نابود کردن گوشی‌ های هوشمند را متوقف کنید! دستگاه جایگزین چه خواهد بود؟

گوشی پنج اینچی داخل جیب‌تان، همان دستگاهی که نمی‌توانید بدون آن زندگی کنید، به دستگاهی تبدیل شده است که این روزها تقریباً هر کاری را می‌توانید با آن انجام دهید. دستگاهی که زندگی ما را تسخیر کرده است و هر چیز دیگری را به گوشه رانده، از روزنامه گرفته تا موسیقی و ارتباط مستقیم انسانی، تحت تاثیر این تکنولوژی قرار گرفته‌اند. مردم سریع‌تر از هر دستگاه دیگری در تاریخ، با گوشی‌های هوشمند خو گرفته‌اند و صنعتی چند تریلیون دلاری حول این تکنولوژی شکل گرفته است، صنعتی که پیش‌بینی می‌شود در چهار سال آینده 6 میلیارد مصرف‌کننده داشته باشد و با تمام این‌ها، بعضی از افراد می‌پرسند «چه چیزی جای گوشی‌های هوشمند را خواهد گرفت؟»

ما این سوال را از سازندگان ساعت‌های هوشمند، سازندگان هدفون و خیلی‌های دیگر از افرادی که در صنایع وابسته به تکنولوژی مشغول فعالیت هستند می‌شنویم. این افراد هنوز هم در تلاش‌اند که بفهمند اتفاق بزرگ بعدی چه چیزی است و جهان بدون گوشی‌های هوشمند چگونه خواهد بود. بعضی از این افراد حاضرند شرط ببندند که اینترنت اشیا جهان را خواهد گرفت و گوشی هوشمند داخل جیب شما بی‌استفاده خواهند شد. بعضی‌های دیگر می‌گویند که در آینده، کامپیوتر شخصی شما روی بدنتان خواهد بود، یا توی بدنتان. خیلی‌ها مشغول ایده‌پردازی درباره‌ی آینده‌ی بدون گوشی‌های هوشمندند و خوشحال می‌شوند که بدانند چه چیزی جای آیفون را خواهد گرفت!

اما نکته‌ی جالب این بحث این است که: گوشی‌های هوشمند قرار نیست از میان بروند.

حداقل نه به این زودی. گوشی‌های هوشمند در حال حاضر نقطه‌ی مرکزی عصر تکنولوژی هستند. همه در حال پرسیدن سوال اشتباه هستند. سوال اصلی این است که حالا که تقریباً همه‌ی افراد کره‌ی زمین در جیب‌شان یک گوشی هوشمند دارند چه کارهای جدیدی می‌توانیم انجام دهیم؟

چه محصولی بهتر خواهد بود؟

به این دو دستگاه به عنوان دو زاویه‌ی دید رقیب نگاه کنید: دستگاهی به جای گوشی‌های هوشمند و دستگاهی مکمل گوشی‌های هوشمند. دو هدفونی که اخیراً از آن‌ها استفاده کرده‌ام مثال‌های خوبی برای این دو زاویه‌ی دید خواهند بود. یکی از این هدفون‌ها هدفونی ساخت کمپانی Vinci است. علاوه بر پخش موسیقی با این هدفون می‌توانید از 32 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی و اتصال 3G آن برای دانلود و ذخیره‌ی آهنگ‌هایتان استفاده کنید. با استفاده از این هدفون می‌توانید بدون نیاز به گوشی هوشمندتان آهنگ دانلود، ذخیره و گوش کنید. این هدفون همچنین ضربان قلب و گام‌های شما را نیز اندازه‌گیری می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که هدفون‌تان را با دستورهای صوتی کنترل کنید. اگر همه‌ی این‌ها برایتان کافی نیست صفحه‌ی لمسی بزرگ این دستگاه نیز به شما اجازه می‌دهد که موسیقی مورد نظر خود را انتخاب کنید و اطلاعات مربوط به ضربان قلب و گام‌هایتان را ببینید.

روی کاغذ چنین ایده‌ای چندان هم دیوانه‌وار به نظر نمی‌رسد. اما باید بگویم که چنین محصولی ایده‌ای بسیار دیوانه‌وار است. بگذارید از اسکین زشت این دستگاه و وزن بسیار زیاد آن صرف‌نظر کنیم. تمام کاری که این محصول انجام می‌دهد این است که دستگاهی به درد نخور را به بدن شما متصل می‌کند. تشخیص صدای این دستگاه به خوبی Siri و دستیار گوگل نیست و صفحه‌ی لمسیش آن‌قدر بد است که برای تایپ پسورد Wi-Fi مجبور شدیم بارها این کار را انجام دهیم و البته این نیز دیوانه‌وار است که برای استفاده از هدفونمان باید حتماً آن را به Wi-Fi متصل کنیم و یا سیم‌کارتی بخریم و به آن متصل کنیم. البته که Vinci می‌تواند خیلی از کارهایی که با گوشی خود انجام می‌دهید را انجام دهد، اما مطمئنیم که ترجیح می‌دهید آن کارها را با گوشی خود انجام دهید.

حال می‌رویم سراغ هدفون جدید Bragi به اسم The Headphone. این هدفون با استفاده از بلوتوث به راحتی به گوشی هوشمند شما متصل می‌شود و به سادگی در گوش شما جای می‌گیرد. این هدفون تمام کاری که یک هدفون واقعی باید انجام دهد را انجام می‌دهد، کارهایی که یک گوشی به تنهایی قادر به انجام آن نیست: ترکیبی از صدای دنیای واقعی و صداهای دیجیتالی را به شما ارائه می‌دهد، می‌توانید بدون نیاز به استفاده از دستانتان به Siri دسترسی داشته باشید و با دو بار کلیک کردن دکمه‌ای روی گوشی چپ‌تان به آهنگ بعدی بروید. Bragi نیز در گذشته همانند Vinci رویاهای متفاوتی در سر داشت، محصول قبلی این کمپانی فضای ذخیره‌سازی، شمارش ضربان قلب و امکانات دیگری را در خود جای داده بود. می‌توانستید زمان خود را صرف یاد گرفتن حرکات مخصوص هدفون Bragi کنید و پس از پشت سر گذاشتن باگ‌ها و مشکلات نرم‌افزاریش کارهای زیادی را بدون نیاز به دست زدن به گوشی و فقط با استفاده از هدفون‌تان انجام دهید.

اما متاسفانه چنین تجربه‌ای برای کاربران پیچیده و ناخوشایند بود و بدتر از آن اینکه هدفون‌ها نیز کیفیت بسیار نامناسبی داشتند. محصول جدید این شرکت از اتصال به‌روز بلوتوث استفاده می‌کند، ساده‌تر است و به طرز هوشمندانه‌ای به جای تلاش برای گرفتن جای گوشی‌های هوشند به عنوان مکملی برای گوشی هوشمندتان عمل می‌کند. AirPod های اپل و Here One های Doppler نیز چنین روشی را در پیش گرفته‌اند و از اتصال اینترنت و تشخیص صدای گوشی‌تان برای انجام کارهایشان استفاده می‌کنند. اما از آن طرف Vinci اهمیتی به گوشی هوشمند شما نمی‌دهد و برایش مهم نیست که گوشی‌تان در جیب‌تان یا در ته یک دریاچه جای گرفته باشد.

البته که هدف Vinci نیز همین است. صفحه‌ی Kickstarter این دستگاه می‌گوید « Vinci یک دستگاه مستقل است، پس با استفاده از این دستگاه نیازی به اتصال یا جستجو در گوشی هوشمندتان ندارید. از آزادی‌تان هنگام دویدن، سفر و رفتن به کار لذت ببرید.» خیلی از گجت‌های جدید برای معرفی خود از چنین روشی استفاده می‌کنند. یکی از این گجت‌ها ساعت هوشمند سامسونگ Gear S است.‌ شعار این دستگاه این است «گوشی هوشمند خود را در خانه بگذارید.» Gear S را بپوشید و با استفاده از آن به تماس‌هایتان پاسخ دهید، پیامک بفرستید و در کیبوردی بزرگ تایپ کنید. دیگر نیازی به استفاده از آیفون‌تان نخواهید داشت!دستگاه جایگزین گوشی های هوشمند

