16 موجود دریایی عجیبی که می‌توانند باعث شوند کابوس ببینید!

موجودات دریایی کره زمین برای این‌که بتوانند خودشان را با محیط خشن و سخت دریا وفق بدهند، ظاهر عجیبی دارند. محققان برای این‌که بتوانند از زندگی و ظاهر این حیوانات یک دیدگاه کلی بدست بیاورند، به کمک یک ربات و فرستادن آن به زیر آب اطلاعات جالبی کسب کرده‌اند. در ادامه اطلاعات بدست آمده را با شما همراهان دیجی رو به اشتراک گذاشته و به معرفی 16 موجود دریایی عجیبی می‌پردازیم که می‌توانند شما را وحشت‌زده کنند! پس با ما همراه شوید.

موجود دریایی عجیب کوسه چین‌دار
یک کوسه چین‌دار که توسط ماهیگیر چینی در سال 2007 کشف شد

1- کوسه چین‌دار یک فسیل زنده است!

کوسه چین‌دار موجود دریایی عجیبی است که توانسته برخی از ویژگی‌های اجداد اولیه خود را حفظ کند. این کوسه را به خاطر ظاهر ترسناکی که دارد به یک فسیل زنده شباهت داده‌اند چراکه این حیوان در بقا بوده اما ظاهر آن طی هزاران سال تکامل نیافته و تغییری نکرده است. این اصطلاح را همچنین به دلیل این‌که هیچ‌گونه‌ دیگری از خانواده این حیوان باقی نمانده است هم انتخاب کرده‌اند.

چیزی که در ظاهر این کوسه شکارچی با ظاهر ماقبل تاریخ که بومی اقیانوس اطلس و آرام عجیب است، روش تولید مثل این حیوان بوده. در سایر گونه‌های پستانداران، جنین از طریق جفت تغذیه می‌شود این در حالیست که کوسه چین‌دار انرژی مورد نیاز خود را از کیسه‌های زرده می‌گیرد و مادر این حیوان تنها زمانی زایمان می‌کند که فرزندش به تنهایی بتواند تغذیه کرده و زنده بماند.

گفته می‌شود کوسه چین‌دار تا 7 فوت هم طول رشد دارند و در مرحله اول زندگی خود ماهی‌های مرکب را برای تغذیه شکار می‌کنند. دیده شده که این کوسه‌ها بیشتر از ماهی‌ها و یا حتی سایر کوسه‌ها تغذیه می‌کنند.

موجود دریایی عجیب هگ فیش Hagfish
Hagfish از لاشه‌های پوسیده موجودات دریایی دیگر تغذیه می‌کند

2- هگ‌فیش (Hagfish) و عادت غذایی معروفش

تا به حال طبق گفته می‌شود که 76 نوع از این موجود دریایی عجیب وجود داشته که برخی از این هگ فیش‌ها تا عمق 5500 فوت (1676 متر) زیر سطح آب زندگی می‌کنند. Hagfish به دلیل این‌که فاقد استخوان فک است لاشه سایر موجودات دریایی را با ساختار شبیه به دندان می‌بلعند. از این حیوان با نام مارماهی لجن نیز یاد می‌شود چراکه بدن آن‌ها برای دور کردن شکارچیان از خود مایعی چسبناک تولید می‌کند.

دانشمندان تخمین زده‌اند که در حال حاضر حدود 76 گونه از هگ فیش‌ها وجود دارند که طول آن‌ها می‌تواند به اندازه 16 تا 40 اینچ (40.64 تا 101.60 سانتی‌متر) رشد کند. دیده شده که برخی از این گونه‎‌ها در عمق 5 هزار و 600 فوت زیر سطح آب نیز زندگی می‌کنند.

موجود دریایی عجیب گرگ ماهی اقیانوس اطلس
تصویری از گرگ ماهی اقیانوس اطلس

3- گرگ ماهی اقیانوس اطلس گونه‌ای درنده با دهانی پر از دندان‌های تیز و شبیه به سگ

این موجود دریایی عجیب شکارچی از بی‌مهرگانی که دارای بدنه سخت و یا خاردار هستند نظیر توتیای دریایی و یا حلزون‌های بزرگ دریایی تغذیه می‌کند. گفته می‌شود گرگ ماهی آتلانتیک نسبت به انسان‌ها حالت تهاجمی ندارد مگر این‌که مورد تحریک قرار بگیرد.

