آی پینز

سوپر ماریو ران؛ نگاهی به آمار و ارقام بازی و دلایل ارائه شده برای قیمت بالای آن

در چند روز گذشته خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه با وجود میزان دانلود زیادی که بازی جدید نینتندو یعنی سوپر ماریو ران (Super Mario Run) داشته است، این عنوان با برخی انتقادها و شکایت‌ها مواجه بوده و کاربران از برخی مشکلات پیرامون آن گلایه داشتند که همین مسائل نیز باعث شد تا ارزش سهام نینتندو 11 درصد افت کند. اما امروز آمار و ارقام دقیق‌تری راجع به میزان دانلود این بازی و اشتیاقی که کاربران نسبت به این عنوان نسبتاً گران 10 دلاری داشته‌اند، منتشر شده است که در ادامه خواهید خواهند. همچنین کمپانی ژاپنی نینتندو توضیح داده که چرا برای اولین بازی موبایلی خود، قیمتی 10 دلاری تعیین نموده است.

بنا به آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت سازنده، بازی سوپر ماریو ران تاکنون حدود 40 میلیون بار دانلود شده است. همان طور که احتمالاً می‌دانید، دانلود بازی به صورت رایگان انجام می‌شود اما پس از طی سه مرحله از آن برای ادامه دادن بازی باید هزینه 10 دلاری آن را پرداخت کنید. همین مورد یکی از مهمترین گلایه‌هایی است که کاربران داشته‌اند و بنا به تحلیل‌های انجام شده از سوی موسسه Sensor Tower، تنها 8 درصد از دانلودهای انجام شده به نسخه کامل بازی ارتقاء یافته‌اند. بر اساس گزارش این موسسه، سوپر ماریو ران تاکنون توانسته 21 میلیون در اپ استور فروش داشته باشد که البته به هیچ عنوان رقم بدی نیست.

بازی سوپر ماریو رانکسانی که نسبت به خرید بازی موبایلی نینتندو علاقه‌ای نشان نمی‌دهند، به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: اول کسانی که از نیاز بازی برای اتصال مداوم به اینترنت راضی نیستند و دوم افرادی که هزینه 10 دلاری برای یک بازی موبایلی را زیاد و غیرمنطقی می‌دانند. البته لازم به یادآوری است که اتصال مداوم به اینترنت، جهت جلوگیری از کپی غیرقانونی بازی بوده و قیمت 10 دلاری تعیین شده برای آن نیز به منظور عدم نیاز کاربران به پرداخت درون برنامه‌ای، در نظر گرفته شده است.

البته نینتندو در برابر انتقادات مطرح شده در خصوص قیمت‌گذاری نامناسب بازی ساکت نبوده و سخنگوی این شرکت این طور توضیح داده که با پرداخت هزینه 10 دلاری بازی، والدین دیگر نگران پرداخت‌های درون برنامه‌ای بیشتر فرزندان در داخل بازی نخواهند بود. اما به نظر نمی‌رسد این دلایل بتواند کاربران را قانع کند.

اسکرین شات سوپر ماریو رانسوالی که در اینجا می‌شود از نینتدو پرسید این است که آیا بهتر نبود به جای مجبور کردن والدین به پرداخت هزینه 10 دلاری بازی، پیام‌های هشدار مربوط به پرداخت‌های درون برنامه‌ای را به صورت درشت و واضح بر روی صفحه گوشی نمایش می‌داد تا بدین ترتیب از پرداخت‌های اتفاقی جلوگیری شود؟

اما با این حال می‌توان با در نظر گرفتن جنبه‌های مثبت بازی، قیمت بالای آن را نیز تاحدودی توجیح کرد. سوپر ماریو ران یک بازی کاملاً پرداخت شده و خوش ساخت بوده و مشخص است که وقت و هزینه زیادی برای تولید آن صرف شده است. این به بازی به خوبی توانسته خاطرات خوش گذشته از سری بازی‌های سوپر ماریو را با تکنولوژی روز گیم ترکیب کند و از این لحاظ کار طراحان بازی بسیار قابل ستایش است. ولی باز هم با تمام این خوبی‌ها، اگر این بازی را با بازی XCOM که 13 دلار قیمت دارد و یا بازی Transistor که با 10 دلار قابل تهیه است، مقایسه نماییم می‌بینیم این بازی‌ها از محتویات و مراحل متنوع و زیادی برخوردارند در حالی که سوپر ماریو ران یک بازی سبک دونده می‌باشد که تفاوت آن با سایر عناوین این سبک بیشتر به وجود شخصیتی به نام ماریو مربوط است.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها