سیناپتیکس اولین اسکنر اثر انگشت ادغام شده در صفحه نمایش را معرفی کرد

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که در سال جاری میلادی صحبت ورود آن به صنعت گوشی‌های هوشمند به میان آمده، هنوز به صورت عملی در هیچ گوشی هوشمندی به کار گرفته نشده است. ما در مورد اسکنر اثر انگشت تعبیه شده در داخل صفحه نمایش صحبت می‌کنیم. در ابتدا، شایعاتی مطرح شده بود مبنی بر اینکه گوشی‌های گلکسی اس 8 و اس 8 پلاس به چنین قابلیتی مجهز خواهند بود. اما هنگامی که این اتفاق رخ نداد، گمانه زنی‌هایی در مورد استفاده از این ویژگی در صفحه نمایش گلکسی نوت 8 و آیفون ایکس مطرح شد که البته بار دیگر تنها در حد حدس و گمان باقی ماند و رنگ واقعیت به خود نگرفت.

در نهایت، یکی از تحلیلگران برجسته مؤسسه KGI Security به نام مینگ-چی کو (Ming-Chi Kuo) گفت که گلکسی نوت 9 اولین دستگاه سامسونگ خواهد بود که به اسکنر اثر انگشت درون صفحه نمایش مجهز می‌شود. نکته جالب دیگر این که به تازگی یکی از مدیران اجرایی اپل اعلام کرده که این شرکت هرگز به دنبال تعبیه اسکنر اثر انگشت در داخل صفحه نمایش نبوده و از همان ابتدای مراحل طراحی آیفون ایکس، تمرکز شرکت بر روی فیس آی دی (Face ID) بوده است. درست است که همه اینها در مورد شکست اپل با تکنولوژی برای قرار دادن خواننده اثر انگشت در زیر صفحه نمایش، و طرح «B» برای قرار دادن Touch ID در پشت آیفون X، همه چیز دروغ است.

اما در جدیدترین خبر، امروز صبح شرکت سیناپتیکس (Synoptics) که در حوزه بیومتریک فعالیت می‌کند، اعلام کرد که اولین اسکنر اثر انگشت درون صفحه نمایش را با نام “Clear ID FS9500” تولید کرده است. این اسکنر ویژه که برای  برای گوشی‌هایی با صفحه نمایش بزرگ و بدون حاشیه طراحی شده، قادر است اثر انگشت کاربر را تنها با یک لمس در یک قسمت مشخص شده از نمایشگر، اسکن نماید. اما جالب‌ترین بخش بیانیه سیناپتیکس آنجاست که شرکت می‌گوید اسکنر اثر انگشت در حال حاضر برای تولید انبوه آماده می‌شود و قرار است در یکی از گوشی‌های تولید شده توسط شرکتی که جزو 5 تولید کننده برتر گوشی‌های هوشمند است، به کار گرفته شود.

اسکنر اثر انگشت داخل صفحه نمایش

اما سؤال اینجاست که کدام گوشی‌ها در زمره اولین نامزدهای استفاده از این تکنولوژی قرار دارند؟ سیناپتیکس در بیانیه مطبوعاتی خود یک راهنمایی جالب کرده است. این شرکت در بیانیه مذکور گفته: “با توجه به این که صنعت به سرعت در حال حرکت به سمت صفحات نمایش OLED بی نهایت و بدون حاشیه است، محل طبیعی قرارگیری سنسور اثر انگشت در داخل خود صفحه نمایش می‌باشد.” با توجه به همین جملات می‌توان نتیجه گرفت که به احتمال فراوان گلکسی اس 9 و گلکسی اس 9 پلاس سامسونگ جزو اولین گوشی‌های هوشمندی خواهند بود که از اسکنر اثر انگشت ادغام شده در داخل صفحه نمایش، بهره می‌برند.

کوین باربر (Kevin Barber)، معاون ارشد و مدیر کل بخش موبایل سیناپتیکس در این باره چنین گفته:

مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند از اسکنر اثر انگشت در قسمت جلویی گوشی استفاده کنند و با توجه به این که صنعت به سرعت در حال حرکت به سمت صفحات نمایش OLED بی نهایت و بدون حاشیه است، محل طبیعی قرارگیری سنسور اثر انگشت در داخل خود صفحه نمایش می‌باشد. سنسورهای اثر انگشت Clear ID که توسط سیناپتیکس طراحی شده‌اند، سریع‌تر، راحت‌تر و بسیار امن‌تر از سایر اسکنرهای بیومتریک جایگزین هستند و این فناوری نوری، یک تحول نوآورانه بزرگ و فرصتی برای بازار گوشی‌های هوشمند است.

با اینکه هنوز هیچ تضمینی برای عملکرد این سنسور جدید وجود ندارد، اما در صورت تحقق وعده‌های سیناپتیکس، سامسونگ بالاخره می‌تواند به راهکار مناسبی برای مبارزه با فناوری فیس آی دی اپل دست پیدا کند.

لینک کوتاه http://bit.ly/2DjQ6X3
منبع phonearena

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار ها به صورت خودکار و تصادفی انتخاب می‌شوند؛ شانس خودتون رو امتحان کنید! 😊

مطالب مرتبط