اگر به قطب شمال بروید در اقیانوس اطلس شمالی به راحتی گرگ ماهی‌های آتلانتیک را که بعضا تا 5 فوت هم طول دارند پیدا خواهید کرد. این حیوان آب سرد را برای زندگی ترجیح می‌دهد و در اعماق 328 تا 1640 فوت (99.97 تا 499.87 متر) زندگی می‌کند.

این ماهی به دلیل داشتن بدن بلند و شبیه به مارماهی به نام گرگ مارماهی نیز معروف است.

موجود دریایی عجیب کوسه اجنه
تصویری از کوسه اجنه یا همان کوسه گوبلین که در استرالیا شکار شده است.

4- کوسه اجنه 50 دندان داخل دهانش دارد!

کوسه اجنه یا کوسه گوبلین از جمله گونه‌های موجود دریایی عجیب است که به راحتی با دهان پهن و کشیده‌ای که دارند قابل تشخیص خواهند بود. این کوسه از انواع بسیار نادر است که در اعماق دریا زندگی می‌کند. در اولین نگاه داشتن 50 دندان داخل دهان این حیوان توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

کوسه‌های اجنه ماده در بزرگسالی از گونه‌های نر خود جثه بزرگتری دارند. طول کوسه ماده حداکثر 11 اینچ (27.94 سانتی‌متر) است؛ این در حالیست که نوع نر آن به طور متوسط 8.66 اینچ (21.99 سانتی‌متر) طول دارد.

موجود دریایی عجیب خرچنگ عنکبوتی ژاپنی
این خرچنگ در عمق 160 تا 2000 فوت در اقیانوس‌ها یافت می‌شود

5- خرچنگ عنکبوتی ژاپنی با وزن 20 کیلویی

این خرچنگ عنکبوتی ژاپنی بومی اقیانوس آرام بوده و عرض آن تا 15 اینچ (38 سانتی‌متر) و وزن این موجود دریایی عجیب تا 44 پوند (19.95 کیلوگرم) نیز رشد می‌کند. این حیوان یکی از بزرگ‌ترین موجودات گروه بندپایان است که شمل گروهی از جانوران بی مهره نظیر خرچنگ، عنکبوت و حشرات می‌شود.

موجود دریایی عجیب ماهی مرکب خون آشام جهنمی
تصویری از ماهی مرکب خون آشام قرمز

6- ماهی مرکب خون آشام جهنمی!

در زبان لاتین، نام این سفالوپاد — که به ماهی که نه مرکب باشد و نه هشت‌پا می‌گویند  — شوم‌تر از نام خود این ماهی است! مردم لاتین نام این ماهی را “ماهی مرکب خون آشام جهنمی” نام‌گذاری کرده‌اند. اما این موجود دریایی عجیب که در اعماق ناحیه مزوپلاژیک (حدود 3300 فوت زیر سطح اقیانوس) یافت می‌شود بسیار ملایم‌تر از چیزیست که فکر می‌کنید!

برخلاف نام این حیوان، ماهی مرکب خون آشام به هیچ عنوان از خون هم‌نوعان خود تغذیه نمی‌کند. در عوض این حیوان روی “برف دریایی” زندگی کرده و از آن و مواد آلی پوسیده‌ای که به کف اقیانوس می‌ریزد نظیر برگ‌های مرده تغذیه می‌کند.

موجود دریایی عجیب ماهی شکارچی
تصویری از ماهی شکارچی که بیش از 200 گونه دارد

7- ماهی شکارچی 

ماهی شکارچی یکی از انواع موجود دریایی عجیب است که به خاطر رشد بیولوژیکی که در ناحیه سر دارد و طعمه را به مرگ می‌کشاند معروف است. از این ماهی احتمالا با عنوان زشت‌ترین ماهی در دنیا نیز یاد می‌شود که به دلیل رشد بیولومینسنت که در ناحیه سر دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته. این حیوان می‌تواند طعمه شکار خود را در کف اقیانوس، جایی که هیچ نوری وجود ندارد نیز کشته و از آن تغذیه کند.

در حال حاضر بیش از 200 نوع ماهی شکارچی وجود دارد که به چهار گروه اصلی تقسیم می‌شوند: ماهی غاز، ماهی خفاش، ماهی قورباغه‌ای و ماهی شکارچی اعماق دریا. جالب است که تنها ماهی شکارچی ماده دارای آلت شکار بیولومینسنت معروف هستند. بیشتر این ماهی‌ها در اعماق اقیانوس اطلس و قطب جنوب زندگی می‌کنند که گاهی اوقات تا سطح یک مایل زیر آب نیز بالا می‌آیند.

 

موجود دریایی عجیب ماهی گرنادیر
تصویری از یک ماهی گرنادیر که به دم موشی مشهور است

8- ماهی دم موشی

از ماهی گرنادیر به دلیل بدن بلند و مخروطی شکلی که دارند با نام دم موشی یاد می‌شود. ماهی گرنادیر سر بزرگی دارد و در آب‌های گرم و متعادل می‌توان این موجود دریایی عجیب را پیدا کرد. در حال حاضر گفته می‌شود بیش از 300 نوع از ماهی‌های گرنادیر در آب‌ها وجود دارند. به دلیل ظاهر مخروطی شکل و بدن بلند این حیوان آن را دم موشی نیز خطاب می‌کنند.

 

موجود دریایی عجیب کوسه شبح
تصویر یک کیمرای آبی با دماغ نوک تیز

9- موجودی شگفت‌انگیز به نام کوسه شبح یا کیمیرا

درست مانند کوسه‌ها، کیمیرا هم یک نوع ماهی غضروفی است که شباهت خیلی زیادی به سگ زیرو در فیلم “The Nightmare Before Christmas” دارد! کیمیرا در آب‌های معتدل و سرد در سرتاسر دنیا یافت می‌شود و در عمق 8200 فوتی (2499 متری) زیر سطح دریا زندگی می‌کند. حدود 47 گونه از این کوسه شبح تا به حال پیدا شده که طول آن‎‌ها بین 24 تا 80 اینچ (60 تا 203 سانتی‌متر) است.

شواهد باستان شناسی ثابت کرده است که کیمیرا میلیون‌ها سال است که وجود دارد. قدمت اولین نمونه فسیلی که از کیمیرا پیدا شده جمجمه‌ای بود که به 280 میلیون سال پیش برمی‌گردد و برای اولین بار در دهه 1980 در آفریقای جنوبی کشف شد.

موجود دریایی عجیب سارکستیک فرینج هد کله چتری
ماهی کله چتری

10- ماهی کله چین دار یا سارکستیک فرینج هد 

این ماهی بومی نواحی شمال شرقی اقیانوس آرام در نزدیکی کالیفرنیا و باخا کالیفرنیا است. ماهی کله چین دار یک موجود دریایی عجیب است که به دلیل جثه نسبتا کوچکی که دارد در ساختار لوله‌‌‌ای اجسام که توسط سایر موجودات حفاری شده باشد پنهان می‌شود.

ماهی سارکستیک فرینج هد در وهله اول از تخم‌های ماهی مرکب تغذیه می‌کنند اما دانشمندان می‌گویند دهان بزرگ ماهی نر این گونه می‌تواند مانع تغذیه کله چین‌دارها بشود!

موجود دریایی عجیب ماهی بارلی
تصویری از ماهی بارلی و کله با مایع پرشده‌اش!

11- ماهی بارلی یک ماهی ترسناک با چشمان فوق‌العاده حساس

ماهی بارلی برای اولین بار در سال 1939 وصف شد، اما این موجود دریایی عجیب تا سال 2009 برای دانشمندان مثل یک راز مبهم باقی ماند. در آن زمان دانشمندان متوجه شدند که چشمان بزرگ و لوله‌ای این حیوان می‌تواند داخل سرش بچرخد. این قابلیت چرخش چشم در سر به این ماهی اجازه می‌دهد تا طعمه مورد نظر خود را بالقوه شکار کند و یا بتواند هر آنچه را که می‌خورد را به خوبی ببینید.

از آنجایی که ماهی بارلی در اعماق آب‌ها زندگی می‌کند، در آن مناطق تقریبا نوری وجود ندارد. ساختار این چشم‌های لوله‌ای به حیوان کمک می‌کند تا هر مقدار نوری را که به سمتش می‌رود را استفاده کند.

همچنین ماهی‌های بارلی دو لکه در بالای دهان خود دارند که به آن‌ها نارس می‌گویند. ساختار آن چیزی شبیه به سوراخ بینی انسان است!

موجود دریایی عجیب روده ماهی بی‌صورت
تصویری از روده ماهی بی صورت که برای اولین بار در سال 1874 کشف شد

12- همان‌طور که از نامش پیداست روده ماهی بی‌صورت، صورت ندارد!

این روده ماهی‌ها، صورتی ندارند و تقریبا 4 سال پیش محققان استرالیایی روده ماهی بی صورتی را در عمق 13 هزار فوتی (3962 متر) زیر سطح آب پیدا کردند. دکتر تیم اوهارا سرپرست اعزامی از موزه‌های ویکتوریا در استرالیا به مجله گاردین گفت» به نظر می‌رسد این ماهی دو پشت سر دارد!

