اسنپدراگون ایکس آر 1 را معرفی شد؛ اولین پلتفرم اختصاصی VR و AR کوالکام

کوالکام که یکی از مشهورترین سازنده چیپ های موبایلی به شمار می رود، به تازگی نخستین پلتفرم واقعیت افزوده و واقعیت مجازی خود را معرفی کرده است. این پلتفرم جدید که اسنپدراگون ایکس آر 1 (Snapdragon XR19 نام دارد، یک چیپست نه چندان رده بالا است که به منظور سازگاری با کنترلرها و عینک های واقعیت مختلف  و استفاده راحت از آن ها طراحی شده و قرار است تجربه ای ایده آل از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را در اختیار کاربران این ابزارها قرار دهد.

در حالی که این چیپ پردازشی به سختی می تواند با جدیدترین و قدرتمند ترین تراشه های موبایلی کوالکام یعنی سری اسنپدراگون 800 رقابت کند، اما کوالکام اشاره کرده که XR1  قادر به ارائه خروجی ویدیویی 4K با نرخ 60 فریم در ثانیه بوده و در عین حال مصرف انرژی بسیار کمی نیز خواهد داشت. در ضمن این تراشه در بحث بازده حرارتی نیز عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت. این پلتفرم از رابط های برنامه نویسی کاربردی یا API های بصری و ویژوال مانند OpenGL، OpenCL، و Vulkan پشتیبانی می کند و بدین واسطه قابلیت ها و امکانات زیادی را پیش روی توسعه دهندگان قرار خواهد داد.

در زمینه قابلیت های صوتی هم اسنپدراگون ایکس آر 1 عملکرد خوبی داشته و به هیچ وجه توسعه دهندگان و کاربران را ناامید نخواهد کرد. علاوه بر خروجی صوتی استریو، این تراشه جدید از فناوری های صوتی مختلف کوالکام شامل  Qualcomm aptX Audio، Qualcomm Aqstic Audio، 3D Audio Suite برای تجربه صدای های-فای و دستیارهای صوتی همیشه روشن و همیشه فعال، و همچنین پخش از طریق بلوتوث پشتیبانی خواهد کرد. این چیپ پردازشی همچنین از سه و شش درجه آزادی به همراه ورودی کنترلر برای ارائه تجربه واقعیت افزوده پشتیبانی خواهد کرد.

کوالکام اسنپدراگون ایکس آر 1

هوش مصنوعی یکی دیگر از زمینه هایی است که اسنپدراگون ایکس آر 1 در آن فعال خواهد بود. این تراشه جدید به دستگاه امکان می دهد تا پردازش های مربوط هوش مصنوعی را در داخل خود انجام داده و قادر به اجرای “الگوریتم های بصری رایانه ای مبتنی بر یادگیری ماشینی با کارایی بالا و مصرف انرژی پایین خواهد بود که می تواند در موارد استفاده کلیدی واقعیت افزوده مانند پیش بینی حالت و طبقه بندی اشیاء مفید باشد”. این ویژگی ها می تواند برای تمامی هدست های واقعیت مجازی آینده که از تراشه اسنپدراگون ایکس آر 1 استفاده می کنند، فوق العاده مفید و کاربردی باشد.

معاون ارشد و مدیر کل، واحد تجاری موبایل کوالکام، آقای Alex Katouzian در این باره می گوید:

ما بر این باوریم که با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن انتظارات مصرف کنندگان، دستگاه های XR می توانند نقش های متنوعی را در زندگی روزمره مصرف کنندگان و کارگران بازی کنند. تراشه XR1 با دارا بودن قابلیت های بصری بالا، ویژگی های صوتی با کیفیت بالا و تجربه های تعاملی غنی، می تواند به ایجاد دوره ای جدید از دستگاه های XR با کیفیت بالا و متداول برای مصرف کنندگان کمک کند.

کوالکام با معرفی اسنپدراگون ایکس آر 1 بار دیگر نشان داد که در زمینه ارائه پیش نیازهای فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده یکی از شرکت های پیش رو بوده و در آینده نیز حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar