در شب فعالیت می‌کنند.

۷. حلزون‌ها دندان ندارند. آنها به جای دندان سوهانک دارند که از هزاران چیز مینیاتوری دندان مانند تشکیل شده‌است تا بتوانند غذا را با آن خرد کنند.

۸. اکثر حلزون‌ها گیاهخوارند اما بعضی‌هایشان همه چیز خوارند.

۹. حلزون‌های خاکی با شش و حلزون‌های آبی با آبشش تنفس می‌کنند.

۱۰. بعضی حلزون‌ها در طول زمستان به خواب زمستانی می‌روند. آنها خودشان را با لایه‌ای از موکوز می‌پوشانند که آب بدنشان از دست نرود و وقتی هوا بهتر شد دوباره زندگی‌ عادی‌شان را در پیش می‌گیرند.

۱۱. حلزون‌ها هردو دستگاه تولید مثلی را در خود دارند اما برای تولید مثل موفقیت آمیز حتما به جفت احتیاج دارند. آنها هر بار حدود ۱۰۰ تخم می‌گذارند که در صورت وجود شرایط مناسب حلزون‌ها ۲ تا ۳ هفته بعد سر از تخم بیرون می‌آورند. حلزون‌ها می‌توانند هر ماه تخمگذاری کنند.

۱۲. طول عمر حلزون‌ها در طبیعت ۳ تا ۷ سال و در نگهداری و مراقبت تا ۲۵ سال می‌باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع .softschools
مطالب پیشنهادی
1 نظر
  1. زهرا کاربر می‌گوید

    ممنون از اطلاعات مفیدتان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.