چنین شعاری نیز حرف دیوانه‌واری است. این محصول راه حلی است که به دنبال یک مشکل می‌گردد، مشکلی که وجود ندارد. هیچ‌کس نمی‌خواهد که گوشی هوشمند خود را در خانه بگذارد. مردم آن‌قدر از بدون گوشی بودن می‌ترسند که حالا حتی یک کلمه نیز برای آن داریم: نوموفوبیا. در یکی از تحقیقات انجام شده در این زمینه محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مردم به صورت میانگین 150 بار در روز گوشی خود را چک می‌کنند. تحقیق دیگری نشان داده است که 71 درصد مردم در فاصله‌ای کمتر از طول یک دست نسبت به گوشی هوشمندشان می‌خوابند. حتی متقاعد کردن یک شخص برای گذراندن یک یا چند روز بدون گوشی هوشمند به عنوان شیوه‌ای از درمان روانی استفاده می‌شود. شاید بخواهید بگویید که نباید چنین آمارهایی داشته باشیم اما واقعیت این است که چنین آمارهایی داریم. شاید مردم بخواهند که زمان کمتری را صرف گوشی‌های هوشمند خود کنند اما هیچ کس نمی‌خواهد آن‌ها را از زندگی خود حذف کند.

یکی از راه‌های فکر کردن به اتفاقات حال حاضر دنیای تکنولوژی این است که موفقیت غول‌آسای گوشی‌های هوشمند باعث به وجود آمدن صنعتی بسیار بزرگ برای لوازم جانبی گوشی‌های هوشمند شده است. «بندیک ایوانز» از سرمایه‌گذاران در زمینه‌ی تکنولوژی می‌گوید

«سنسورها ابزارهای ارزشمندی هستند. آیفون 200 تهیه‌کننده قطعات و 800 کارخانه‌ی ساخت دارد. تمام این‌ها ارزشمندند. تنها چیزی که از خود گوشی‌های هوشمند رایج‌تر است قطعات مورد نیاز برای ساخت آن‌ها است که هزینه‌ی این قطعات را بسیار پایین آورده است. به این صورت است که هر کس با یک ایده‌ی خام می‌تواند وارد Shenzhen electronics شود و هر سنسور، دوربین و پردازنده‌ای را که دوست دارد از سطل مخصوصش بردارد.»

ایوان در ادامه می‌گوید:

«هر کسی می‌تواند یک دوربین بسازد. چنین کاری آسان است. نکته این است که چطور چنین چیزی را تبدیل به ابزاری مفید و کاربردی بکنید.»

و این همان جایی است که مشکل اصلی را می‌توانیم ببینیم. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای شکست خوردن از آیفون تلاش برای جایگزین کردن آن است. راه حل این است که چیزی به درد بخور بسازید، چیز جدیدی که مردم در حال حاضر نمی‌توانند با گوشی‌های داخل جیب‌شان انجام دهند. ساعت‌های هوشمند می‌توانند برای افرادی که می‌خواهند دسترسی سریعی به اطلاعات گوشی‌شان و نوتیفیکیشن‌ها داشته باشند مفید باشد. Spectacle های Snap می‌تواند برای کسانی که می‌خواهند بدون مزاحمت اپ‌های ویرایش تصویر، از محیط اطراف‌شان عکس بگیرند مفید باشد. بهترین تلویزیون هوشمند تلویزیون Chromecast و تلویزیون‌های با قابلیت Airplay هستند، تلویزیون‌هایی که با استفاده از گوشی هوشمندتان کنترل‌شان می‌کنید. واقعیت مجازی و همچنین واقعیت افزوده بر پایه‌ی گوشی هوشمند از تکنولوژی‌های در حال رشد هستند. محصولات دیگری شبیه محصولات نام برده شده وارد بازار خواهند شد و البته محصولاتی نیز به بازار خواهند آمد که در حال حاضر کسی تصوری از آن‌ها ندارد. اما همه‌ی این محصولات یک چیز مشترک خواهند داشت: گوشی هوشمندتان را بدون نیاز به جایگزین کردن آن به ابزاری مفیدتر تبدیل می‌کنند.

چنین چیزی خبر خوبی برای سازندگان گجت‌ها است. در طی مدت کوتاهی 6 میلیارد نفر به اتصال اینترنتی، شماره شناسایی ایمن، پرداخت الکترونیکی، میکروفن و دوربینی در جیب‌شان دسترسی خواهند داشت. نیازی نیست دوباره این ابزارها را بسازید. به جای تلاش برای نجات دادن‌مان از دست گوشی‌های هوشمند، تلاش کنید که از گوشی‌های هوشمند برای بهبود کیفیت زندگی مردم استفاده کنید.

منبع wired
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها