دیجی فکت: ۱۴ دانستنی درباره‌ی چای

چای نوشیدنی محبوب اکثر مردم ایران است. وقتی خسته‌ایم چای می‌نوشیم، وقتی دورهم جمع شده‌ایم چای می‌نوشیم، وقتی هوا سرد است چای می‌نوشیم و حتی گاهی اوقات که نمی‌دانیم چکار کنیم هم چای می‌نوشیم!!اما چقدر راجع به همین چای اطلاعات دارید؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا با رازهای این نوشیدنی شگفت انگیز آشنا شوید!

۱ ـ تخمین زده می‌شود که در دنیا حدود ۱۵۰۰ نوع چای مختلف وجود دارد.

۲ ـ چای نوشیدنی ملی ایران و افغانستان است. چای سبز به عنوان تسکین دهنده‌ی اعصاب و تشنگی و چای سیاه به عنوان نوشیدنی‌ای گرم استفاده می‌شود.

۳ ـ روس‌ها از قرن ۱۷ شروع به نوشیدن چای کردند، اما به دلیل قیمت بالای آن تا اوایل قرن ۱۹ همه نمی‌توانستند از آن استفاده کنند. چای در روسیه از گذشته در سماور تهیه می‌شده است.

۴ ـ ایرلند اولین و انگلستان دومین کشوری است که بیشترین سرانه‌ی مصرف چای را دارند.

۵ ـ چین بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی چای در جهان است. در سال ۲۰۰۹، چین با تولید ۱۳۵۹۰۰۰ تن در رتبه‌ی اول و هند با تولید ۹۷۹۰۰۰ تن در رتبه‌ی دوم قرار داشت.

۶ ـ طبق افسانه‌ها، چای در سال ۲۷۳۷ قبل از میلاد توسط یک امپراطور چینی کشف شد.

۷ ـ اعتقاد بر این است که چای سرد در سال ۱۹۰۴ در نمایشگاه جهانی سنت لوییس توسط یک تاجر چای انگلیسی اختراع شد.

۸ ـ۸۵٪ چایی که در آمریکا مصرف می‌شود به صورت سرد مصرف می‌شود.

۹ ـ بعد از آب، چای پر مصرف‌ترین نوشیدنی دنیاست.

۱۰ ـ هر ساله در دنیا حدود ۳ میلیون تن چای مصرف می‌شود.

۱۱ ـ آمریکا در سال ۱۹۰۴ هم چای کیسه‌ای و هم چای سرد را اختراع کرد. بسیاری از دوست داران چای، چای کیسه‌ای را به عنوان بدترین اختراع قرن بیستم می‌دانند.

۱۲ ـ در تاریخ همواره از چای به عنوان یک نوشیدنی سالم و درمانی یاد شده است. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که چای، خصوصاً چای سبز، باعث کاهش ریسک ابتلا به بعضی سرطان‌ها، از بین بردن بوی بد دهان، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، کاهش فشار خون، کمک به کاهش وزن، از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها شده و به عنوان یک ضد التهاب عمل می‌کند.

۱۳ ـ بازیگرها در فیلم‌ها واقعاً ویسکی نمی‌خورند، بلکه چای آبکی می‌خورند که شبیه ویسکی به نظر می‌رسد.

۱۴ ـ با اینکه شرق حدود ۴۵۰۰ سال است که از چای استفاده می‌کند اما غربی‌ها فقط حدود ۴۰۰ سال است که از چای استفاده می‌کنند.

دیجی فکت ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها