فلای تودی

کشف یک ماده ژل مانند عجیب در سطح کره ماه (به همراه عکس)

اوایل سال جاری میلادی، وقتی سازمان فضایی چین اعلام کرد که یک ماده ژل مانند عجیب و غریب با منشا ناشناخته را در قسمت تاریک ماه کشف کرده، همه ناخودآگاه یاد فیلم «حباب» (The Blob) افتادند. در جریان مأموریت Chang’e 4، یک ماه نورد کوچک به نام Yutu-2 حین گشت زنی بر روی سطح این کره درخشان متوجه ماده عجیب مذکور شده بود. حال، برنامه اکتشاف ماه چین عکسی از کشف عجیب خود منتشر کرده که جزئیات بیشتری از این ماده را می تواند نشان دهد. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

بر اساس گزارش Space.com، تصویر اصلی که از کنار یکی از حفره های کوچک ماه در بخش تاریک آن گرفته شده، توسط یک وب سایت چینی به نام Our Space به اشتراک گذاشته شده است (تصویر زیر).

کشف یک ماده ژل مانند عجیب در سطح کره ماه (به همراه عکس)
تصویر اصلی از ماده ژل مانند عجیب در سطح ماه

همان طور که مشاهده می کنید، تشخیص ماده ژل مانند در تصویر اصلی کمی دشوار است، بنابراین یکی از دانشمندان ناسا به نام دن موریارتی (Dan Moriarty) با افزایش کنتراست و خارج کردن رنگ ها از حالت اشباع، توانسته تصویر را بهبود داده و ماده مورد اشاره را با وضوح بیشتری نمایان کند.

با این تصویر واضح تر و دقیق تر، متخصصان اطمینان بیشتری دارند که بتوانند ماده ژل مانند عجیب را شناسایی کنند. در ابتدا اعتقاد بر این بود که این ماده احتمالاً شیشه است، که در نتیجه برخورد یک شهاب سنگ روی ماه قرار گرفته و در اثر ذوب شدن، مانند ژل به نظر می رسد. اما حالا با نگاهی دقیق تر به تصویر می توان مشاهده کرد که قطعات این ماده در اندازه ای متوسط بوده و هیچکدام خیلی بزرگ یا خیلی کوچک به نظر نمی رسند و علاوه بر این، هیچ خبری از لبه های تیز (که از شیشه انتظار می رود) در آن نیست. همچنین، این ماده هر چه که هست، تازه به نظر می رسد و روی آن با گرد و غبار یا خاک پوشیده نشده است.

کشف یک ماده ژل مانند عجیب در سطح کره ماه (به همراه عکس)
تصویری که توسط دن موریارتی بهبود داده شده است.

موریارتی در باره این کشف جدید به IFLScience گفته:

آنچه که این عکس به ما می گوید این است كه ماده مذکور تاریخچه ای مشابه با سایر مواد اطراف خود دارد. این ماده نیز مانند خاک اطراف خود، در اثر فعل و انفعالات و برخوردهایی که در سطح ماه انجام شده، شکسته و تکه تکه شده است. این ماده ممکن است در اثر برخورد شهاب سنگ و ایجاد حفره در سطح ماه، به قسمت سطحی رسیده باشد یا ممکن است یک برش (Breccia) باشد [نوعی سنگ که از قطعات شکسته‌شده کانی‌ها یا سنگ‌های سیمانی‌شده تشکیل می‌شود]. اما به هر حال، قطعاً ما در این تصویر شاهد یک سنگ هستیم.

بنابراین این ماه ژل مانند عجیب می تواند نوعی سنگ برش شیشه ای باشد، یا می تواند سنگ گابرو یا بازالت باشد که با خنک شدن ماگما شکل گرفته است. البته این واقعیت که ماده مذکور در دهانه یک حفره قرار دارد، این تئوری را نیز همچنان زنده نگه می دارد که شاید توسط یک شهاب سنگ به ماه رسیده است.

منبع digitaltrends
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یاس
یاس
2 سال قبل

انگار فضله ادم فضایی هاست