ظاهرا دهان روده ماهی بی‌صورت در زیر بدنش قرار دارد. احتمال می‌رود که دهانش در حالت بیرون‌زدگی قرار داشته باشد. این یعنی برای گرفتن غذا باید دهانش را به سمت بیرون باز کرده و بعد از خوردن غذا دوباره دهانش را داخل بدنش برگرداند.

اقیانوس شناسان در سال 1873 اولین نمونه از این گونه را جمع‌‌آوری کرده و تا به این لحظه آخرین باریست که ماهی بی‌صورت دیده شده است.

موجود دریایی عجیب حباب ماهی
چگالی بدن حباب ماهی از آب کمتر است!

13- حباب ماهی، زشت‌ترین حیوان دنیا!

طی یک نظر سنجی انجام شده به صورت آنلاین توسط یک سازمان بریتانیایی به نام “انجمن حیوانات زشت” حباب ماهی به عنوان زشت‌ترین حیوان دنیا انتخاب شد. این موجود دریایی عجیب به خانواده اسکولپین با سر چاق تعلق دارد —  شامل گروهی از ماهی‌هایی که در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و هند در اعماق 330 تا 9200 فوت (100 تا 2804 متر) زیر سطح آب زندگی می‌کنند.

از آنجایی که بیشتر ماهی‌ها با استفاده از کیسه شنا داخل آب شناور می‌مانند؛ حباب ماهی به دلیل این‌که بدنش نسبت به آب چگالی کمتری دارد از خود اقیانوس به عنوان مکانیزم شناور استفاده می‌کند.

مشهورترین حباب ماهی، آقاب حبابی (Mr. Blobby) است که در سال 2003 در سواحل نیوزلند پیدا شد و حالا الهام بخش اسباب‌بازی‌ها و حتی ایموجی‌ها است! در حال حاضر آقای حبابی را داخل الکل اتیل در موزه استرالیا در سیدنی نگه‌داری می‌کنند.

موجود دریایی عجیب مارمولک ماهی هایفین
اگر باله‌های این ماهی را در نظر نگیریم به راحتی با یک مارمولک اشتباه گرفته می‌شود!

14- مارمولک ماهی هایفین حداکثر تا 2.5 فوت رشد می‌کند

مارمولک ماهی هایفین، این موجود دریایی عجیب در اعماق بیش از 3200 فوت (975 متر) یافت شده و در آفریقا بین مراکش و گابن و در اروپا بین ایرلند شمالی و دریای مدیترانه دیده می‌شود.

مارمولک ماهی‌هایی که در عمق زیاد زندگی می‌کنند معمولا دارای دندان‌های تیز و دهان بزرگ هستند که به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند طعمه را در کف اقیانوس صید کنند. این ماهی می‌تواند از نظر طولی تا 2 فوت (0.6 متر) هم رشد داشته باشد.

 

موجود دریایی عجیب Bougainvillia superciliaris
تصویر ثبت شده از یک Bougainvillia superciliaris

15- Bougainvillia superciliaris موجودی که شبیه به یک عروس دریایی کوچک و درخشان است

این موجود دریایی عجیب در تاریکی از خودش نور تولید می‌کند. Bougainvillia superciliaris یا تنها و یا به صورت دسته جمعی زندگی می‌کند. این حیوان از طریق غذای تسویه شده تغذیه می‌کند.

 

موجود دریایی عجیب مارماهی باریک
اگر مارماهی باریک یک بار تخم‌ریزی کند، خواهد مرد.

16- مارماهی باریک می‌تواند بیش از یک متر طول داشته باشد اما وزن آن تنها چند گرم است!

مارماهی باریک یک موجود دریایی عجیب و جمع و جور است که در اعماق دریا یافت می‌شود. این حیوان حداکثر تا 4 فوت (1.21 متر) می‌تواند رشد طولی داشته باشد اما وزن آن تنها 6 یا 7 اونس (170 گرم) باقی خواهد ماند. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که این مارماهی چطور می‌تواند طعمه خود را گرفته و شکار کند اما حدس‌ها بر این است که در این فرآیند مارماهی باریک از دهان منقار شکل خود برای گرفتن غذا استفاده می‌کند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مارماهی باریک تنها با یک بار تخم‌ریزی کردن جان خود را از دست خواهد داد. این حیوان از طریق فرآیند معروف به تخم‌ریزی تکثیر می‌شوند که طی آن مارماهی نر و ماده به ترتیب تخمک و اسپرم را به صورت عمودی، همزمان در آب آزاد می‌کنند.

منبع Insider
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها